YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Cumhuriyet'in 87. yıl coşkusu
Cumhuriyet'in 87. yıl coşkusu
29 Ekim 2010 07:56
29 Ekim 1923'te kurulan Cumhuriyetimizi ilk günkü heyecanla kutluyoruz.

Mustafa Kemal Paşa’nın 28 Ekim 1923 akşamı Çankaya’da yemek esnasında hazır bulunanlara “Yarın Cumhuriyet’i ilan edeceğiz” açıklamasını yaptı.

29 Ekim günü Mustafa Kemal Paşa’nın Cumhuriyet kurulması teklifi, Halk Fırkası toplantısında kabul edildi. Halk Fırkası toplantısından sonra Büyük Millet Meclisi, saat 18.00’de toplandı ve Kanun-u Esasi Encümeni tarafından Cumhuriyet teklifi mazbatası hazırlandı. TBMM’de Teşkilat-ı Esasiye Kanunu’nun bazı maddeleri değiştirildi. Türkiye Devleti’nin hükümet şeklinin Cumhuriyet olduğu “Yaşasın Cumhuriyet” sesleri arasında kabul edildi.Büyük Millet Meclisi’nde gizli oyla Cumhurbaşkanı seçimi yapıldı. Ankara Mebusu Mustafa Kemal Paşa, oylamaya katılan 158 mebusun tümünün oyunu alarak, Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk Cumhurbaşkanı oldu. Halk, sokaklarda ellerinde bayraklarla genç Cumhuriyet’i kutluyordu. Sokaklarda tek bir ses yükseliyordu: Yaşasın Cumhuriyet...

İlk günkü coşkuyla

• Gazi Mustafa Kemal’in 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıkmasıyla başlayan Kurtuluş Savaşı’nın sonundaki zaferin ardından 29 Ekim 1923’te ilan edilen Cumhuriyet’in 87’nci yılı coşkuyla kutlanıyor. Ankara’da ilk tören, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün başkanlığında, devlet erkanının katılımıyla Anıtkabir’de yapılacak. Gül, daha sonra TBMM’de kutlamaları kabul edecek. Kutlamalar kapsamında Atatürk Kültür Merkezi tören alanında resmi geçit töreni gerçekleştirilecek. Ulus’taki Atatürk Anıtı’nda da saat 13.00’de tören düzenlenecek. Törene okulların bayrak ve flama grupları ile öğrenciler katılacak.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül: Türkiye'nin hukukun üstünlüğüne dayalı, birey odaklı birinci sınıf bir demokrasi olmasını istiyoruz...

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan: Kardeş kavgası çıkarmak için beyhude bir çaba içinde olanlara bir kere daha en güzel cevabı vereceğiz.

TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin: Cumhuriyetimizi ilan eden demokrasinin kalbi yüce Meclisimiz, daima halkımızın hizmetindedir.

Genelkurmay Başkanı Işık Koşaner: Türk Silahlı Kuvvetleri, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da hukuka saygılı olmaya devam edecektir.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler