YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Cumhurbaşkanı'na hakarete Avrupa ülkeleri ne ceza veriyor?
Kılıçdaroğlu’nun Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı hedef alan seviyesiz üslubuna tepkiler çığ gibi büyürken, CHP’nin demokrasi timsali AB ülkeleri, cumhurbaşkanına hakareti 5 yıl hapisle cezalandırıyor.
Cumhurbaşkanı'na hakarete Avrupa ülkeleri ne ceza veriyor?
22 Ocak 2016 / 08:35 Güncelleme: 22 Ocak 2016 / 08:41

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yönelik hakareti tepki çekmeye devam ediyor.

Cumhurbaşkanı’na hakaretin Türkiye’de olduğu gibi AB üyesi birçok ülkede de suç olduğunu belirten Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Cumhurbaşkanı’nın devleti temsil ettiğini hatırlatarak, “Avrupa Birliği üyesi ülkeler başta olmak üzere dünyanın her ülkesinde Cumhurbaşkanlığı makamı saygın bir makamdır. Orada görev yapan Cumhurbaşkanı da saygın kabul edilir ve O’na karşı saldırılara karşı Cumhurbaşkanlığı makamı korunur. Cumhurbaşkanı’na saygı göstermek aynı şekilde temsil ettiği millete ve onun temsil ettiği devlete saygıyı da içerir. O nedenle sevelim, sevmeyelim hepimizin belli bir sevgi ve saygı içerisinde olması doğru olandır” diye konuştu.

AB’DE CEZA AĞIR

Adalet Bakanlığı’nın yaptığı araştırmaya göre AB üyesi ülkeler, Cumhurbaşkanı’na hakareti 5 yıla kadar hapis ile cezalandırılıyor.

Türkiye’de, Türk Ceza Kanunu’na göre Cumhurbaşkanına hakaret 1 yıldan 4 yıla kadar hapis cezası öngörülürken, İtalya, Almanya, Hollanda gibi ülkelerde de bu suça hapis cezası veriliyor.

İşte AB ülkelerinin ceza kanunlarına göre Cumhurbaşkanı’na hakarete verilen cezalar:

İtalya: Cumhurbaşkanının şerefini veya itibarını küçük düşüren kişiler, 1 ile 5 yıl arasında hapisle cezalandırılmaktadır.

Polonya: Aleni hakaret eden kişi, 3 yıla kadar hapisle cezalandırılmaktadır.

Almanya: Devlet başkanına hakaret 3 aydan 5 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılmaktadır.

İspanya: İspanya Kralı, usul veya füruuna, eşine, kraliyet mensuplarına veya mirasçılarına hakaret eyleminin ciddiyet derecesine göre 6 aydan 2 yıla kadar hapis veya 6 aydan 12 aya kadar para cezası ile cezalandırılmaktadır

Hollanda: Kral’a hakaret suçunun cezası beş yıla kadar hapis ve 20.250 Avro para cezasıdır.

Belçika: Kral’a hakaret suçunun cezası 6 ay ile 3 yıl arasında değişen miktarlarda hapis cezasıdır. Sanığa, hapis cezasının yanında, para cezası ve siyasi haklarını kullanmaktan men cezası da verilebilmektedir.

Malta: Devlet Başkanına hakaret suçunu işleyen kişi Basın Kanunu’na göre üç aya kadar hapis veya 465 Avro para cezası ile cezalandırılabilir. Ceza Kanunu’na göre ise sanığın 18 aya kadar özgürlüğü kısıtlanabilir.

Yunanistan: Devlet Başkanına hakaret suçunun müeyyidesi 3 aya kadar hapis cezasıdır.

Portekiz: Devlet Başkanına hakaret basın yoluyla işlenmişse 3 yıla kadar hapis cezası ve 60 güne kadar adli para cezası verilebilmektedir.

Slovenya: Devlet Başkanına hakaret suçtur ve cezası bir yıla kadar hapis cezasıdır.

İzlanda: İzlanda hukukuna göre, hakaret ve sövme suçlarının devlet başkanına karşı işlenmesi hâlinde yukarıdaki cezalar iki katına kadar artırılabilir.

İngiltere: Hakaret suçunun herhangi bir kişiye karşı işlenmesiyle seçilmiş ya da atanmış kamu görevlisine veya Kraliçeye karşı işlenmesi arasında herhangi bir ayırım yapılmamaktadır.

Fransa: Fransız Ceza Kanununda parlamento üyelerine karşı hakareti düzenleyen kanun maddesi bulunmaktadır. Yani Fransız Cumhurbaşkanına hakaret edildiğinde bu madde işletilmektedir.

Danimarka: Krala hakaret suç olarak düzenlenmiştir.

Litvanya: Devlet başkanına hakaret suçu, 500 ile 1.000 Litvanya lirası arasında değişen para cezası ile cezalandırılmaktadır.

SURİYELİLERİN MALİYETİ 8 MİLYAR DOLARI BULDU

Türkiye’de 2.5 milyondan fazla biyometrik kayıtlı Suriyeli bulunduğunu belirten AFAD Başkanı Fuat Oktay, kampların ekonomik maliyetleri hakkında yaptığı açıklamada, “Maliyette BM standartlarında rakamlar açıklıyoruz. Bugün itibariyle 8 milyar dolarlık maliyet var. Bunun uluslararası yardım boyutu, 455 milyon dolardır. Buna BM’nin ilgili tüm kurumlarının yaptığı yardımlar dahildir” dedi.

Türkiye için risk oluşturan bölgenin Hama ve Humus olduğunu ifade eden Oktay, “Diğer bölgelerden de o bölgelere gelerek Türkiye’ye girmeye çalışan bir kesim var. Rusya’nın bölgeye intikalinden sonra böylesi bir risk arttı” açıklamasında bulundu.  Kamplardaki çocuklarıa eğitim verildiğini belirten Oktay, kampların dışında ise en az 750 bin çocuğun bulunduğunu, kamplar dahil 300 bin çocuğa Milli Eğitim Bakanlığının kontrolünde hizmet verildiğini vurguladı.

 

büyütecek ne var?
 // UGUR MUŞ
lafa bak laf mı,söyleyen adam a bak adam mı? bu vasıflar yoksa bu tip adamlara sövmek bile ayıp, tek kelime ile şunu demek lazım ''hoşt söz değil senin ki''...
22 Ocak 2016 Cuma 13:10
CHPNIN VE ILLEGAL ORGUTU DHKPC FETÖ BDP+PKK T.C.DÜŞMANIDIRLAR
 // CHP HDP FETÖ ADOĞAN BURJUVAJI ELITLERI KENE KA
CHP VE ONUN KURT PARTISI HDPKK ADOĞAN VE FETÖ TERRÖRÜ VE YAKINDA MHP YIDE ALARAK ILLEGAL YAPILANMAYA GITMEKTEDIR.
VE BUNLARI INGILIZ SURIYE RUSYA LUBNAN BAE BIRLIKLERI AB ALMANYA FRANSA KANALIZE EDILIYOR
SKY PICOT 1916 T.C. ILGA ETMEK ICIN YAPILAN ANTLASMA ICIN YAPILAN SALDIRIDIR HDPKK NIN.T.C. ILGA ETMEK
ISTIYORLAR LAĞVETMEK İÇİNDİR.SOMALİZASYON PARÇALANMAK İÇİNDİR KÜRT TÜRK LAZ ÇERKEZ ZAZA GÖRÜN ARTIK BUNLAR YÖNLENDİRİYO KANALIZE EDIYOR...
22 Ocak 2016 Cuma 09:36
CHPNIN VE ILLEGAL ORGUTU DHKPC BDP+PKK T.C.DÜŞMANIDIRLAR
 // D.BAKIR ÇÜNGÜŞLÜ MEHMET.A.
hdpkk ve chp dhkpc yı ALMAN BND INGILIZ MI5 ISRAIL IRAN VE SURIYE TARAFINDAN KANALIZE EDILIYOR YONLENDIRILIYOR.AMAÇLARI FITNE KARA PROPAGANDA INANACI SARSMA ISTIKRASIZLASTIRMA SPESIFIK DARBECI ZIHNIYETTIR...
22 Ocak 2016 Cuma 09:12
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler