YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Cumhuriyetin 90. kuruluş yıl dönümü
Cumhuriyetin 90. kuruluş yıl dönümü
28 Ekim 2013 11:29
TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Cumhuriyetin ilanının 90. yıl dönümü dolayısıyla bir mesaj yayınladı.

TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Cumhuriyetin bugün 90 yaşında olduğunu belirterek, "Bu süreçte çağdaşlaşma yolunda ortak ülkülere odaklanan milletimiz, farklılıklarını zenginliği kabul ederek, birlik içinde başarıyla geleceği inşa edecektir" dedi.

Çiçek, Cumhuriyetin ilanının 90. yıl dönümü dolayısıyla yayımladığı mesajda, Cumhuriyetin, Türk milletinin aydınlanma ve yenilenme projesi olduğunu ifade etti. Çiçek, bağımsızlığı esas alan ve vatandaşlık hukukuna dayalı bir sistem olan Cumhuriyetin, Türk milletinin modernleşme yolunda attığı en büyük adım olduğunu vurguladı.

Milletin hiçbir ferdini ayrı tutmaksızın, çağdaş medeniyetler seviyesine ulaşmayı hedefleyen Cumhuriyetin, 90 yıl önce bugün ilan edildiğini anımsatan Çiçek, şunları kaydetti:

"Farklılıkların bir arada barış içinde yaşamasına en uygun sistem olan Cumhuriyet ile ülkemiz tıpkı Kurtuluş Savaşı'nda olduğu gibi bağımsızlık mücadelesi veren pek çok millete örnek olmuş ve yenileşme yolunda kararlı bir şekilde yürümelerine katkıda bulunmuştur.

90 yıllık süreçte ülkemiz sanayi ve teknoloji alanında önemli atılımlara imza atmıştır. Eğitim ve kültür alanındaki değişimle çağdaşlaşma yolunda önemli hamleler yapılmıştır. Zaman zaman sancılı süreçler geçiren Cumhuriyetimiz ile edindiğimizçoğulculuk kültürü bizleri, anavatanda barış içinde birlikte yaşama özleminde buluşturmuştur."

"Cumhuriyetin en güçlü sahipleri..."

Çiçek, ülkenin aydınlanma hedefinde TBMM'nin büyük katkısı bulunduğuna dikkati çekerek, şunları ifade etti:

"TBMM, dün olduğu gibi, bugün de milli bekamızı ilelebet yaşatacak kararların altına imza atacak ve milli dayanışmamızın vazgeçilmez bir güç odağı olarak kalacaktır.

Yerel ile evrenselin, geçmiş ile geleceğin, klasik ile modernin, doğu ile batının buluşma noktası olan ülkemizde, Cumhuriyetin en güçlü sahipleri genç kuşaklar olacaktır. Onların azmi ve enerjisi ile ülkemiz daha müreffeh, daha üretken bir ülke haline gelecektir. Cumhuriyetimiz bugün 90 yaşındadır. Bu süreçte çağdaşlaşma yolunda ortak ülkülere odaklanan milletimiz, farklılıklarını zenginliği kabul ederek, birlik içinde başarıyla geleceği inşa edecektir.

Bu anlamlı günde öncelikle, TBMM'nin ilk Başkanı ve Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk CumhurbaşkanıGazi Mustafa Kemal Atatürk'ü, kahraman silah arkadaşlarını ve aziz şehitlerimizi ve gazilerimizi sonsuz minnet, şükran ve rahmetle anıyor, bayram olarak kutladığımız Cumhuriyetin ilan edilişinin 90. yılını yürekten kutluyorum."

 

AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler