YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
'Cumhuriyet tarihinde bir ilk'
Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, 'Cumhuriyet tarihinde ilk kez Milli Eğitim'in bütçesi Savunma Bakanlığı'nın bütçesini geçti' dedi.
'Cumhuriyet tarihinde bir ilk'
28 Temmuz 2010 / 13:15 Güncelleme: 28 Temmuz 2010 / 13:22

Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, AK Parti Hükümeti'nin en önemli ve öncelikli konusunun eğitim olduğunu belirterek, ''Cumhuriyet tarihinde ilk kez Milli Eğitim'in bütçesi Savunma Bakanlığı'nın bütçesini geçti'' dedi.

Bakan Çubukçu, çeşitli açılışlar ve ziyaretlere katılmak için geldiği Karaman'da Vali Süleyman Kahraman'ı ziyaret etti.

Uzun bir aradan sonra yeniden Karaman'da olmaktan büyük mutluluk duyduğunu ifade eden Çubukçu, kendisini en fazla memnun eden konular arasında Karaman'ın eğitimdeki başarısı olduğunu bildirdi.

Eğitim yatırımlarını ülkenin en öncelikli konusu olarak ele aldıklarını belirten Çubukçu, ''AK Parti Hükümeti'nin en önemli ve öncelikli konusu eğitim oldu. Mesele olarak birinci sıraya yerleştirdiğimiz eğitimi bütçe olarak da birinci sıraya yerleştirdik. Cumhuriyet tarihinde ilk kez Milli Eğitim'in bütçesi Savunma Bakanlığı'nın bütçesini geçti'' dedi.

Bakan Çubukçu, eğitime ve insana yapılan yatırımın en önemli ve uzun vadede sonuç alınan yatırımlar arasında yer aldığını vurgulayarak, şunları kaydetti:

''Dolayısıyla kısa vadede sonuçlarını görmeniz mümkün değildir. Bugün attığımız adımların yetiştirdiğimiz nesiller üzerinde etkisini çok daha ileride göreceğiz. Fakat bazı yatırımlar ve alanlar var ki çok daha hızlı sonuç verir. Yol yapmak gibi. Bu onlardan birisi değil. Dolayısıyla Türkiye genelinde yapılan derslik sayısı, derslik başına düşen öğrenci sayısı, öğrenci başına düşen öğretmen sayısı ve bilişim alt yapısı gibi Türkiye'nin eğitim alanındaki çok önemli alt yapı sorunlarını geride bıraktık. Bundan sonra dünya ile rekabet edebilen bir nesil yetiştirebilme konusuna daha çok odaklanmamız gerekiyor.''

Karaman'ın yatırımlardan fazlasıyla istifade ettiğini anlatan Çubukçu, ''Karaman öğrenci başına düşen öğretmen sayısı ve derslik başına düşen öğretmen sayısı ile kolej düzeyinde. Bu düzeyi gerçekleştirmiş olmamıza rağmen eğitimde başarının elde edilmesi için bir ruh gerekiyor. Bu ruh öncelikle şehrin eğitime verdiği değerle doğru orantılı. Karaman bu anlamda son yıllarda eğitime çok önem veriyor'' diye konuştu.

Çubukçu, Karaman'ın eğitimdeki başarılarının kendisini gururlandırdığını ifade ederek, gençlerin de kendilerine verilen imkanları iyi değerlendirerek daha gayretli çalışmalarını beklediklerini sözlerine ekledi.

Bakan Çubukçu, Anadolu Ajansı Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Dr. Hilmi Bengi ile 'Anadolu Ajansı Ödüllü Resimler Sergisi'nin açılışına katılacak. AA
 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler