YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Cumhuriyet: Yalçınkayalar, "tipik Cumhuriyet" aile
Cumhuriyet: Yalçınkayalar, "tipik Cumhuriyet" aile
Cumhuriyet: Yalçınkayalar, "tipik Cumhuriyet" aile
17 Mart 2008 / 12:54 Güncelleme: 17 Mart 2008 / 00:00


Sonunda Cumhuriyet Gazetesi de "Şeyhlik" ünvanını "tipik Cumhuriyet" kapsamında gördüğünü açıkladı. Cumhuriyet'in haberine göre: "Atalarının Kürtlük ve Nakşîlikle ilgisine karşın Yalçınkaya ailesi tipik bir Cumhuriyet ailesi."

Cumhuriyet'in haberi şöyle devam ediyor:

"Yalçınkaya'nın anne tarafından dedesi olan Kürt Hacı Ali Efendi, Urfa'nın geçmişinde iz bırakmış ünlü bir Nakşî şeyhi olarak biliniyor. Kürt Hacı Ali Efendi, yaşadığı dönemde "Haydari Medresesi'nin müderrisi" diye tanınıyor.


DAYISI REFAH PARTİLİYDİ


AKP'ye kapatma davası açarak dikkatleri üzerine çeken Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Abdurahman Yalçınkaya, Urfalı ünlü din bilginlerinden Kürt Hacı Ali Efendi'nin torunu olarak biliniyor. Babası Cumhuriyetin ilk öğretmenlerinden olan Yalçınkaya'nın bir dayısı da RP'den belediye meclis üyeliği yaptı.


URFA'NIN KÖKLÜ AİLELERİNDEN


AKP'yi şoka uğratan kapatma davasının açıklanmasının ardından hükümete yakın gazeteler, yargının bağımsızlığı ve görevlerini bir tarafa bırakıp bir cumhuriyet savcısının Urfa'daki geçmişini deşerek bir şeyler bulmaya çalışıyorlar. Onları çok şaşırtacak bağlantılar, Urfalı din bilginlerinin laikliğe yaklaşımları ile aynı zamanda tarihin bu açıdan tam 84 yıl sonra tekerrür ettiğini de gösteriyor.


TARİKAT ŞEYHİ DEDE HİLAFET KALDIRILSIN İSTEDİ


3 Mart 1924'te hilafetin kaldırılması için 53 milletvekili TBMM'ye yasa teklifi verdiklerinde başlarında Urfalı bir din bilgini olan Şeyh Saffet (Mustafa Kemaleddin Yetkin) vardı. 3 Aralık 1866'da Urfa'da doğan Şeyh Saffet, Kahire'de El Ezher'de okumuştu. Halveti tarikatının şeyhiydi ve ülkedeki bütün dergâhların bağlı olduğu Meclis-i Meşayih'in de başkanıydı. Şeyh Saffet, Osmanlı Meclis-i Mebusanı'nda üç dönem Urfa milletvekili olarak yer aldı. 2. TBMM'ye de Urfa milletvekili olarak seçildi. Şeyh Saffet Efendi'nin ilk imzayı attığı hilafetin kaldırılmasını içeren yasa teklifinin girişinde şöyle yazıyordu:


OSMANLI HANEDANI TEHLİKEDİR


"Türkiye Cumhuriyeti dâhilinde, makamı hilafetin vücudu, Türkiye'yi dâhili, harici siyasetinde iki başlı olmaktan kurtaramadı. İstiklalinde ve hayatı milliyesinde ortaklık kabul etmeyen Türkiye'nin görünüşte ve dolaylı bile olsa ikiliğe tahammülü yoktur. Asırlardan beri Türk milletinin sebebi felaketi ve ilânihaye fiilen ve ahden Türk İmparatorluğunun vasıtai inkırazı olan Hanedanın hilafet kisvesi altında Türkiye'nin mevcudiyetine daha etkili tehlike olacağı yüklenilen deneyimlerle, katiyen sabit olmuştur. Bu Hanedanın Türk milletiyle ilintili olan her vaziyet ve kuvvei mevcudiyeti milliyemiz için tümden tehlikedir!"


Hilafetin kaldırılmasına bir din bilgininin öncülük etmesi kamuoyunda büyük şaşkınlık yarattı. Bağnazların her fırsatta saldırdığı çağdaş din bilgini Şeyh Saffet'in oğlu olan ünlü edebiyatçı Suut Kemal Yetkin Urfa milletvekili olarak görev yaptı. Şeyh Saffet'in adını taşıyan tekke ise Urfa'nın Ellisekiz Meydanı'nda duruyor.


NAKŞÎ ŞEYHİ DEDE


Hilafetin kaldırılması için bayrak açan Urfalı bir din bilgininden 84 yıl sonra laikliği korumak için iktidar partisine kapatma davası açan Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Abdurahman Yalçınkaya'nın da benzer ilişkileri bulunuyor. Yalçınkaya'nın anne tarafından dedesi olan Kürt Hacı Ali Efendi, Urfa'nın geçmişinde iz bırakmış ünlü bir Nakşî şeyhi olarak biliniyor. Kürt Hacı Ali Efendi, yaşadığı dönemde "Haydari Medresesi'nin müderrisi" diye tanınıyor. Babası Molla Muhammet Efendi 'nin de 1800'lerin ortalarında kentin ünlü medreselerinde dersler verdiği söyleniyor.


Din bilgini Kura Muhammed Hafız ile Nakşibendî halifesi Şeyh Müslüm Hafız 'ı da yetiştirdiği belirtilen Kürt Hacı Ali Efendi, 1911'in şubat ayında öldüğünde ilginç bir olay yaşanıyor. Kentte evlerin yüksekliğinde kar yağınca cenaze kaldırılamıyor. Bunun üzerine şehirdeki bütün gayrimüslimler yolları kardan temizleyerek cenazenin gömülmesine katkı sağlıyorlar. Bu durum ünlü bilginin o dönemde tüm inanç çevrelerince çok sevildiğini kanıtlıyor. Atalarının Kürtlük ve Nakşîlikle ilgisine karşın Yalçınkaya'nın ailesi tipik bir Cumhuriyet ailesi olarak biliniyor. Urfa'nın Bıçakçı Mahallesi'nde büyüyen Yalçınkaya'nın babası Behzat Yalçınkaya da Cumhuriyetin ilk dönem öğretmenlerinden biri olarak anlatılıyor. Yalçınkaya'nın dayısı Ali Güner 'in ise aralarında Refah Partisi'nin de olduğu bazı partilerden Urfa Belediyesi meclis üyeliği yapması dikkat çekiyor."

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler