YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Cumhurbaşkanı ile ilgili hata 'Adalet'ten döndü
Cumhurbaşkanı ile ilgili hata 'Adalet'ten döndü
16 Ağustos 2015 19:03
Adalet Bakanlığı, Cumhurbaşkanları hakkındaki savcılık işlemlerini gündeme aldı. Bakanlık, Cumhurbaşkanları ile ilgili genelge hazırlayacak.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın; HDP lideri Selahattin Demirtaş’ın Cumhurbaşkanı Erdoğan hakkında “yargı bağımsızlığını etkilediği ve yönlendirdiği” iddiasıyla yaptığı suç duyurusunu işleme koyamamasının ardından harekete geçen Adalet Bakanlığı, Cumhurbaşkanları hakkındaki savcılık işlemlerini gündeme aldı.

Habertürk'ün haberine göre, savcılık işleme koymama kararının “ilk” olduğunu belirleyen bakanlık, Cumhurbaşkanları hakkında yapılan şikayetlerin bugüne kadar hep takipsizlikle sonuçlandığını tespit etti. Bu gelişme üzerine bakanlık, yeni bir genelge hazırlama kararı aldı.

Takipsizlik kararı bile verilmeyecek

Anayasa’nın “Sorumluluk ve Sorumsuzluk Hali” başlıklı 105. Maddesine atıfta bulunulacak genelgede, başsavcılıkların Cumhurbaşkanları hakkında soruşturma ve kovuşturma yetkisinin bulunmadığını vurgulanacak. Genelge sonrası, suç duyurularıyla ilgili takipsizlik karar bile verilemeyecek.

Anayasa’ya göre Cumhurbaşkanları sadece vatana ihanetten dolayı, TBMM kararıyla suçlanabiliyor ve Yüce Divan’da yargılanıyor.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler