YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Cüneyt Özdemir'den Erdoğan için 'boykot' çağrısı
Muhalefetin Cumhurbaşkanlığı seçimleri için "çatı aday" arayışlarını yorumlayan Radikal yazarı Cüneyt Özdemir, boykot çağrısı yaptı...
Cüneyt Özdemir'den Erdoğan için 'boykot' çağrısı
01 Haziran 2014 / 18:22 Güncelleme: 01 Haziran 2014 / 18:22

Yaklaşan Cumhurbaşkanlığı seçimleri için muhalefetin "çatı aday" arayışları sürerken AK Parti cephesinde Başbakan Erdoğan'ın adaylığı neredeyse kesinleşmiş durumda. Muhalefetin arayışlarını köşesinde yorumlayan Radikal gazetesi yazarı Cüneyt Özdemir günün en ilginç önerisine imza attı.

Erdoğan karşısında tek alternatif boykot

Muhalefete çatı aday dışında bir yol öneren Özdemir "Çatı aday yok, boykot var!" dedi. CHP ve MHP'nin kimi aday gösterirse göstersin Erdoğan karşısında bir şanslarının olmadığını savunan Özdemir, boykot önerisinde bulundu. "Muhalefetin en güçlü ve tek silahı cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci turunu ‘boykot’ etmektir!" diyen Özdemir, seçimlere % 40 gibi bir katılım olması durumunda Erdoğan'ın Cumhurbaşkanlığının tartışmalı ve gayri meşru bir temele dayanacağını yazdı.
İşte Özdemir'in yazısındaki ilgili bölüm:

Muhalefetin oyları yüzde 55'i geçiyor ama...

Gelin cumhurbaşkanlığı seçimlerine bambaşka bir perspektiften bakmayı deneyelim.
Bugün Türkiye siyasetinde net olan tek şey muhalefet partilerinin farklı nedenlerden Tayyip Erdoğan’ı Çankaya’ya çıkartmak istemiyor olmasıdır. Üstelik muhalefetin toplam oy oranı son yerel seçimlere bakarsak en az %55’i buluyor. Hatta geçiyor.

ÇAatı adayın hiçbir şansı yok!

Cumhurbaşkanlığı seçimlerine birkaç ay kala muhalefet hangi adayı belirlerse belirlesin ne seçim kampanyası yapmaya fırsat var ne de mitinge... Hatta bunlar için bütçeyi bulmak bile başlı başına bir dert. Bu tabloya baktığınız zaman muhalefetin çatı lider ‘proce’sinin teknik olarak bile cumhurbaşkanlığı seçimlerinde bir şansı yok.
Ancak siyasette alternatifler tükenmez!

Mesela ilk turda her parti kendi adayını çıkartır ve sonuna kadar destekler. Demokrasi ise demokrasi... Eğer ilk turda Erdoğan’ı seçtirmemeyi başarırlarsa ikinci turda bambaşka bir taktiğe yönelebilir.

Mısır ve Sisi örneği

Oy vermek gibi oy vermemek de demokratik bir duruştur, göstergedir; Bakınız Mısır. Sisi %99 oy aldı da ne oldu? Milyonlarca kişinin sandığı boykot etmesi siyasi meşruiyetinin olmadığını ve diktatörlüğünü tescilledi!

Muhalefetin en güçlü ve tek silahı cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci turunu ‘boykot’ etmektir!

Böylesine bir seçim sisteminde, devletin bütün imkânlarını kullanarak yapılan bir seçim kampanyasını gayrimeşru ilan edebilir.

Yüzde 40 katılım diktatör ünvanını...

İkinci turda hiçbir parti seçmenini sandığa göndermez. Elbette bu kolay iş değil. Ama eğer bunu başarabilirse ne yaparsa yapsın engelleyemeyeceği Erdoğan’ın Çankaya yürüyüşünde farklı bir sürpriz hazırlayabilir. Seçimlerde % 40 gibi bir katılım ve muhtemelen %97’lik bir oy oranı ile Erdoğan’ı Çankaya’ya uğurlar.

Bu rakamların ne anlama geldiğini bilmem tekrar etmeye gerek var mı?
Bu şekilde yıllardır dillerinden düşürmedikleri ‘diktatörlük’ unvanını da dünya âlemin gözü önünde cumhurbaşkanlığı unvanı öncesinde Erdoğan’ın göğsüne iliştiriverirler.

Haydi hayırlı olsun!

02:07
 // Şamar Manyağı Yaptık
ilk turda işlem tamam. Sizin kralınız gelse Erdoğanı geçemez....
02 Haziran 2014 02:07
hiç yakıştıramadım
 // ibrahim kıyakoğlu
sayın özdemir çok beğendiğim bir program sunucusudur. söyleşilerinde çok hassas davranır misafirini üzmemeye ve kırmamaya çalışır fakat bugün kü yazısında muhalefete cumhurbaşkanlığı seçiminde mızıkçılık yapmalarını tavsiye etmesine hala inanamıyorum acaba birileri o nu yönlendiriyor mu? diye aklımdan da geçmiyor değil dedim ya hayretler içindeyim.hiç yakıştıramadım hiç......
01 Haziran 2014 Pazar 19:37
seçim
 // cemil
Bu adam çatlak ya yenileceklerini anladilar ringe çikmada havlu atdilar...
01 Haziran 2014 18:51
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler