YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Cumhuriyet Mitingi'nde Ergenekonculara selam
Mitingde Ergenekon soruşturmasına duyulan tepki açıkca ifade edildi
Cumhuriyet Mitingi'nde Ergenekonculara selam
18 Mayıs 2009 / 08:31 Güncelleme: 18 Mayıs 2009 / 00:00

ADD'nin "İkinci Cumhuriyet Mitingi"nde, Silivri Cezaevi'ndeki Ergenekon zanlılarına selam gönderildi. Tandoğan'da bir araya gelen onbinler, kürsüden isimleri okunan Ergenekon sanıklarını coşkuyla alkışlayarak destek verdi


'1 Numara'ya selam' pankartının açıldığı mitingte, Ergenekon soruşturmasına duyulan tepki açıkça ifade edildi. Mitingin, ETÖ davasında yargılananlara destek ve mahkeme sürecine baskı amacı ile düzenlendiği savı doğruluk kazanmış oldu


Ergenekon iddianamesine de konu olan Cumhuriyet mitinglerinin, "ikinci dalgası" dün Ankara'da başladı. Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) tarafından düzenlenen "İkinci Cumhuriyet Mitingi"nde, Silivri Cezaevi'nde yatan başta Doğu Perinçek olmak üzere Tuncay Özkan, Emin Gürses, Mehmet Haberal, Mustafa Balbay, Ümit Sayın ve Erol Manisalı olmak üzere tüm Ergenekon zanlılarına selam gönderildi. Mitinge katılan kalabalık, isimleri kürsüden tek tek okunan Ergenekon sanıklarını büyük bir coşkuyla alkışladı.


ADD tarafından başta Ergenekon soruşturmasına duyulan tepki nedeniyle başlatılan Cumhuriyet Mitingi'ne katılan vatandaşlar, Tandoğan Meydanı'nı doldurdu. Türkiye'nin dört bir tarafından otobüslerle gelen ADD üyeleri, Ankara'daki katılımcılarla birlikte saat 10.00'dan itibaren alanı doldurmaya başladılar.


Mitig süresince çevrede yoğun güvenlik önlemi alındı. Mitinge katılanlar, dört ayrı noktada polis tarafından arandıktan sonra Tandoğan Meydanı'na alındılar. Kadınların daha çok olduğu dikkat çeken katılımcılar ellerinde Türk bayrakları taşırken, bazılarının üzerinde AK Parti aleyhine yazılar bulunan döviz ve pankart taşıdıkları görüldü.


'1 NUMARA'YA SELAM'


Ergenekon iddianamesinde sık sık belirtilen ve 2007 yılındaki mitingte açılan "Ordu Göreve" pankartı bu defa açılmazken, ses araçlarından yükselen Onuncu Yıl Marşı ile vatandaşlar coşturulmaya çalışıldı.


Kalabalık, daha sonra hep birlikte Anıtkabir'e yürüdü. Zaman zaman da medya aleyhine sloganlar atılırken, mitinge yeterli ilgi gösterilmediği savunuldu. Anıtkabir'i dolduran vatandaşlar, Atatürk'ün mozolesi önünde saygı duruşunda bulunarak çiçek bıraktılar.


Eruygur ve Tolon'un eşleri de oradaydı


ADD öncülüğünde düzenlenen miting alanına CUMOK, Biz Kaç Kişiyiz Hareketi'nin yanı sıra, Ergenekon davasında yargılanan emekli 1. Ordu Komutanı Hurşit Tolon ile eski Jandarma Genel Komutanı Şener Eruygur'un eşleri de katıldı. CHP'li Mustafa Özyürek, Hakkı Süha Okay, Nur Serter de mitinge katıldı.


Yeni Şafak

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler