YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Gülen'le ilgili anketi açıkladı
Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, yapılan ankete göre Türk halkının yüzde 77,7'sinin, Gülen ve sempatizanlarını Türkiye'de halihazırdaki düzene ve ülkenin geleceğine tehdit olarak algıladığını belirtti.
Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Gülen'le ilgili anketi açıkladı
03 Ağustos 2016 / 16:28 Güncelleme: 03 Ağustos 2016 / 16:40

15 Temmuz darbe girişimi ve sonrasında yaşanan gelişmeleri merkezi Londra'da bulunan Avrupa Dış İlişkiler Konseyi (ECFR) adlı düşünce kuruluşuna değerlendiren Kalın, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimini Türkiye demokrasisine zarar veren hukuka aykırı bir girişim olarak niteledi.

BATI YANIMIZDA DURACAĞINA BİZE UYARI YAPTI

Kalın, darbe girişimine Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkelerin tepkileriyle ilgili bir soruya "Türk halkı, Avrupa ülkelerinden tam destek bekledi. Oysa darbe girişimine karşı kınamalar, darbecilerle ilgili soruşturma sırasında hukukun üstünlüğü ve insan haklarına saygı duyması için Türkiye'ye yapılan uyarılarla geldi.

Bazı eleştiriler, makul sınırlardan son derece uzaktı, siyasi çevreler ve medyadaki bazıları ise sanki darbeyi yapan bizmişiz gibi bize saldırdı. Biz birçok masum vatandaşımızı kaybederken müttefiklerimizin darbeyi önemsizmiş gibi göstermesi, hükümete 'cadı avı başlatma' ve 'tasfiyeler' suçlamasında bulunmasına şaşırdık.

Avrupalı ortaklarımızın, en baştan demokrasi yanlısı güçlerin yanında olmasını beklerdik. Uluslararası toplumdan demokratik yollarla seçilmiş hükümetimizi desteklemesini ve darbe girişimini açık bir şekilde kınamalarını beklerdik.

Ölümcül bir darbe girişiminden hemen sonra Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne katılma girişimini sorgulamak, 15 Temmuz'da yaşanan olaylardan ciddi derecede etkilenen herkese yapılmış bir saygısızlıktır.

Darbeyi düzenleyenlere karşı herhangi bir eylemde bulunmadan darbe girişimini kınamak, mantıklı değil. Batılı müttefiklerimiz, darbeyi kınadı ancak darbeciler hakkında hala hiçbir şey söylemedi." cevabını verdi.

NE BİR DEVLET BAŞKANI NE DE ÜST DÜZEY YETKİLİ ZİYARETİMİZE GELDİ!

Kalın, Avrupalı müttefiklerinin krizin aşmasına yardımda oynayacağı rol ile ilgili soruyu şöyle yanıtladı:

İnanması zor ama, 15 Temmuz'dan bu yana AB'den ne bir devlet başkanı, ne bir bakan ya da üst düzey yetkili Türkiye'yi ziyaret etti. Darbe girişiminin kınanması ile ilgili bir kelime eden AB yetkililerinin, darbecilerin silahlı kuvvetler, emniyet, yargı ve diğer kamu kuruluşlarındaki Gülencilerin peşine düşmesi nedeniyle hükümeti eleştirmek için 10 şey söylemesi utanç verici. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 31 Temmuz'da Köln'deki darbe karşıtı mitinge video konferans yoluyla katılması engellendi. Alman yetkililer, mitingi desteklemek yerine iptal etmeye uğraştı. AB'nin stratejik görüş açısını kaybettiğini düşünüyorum.

GÜLEN'LE İLGİLİ ÇARPICI ANKET

Kalın, saygın bir araştırma şirketi tarafından yapılan bir ankete göre Türk halkının yüzde 77,7'sinin, Gülen ve sempatizanlarını Türkiye'de halihazırdaki düzene ve ülkenin geleceğine tehdit olarak algıladığını belirtti.

Şimdiye kadar toplanan kanıtların darbe girişiminin ardında orduya sızmış FETÖ üyelerinin bulunduğunu gösterdiğini kaydeden Kalın, "Halihazırda devam eden soruşturma, kimin ne yaptığını, kimin darbe öncesinde ve sırasında kimlere emir verdiğini ortaya çıkaracak. Ancak açık olan, bu girişimin polis, jandarma, yargı ve medyadaki örgüt üyelerinin yardımıyla ordudaki FETÖ üyesi askerler tarafından planlanıp hayata geçirildiğidir.

Bunların büyük bir kısmı, ya FETÖ üyeleri ya da bunlarla bağlantıları kişilerden oluşmaktadır. Bazıları, FETÖ darbesinin başarılı olması durumunda kendilerine katılmayanları cezalandıracakları korkusuyla eylemde bulunmuş olabilir. Bu, kullandıkları iyi bilinen bir taktik." dedi.
Kalın, şunları söyledi:

 

AA

1
 // 1
Oysa ki biz samimiydik devlet Başkanımız bile sırf oralarda bomba patladı diye yürüyüşe gitmişti. Normalleşme artık anormal olur bunlarla......
03 Ağustos 2016 17:30
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler