YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Cumhuriyet Başsavcısı Paralel oyunları deşifre etti!
TV tarihinde bir ilk Kanal A ekranlarında yaşandı ve görevi başındaki bir Cumhuriyet Savcısı Paralel Yapı'nın HSYK'daki oyunlarını deşifre eden açıklamalarda bulundu.
Cumhuriyet Başsavcısı Paralel oyunları deşifre etti!
25 Ocak 2015 / 14:33 Güncelleme: 25 Ocak 2015 / 14:35

TÜYAP hakkındaki gözaltı kararı, polis tarafından hayat geçirilmeyen, görevden el çektirilen ve meslekten atılması için hakkında raporlar hazırlanan Edirne Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Ünal Kanal A'da Perde Arkası programında çarpıcı açıklamalarda bulundu.

İhaleye fesat karıştırıldığı, devletin zarara uğratıldığı ve belgelerde sahtecilik yapıldığı gerekçesiyle, soruşturmaya başladığını söyleyen Savcı Ünal, iki heyete görevlendirme verdiğini ve raporlarda da kayırma bulunduğunu aktardı.

Bunun üzerine İstanbul Emniyet Müdürlüğü Mali Şube'ye ihale dosyasının tamamına el konulması ve şüphelilerin gözaltına alınması talimatını veren ancak şube müdürlüğü tarafından aylarca oyalandığını söyleyen Ünal, "Paralel Yapı'nın malum güçleri bana çeştili baskılarda bulundu. Hukuka uygun olmayan talepleri reddedilince, soruşturma dosyası elimden alındı" dedi.

Meslektaşlarımdan da baskı gördüm!

İlgili Başsavcı vekiline yazılı ve sözlü tezkiplerde bulunup durumu belirttim diyen Ünal, "sırada bazı operasyon dosyalarımız var" bahanesiyle oyalandığını söyledi. Ünal sözkonusu süreç işlerken sadece dışarıdan değil, kendi meslektaşlarından da baskı gördüğünü anlattı. Tüm delillerle daha sonra suç duyurusunda bulunacağım diyen Ünal "O süreçte paralel yapı'nın durumu bugün olduğu kadar belli değildi" dedi.

Ünal daha sonra yaşadığı süreci ise şu sözlerle ifade etti,

Daha sonra malum yapı hakkımda karalama kampanyası yaptı. Yine o dönemde İstanbul'dan Edirne'ye tayin edildim. Hakkımda havadan sudan ihbarlarla bana müfettiş gönderildi. Disiplin soruşturmaları açıldı. Hep sustum devletin adaletine güvendim. Bu dosya bende 3 ay kaldı ama 13 Mart 2012'de bu dosya elimden alınarak başka bir savcıya verildi ve askere talimat vermeme fırsat kalmadı.

Hakkımda yapılan itibarsızlaştırma çalışamaları, iftiralarla soruşturmalar açıldı. Yeni dosyalarımız HSYK'nın elinde ve süreç devam ediyor. HYSK'daki değişim süreci soruşturma sürecini de etkiledi.

Paralel Yapı'nın tasfiyesi sadece benim değil milletin de sorunudur.

 

 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler