YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
''Cumhurbaşkanı'na hakaret'' davasında karar
''Cumhurbaşkanı'na hakaret'' davasında karar
02 Temmuz 2016 10:56
Birgün gazetesinin sorumlu müdürü Berkant Gültekin ile gazete yetkilisi İbrahim Aydın, bir haberde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a alenen hakaret edildiği gerekçesiyle 11 ay 20'şer gün hapis cezasına çarptırıldı. Bu ceza, sanıkların yargılamadaki piş

İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya sanıklar katılmazken, müdahil Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı avukat Hatice Özay temsil etti. 

Söz alan avukat Özay, "Şikayetimiz devam etmektedir. Müvekkilime hakaret kastı ile hareket edilmiştir. Sanıkların cezalandırılmasını talep ediyoruz." dedi. 

Sanıkların avukatı Ali Deniz Ceylan ise dava konusu manşetin bir önceki yılın değerlendirilmesinden ibaret olduğunu ve basın özgürlüğü kapsamında kaldığını savundu. 

Suçun oluşmadığını öne süren Ceylan, müvekkillerinin beraatini istedi. 

Davayı karara bağlayan mahkeme, sanıkların "Cumhurbaşkanı'na alenen hakaret" suçundan 11 ay 20’şer gün hapisle cezalandırılmasına hükmetti. 

Suçun işlenme şekli, meydana gelen sonuç, hapsin süresi, sanıkların kişiliği, sosyoekonomik durumları, söz ve davranışları ile yargılamada pişmanlığa dair iradelerini göz önüne alan mahkeme, bu cezayı 10 bin 500'er lira adli para cezasına çevirdi. 

- İddianameden

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nca hazırlanan iddianamede, müşteki Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın avukatları tarafından başsavcılığa 9 Ocak 2015'te sunulan şikayet dilekçesinde, Birgün gazetesinin 31 Aralık 2014 tarihli nüshasında manşetten ve gazeteye ait internet sitesinde yayımlanan haberde, ''Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı'na alenen hakaret'' suçunun işlendiğinin iddia edildiği belirtiliyordu.

Soruşturma başlatıldığı ve şüphelilerin ifadelerinde suçlamaları kabul etmediği kaydedilen iddianamede, şüpheli sorumlu müdür Berkant Gültekin ve bağlı bulunduğu yetkili İbrahim Aydın'ın, 
Erdoğan'ın fotoğrafının üstüne yazılan ifadeyle hakaret kastıyla hareket ettikleri aktarılıyordu.

İddianamede, şüphelilerin "Cumhurbaşkanı'na alenen hakaret" suçundan1 yıl 2 aydan 4 yıl 8 aya kadar hapisle cezalandırılması isteniyordu. 

 // Ismail Kalender
Bu gidişle Sevgin bittiği yerde Nefret başlar. Ufak işleri bırakın önemli olana bakalım. Artık Yeter...
02 Temmuz 2016 14:54
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler