YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın İran'a sert çıktı
Cumhurbaşkanlığı sözcüsü İbrahim Kalın gündeme dair gelişmelerle ilgili merak edilenleri yanıtladı.
Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın İran'a sert çıktı
06 Nisan 2015 / 14:13 Güncelleme: 06 Nisan 2015 / 14:54

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: "Yemen'deki sıcak çatışmanın müzakere ve siyasi diyalog yoluyla çözülmesi için bütün tarafları bir masa etrafında toplamak için gayretlerimiz devam ediyor. Umarız kısa zamanda bu yönde bir netice alma imkanımız olur. Çatışmalar bir an önce durur." dedi.

"Türkiye İran ziyaretini iki günden bir güne düşürmedi"

"Türkiye'nin de imzaladığı Tahran Deklerasyonu ile bugün gelinen noktanın aynı olması sevindirici. 23-24 Nisan'da yapılacak olan Çanakkale kutlamalarına 60'ı geçik ülke katılacak.

İran ziyaret baştan beri bir gün olarak planlanmıştı. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın da programı buna sığacak kadar olduğu için günü birlik olması kararını aldık. Bu planlama tamamen bizim program akışımız ile ilgili bir konudur."

"Yaptırımların hafifletilmesi bize de olumlu yansıyacaktır"

"P+5 ülkelerinin yaptırımlarının kalkması bize ticaret konusunda yeni fırsatlar sunuyor. İran ile önemli bir sınır ve ticaret hacmimiz var. Karşılıklı ticari ilişkilerimiz var. Yaptırımların hafifletilmesi bize de olumlu yansıyacaktır.

En zor zamanlarda bile Türkiye İran ile olan ticaretini bir vasatta tuttu. İran ile sağlıkla ilgili anlaşmalarımız olacak."

"Bu tür milletvekillleri siyasi populizm yapmaları yerine..."

"(Bazı İranlı milletvekilllerinin Ruhani'ye yazdıkları mektup ile ilgili olarak) Bu tür milletvekillleri siyasi populizm yapmaları yerine ülkelerinin siyasi konumu ile ilgili hassasiyet göstermeleri daha önemli.

Bölgede hiçbir çıkar çatışması bölge halklarını karşı karşıya getirecek bir neden olmamalıdır. Yarın Sayın Cumhhurbaşkanımız da bu konuyla ilgili gerekli açıklamaları yapacak."

"Umarız kısa bir zamanda Yemen'deki çatışmalar durur"

"Bakın Suriye'deki savaş gaddarca defvam ediyor. Bu çatışmaları önlemek için ülkeler daha sorumluluk sahibi olmak durumundadır. Umarız kısa bir zamanda Yemen'deki çatışmalar durur.Bu konuda bütün ülkelere büyük sorumluluk düşüyor. "

"Örtülü ödenek olmasından daha doğal ne olabilir?"

"7 Haziran seçimleri sadece siyasi partileri değil tüm Türkiye'nin geleceğini etkileyecek. Cumhurbaşkanımızın gündeminde milletvekilleri ile ilgili bir dosya çalışması yok.

(Örtülü ödenek konusu) Devletin başında 'Başkumandan' sıfatıyla duran, halkın seçitiği birisinin kendisine ait bir bütçesinin olmasından daha doğal bir şey olamaz. Nasıl ve ne şekilde kullanılacağı ile ilgili konular zaten kanunda yazıyor."

"Özel güvenlik konusunda tedbirler alınacak"

"Özel güvenlik birimlerinin yeniden değerlendirilmesi ile ilgili olarak Cumhurbaşkanımız bir çağrıda bulundu. Adliyedeki saldırıda nasıl bir güvenlik zaafiyeti olduğunu gördük.

Elbette ki tedbirler alınacak. Bir başka savcımızın da hunharca şehit edilmesini mi bekleyeceğiz?"

"Bu Türk futboluna yapılmış bir saldırıdır"

"(Fenerbahçe otobüsüne saldırı konusu) Bunu tekrar en şiddetli şekilde kınıyoruz. Bu Türk futboluna yapılmış bir saldırıdır. Bir daha böyle olayların yaşanmaması için elimizden geleni yapacağız."

"Paralel Yapı ile mücadele devam ediyor"

"Cumhurbaşkanlığı bünyesinde yapılan teşkilatlama oluşturuldu. Hemen hemen tüm başkanlar atandı. Paralel Yapı ile mücadele her kademede ele alındı ve mücadele şu anda da yürütülmektedir. Yurt dışına kaçanlar getiriliyor.

Milli Güvenlik Siyaset Belgesi (Kırmızı Kitap) belli periyotlarla güncellenir."

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler