YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Cuntacılarla ETÖ sanıkları arasında bağ var"
"28 Şubat'ı yapan ana damar ile şu anki Ergenekon damarı aynı"
"Cuntacılarla ETÖ sanıkları arasında bağ var"
17 Haziran 2009 / 08:09 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

Emniyet İstihbarat Dairesi Eski Başkanı Bülent Orakoğlu, eylem planını hazırlayan cunta ile Ergenekon sanıkları arasında organik bağ bulunduğunu iddia etti. Orakoğlu, buna gerekçe olarak da Ergenekon sanıklarının bir 'B Planı'ndan bahsetmesini gösterdi.


TSK içerisinde demokrasiyi hazmedemeyen, eski soğuk savaş döneminin katı, tutucu, komplocu yapısı içerisinde bulunan bir damar olduğunu ileri süren Bülent Orakoğlu, buna ciddi bir neşter vurulması gerektiğini dile getirdi.


Ordunun, işlevleri açısından 'böyle bir belge vardır, yoktur' demesinin zor olduğuna dikkat çeken Orakoğlu, bu tür belgelerin yine çıkabileceğini belirtti. Devletin her yerine sızmış bir örgütü bitirmenin kolay olmadığını vurgulayan Orakoğlu, Ergenekon'un B takımı olduğunu savundu. Orakoğlu, "Ergenekon denilen yapının faaliyette olduğu çok açık. Huzuru bozmaya yönelik bu örgütün yapacağı eylemler, daha deşifre edilmemiş. Bu plan, Ergenekon'un gelecekte yapılacak operasyonlarının engellenmesine yönelik psikolojik bir hareket olarak gözüküyor. Ergenekon soruşturması bu ülkede daha uzun süre devam edecek. Ama birileri kendilerine gelmesin diye Ergenekon soruşturmasını yok sayıyorlar." diye konuştu.


Türkiye'nin çift başlı bir yargıdan kurtulması gerektiğine işaret eden Orakoğlu, bunun sağlık olmadığını ifade etti. Orakoğlu şöyle konuştu: "TSK içindeki cuntacı damarı ortaya çıkarmak askerî yargı ile mümkün değil. Sadece Genelkurmay'ın inisiyatifine bırakılmayacak bir olaydır. Bu belgeyi hazırlayan cunta grupları ile Ergenekon sanıkları arasında bir organik bağ var. Bunu çok net biçimde görebiliriz. 28 Şubat'ı yapan ana damar ile şu anki Ergenekon damarının bir olduğu çok açık ortaya çıktı. Bu bir albay ile de sınırlı değil. Kurumsal kimlik dışında cunta bir faaliyet söz konusu."


Cihan

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler