YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Cumhuriyet Başsavcılığı harekete geçti
Cumhuriyet Başsavcılığı harekete geçti
26 Mart 2011 08:56
‘Türk vatandaşı komutanı 100 bin dolara Saddam’a verdiler’ iddiası ile ilgili Cumhuriyet Başsavcılığı harekete geçti... Emekli Albay Arif Doğan’ın da aralarında bulunduğu 3 kişi hakkında soruşturma başlattı...

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, 12 yıl peşmerge komutanlığı yaptıktan sonra Türkiye’ye gelen ve Türk vatandaşı olan Mehmet Kılıç’ın 1989’da Antalya’da vatani görevini yaparken, 100 bin dolar karşılığında askeri birliğinden alınıp Saddam Hüseyin yönetimine teslim edildiği iddiaları üzerine emekli Albay Arif Doğan’ın da aralarında bulunduğu 3 kişi hakkında soruşturma başlattı.

Diyarbakır’da avukat Tahir Elçi, 2009 yılında “Bir askerin 100 bin dolar karşılığında Irak’a teslim edildiği” iddiaları üzerine emekli Albay Arif Doğan’ın da bulunduğu 3 kişi hakkında İstanbul, Diyarbakır ve Antalya Cumhuriyet Başsavcılıklarına suç duyurusunda bulunmuştu. Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, şüpheli Doğan’ın talimatla ifadesinin alınması için İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığına yazı yazmış, Antalya Cumhuriyet Başsavcılığı da olayla ilgili “görevsizlik” kararı vererek, dosyayı Diyarbakır Özel Yetkili Cumhuriyet Başsavcılığı’na göndermişti. Emekli Albay Arif Doğan, alınan ifadesinde avukat Tahir Elçi’nin suç duyurusunda yer alan, “22 yıl önce Antalya’da askeri birliğinden alınan Mehmet Kılıç’ın 100 bin dolar karşılığında Irak devletine teslim edilmesi” iddialarının doğru olmadığını ileri sürmüştü. Mehmet Kılıç’ın Saddam’ın baskılarından kaçarak Türkiye’ye gelen şahıslardan olduğunu anlatan Doğan, ifadesinde, “Bir aşiret reisiydi. Bu olayı sonradan duydum. İbrahim Babat’ın kod ismi ’Mete’ idi, kendisi Suriyeliydi. Şaban Bayram da astsubaydı. Bunlar Silopi bölgesinde görevliydiler. Benim kurduğum JİTEM’in personeli değildiler. Bunlar Jandarma İstihbarat Grup Komutanlığının görevlileridir. Ben ’Saddam’a teslim edildi’ diye bir şey duymadım. Para karşılığında Irak istihbaratına teslim edildiğini duydum” demişti.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, olayla ilgili olarak Arif Doğan, İbrahim Babat ve Şaban Bayram hakkında “terör örgütünün faaliyetleri çerçevesinde adam kaçırma” suçundan soruşturma başlatıldı.

Özel yetkili Cumhuriyet savcının yürüttüğü soruşturma dosyasının bir örneği birinci “Ergenekon” davasına bakan İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi ile aralarında “Yeşil” kod adlı Mahmut Yıldırım ve itirafçı Abdulkadir Aygan’ın bulunduğu 16 sanıklı “JİTEM” davasının görüldüğü Diyarbakır 6. Ağır Ceza Mahkemesine gönderildi.

Ersever’in emriyle

Avukat Elçi, savcılığa sunduğu suç duyurusu dilekçesinde, Mehmet Kılıç’ın 12 yıl boyunca Irak Kürdistan Demokrat Partisi (IKDP) Zaho Bölge Peşmerge Komutanı olarak görev yaptıktan sonra Saddam Hüseyin yönetiminin, Kürtlere karşı kimyasal silah kullanması üzerine ailesiyle Türkiye’ye kaçarak Şırnak’ın Beytüşşebap ilçesine yerleştiğini kaydetmişti. Irak’ta hakkında idam kararı verilen ve aynı zamanda Türk vatandaşı olan Kılıç’ın Türkiye’ye geldikten sonra 1989 yılında vatani görevini yapmak üzere Antalya 3. Piyade Eğitim Tugay Komutanlığına teslim olduğunu kaydeden avukat Tahir Elçi, dilekçesinde şu ifadelere yer vermişti, ”Kılıç burada vatani görevini yapmakta iken o dönem Diyarbakır ve Silopi JİTEM komutanları olan şüpheli Arif Doğan ve halen hayatta olmayan Ahmet Cem Ersever’in talimatıyla JİTEM üyesi jandarma astsubayı Şaban Bayram ve Tokat-Niksarlı Erol adlı er tarafından Antalya’daki birliğinden alınmak istenmiş, adı geçenler tarafından alınıp götürülmek üzere birlikteki komutanları tarafından çarşı iznine çıkarılmış, birlik nizamiye kapısından alınmış, elleri arkadan bağlanarak Silopi’ye getirilmiş ve burada JİTEM komutanları tarafından 100 bin dolar karşılığı Irak devlet yetkililerine teslim edilmiştir.” (Vatan)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler