YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Cumhurbaşkanı Gül'den 'Tiyatro Günü' mesajı
Cumhurbaşkanı Gül'den 'Tiyatro Günü' mesajı
27 Mart 2013 11:24
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Dünya Tiyatro Günü dolayısıyla yayımladığı mesajında, hayatı ve onun içindeki her şeyi anlamaya ve anlatmaya çalışan insanın kullandığı en eski, etkili ve güçlü sanat dallarından birinin tiyatro olduğunu belirtti.

 

Tiyatronun insana kendini ve hayatı sorgulamasının, doğruya, iyiye, güzele ulaşmasının anahtarını verdiğini kaydeden Gül, tiyatronun farklı görüşlerin, kültürlerin, inançların, birbirini anlamasına, insanın kendini tanımasına ve başkalarıyla empati kurmasına da imkan tanıdığına işaret etti.

Cumhurbaşkanı Gül, tiyatronun insanlar ve farklı kültürler arasında kurduğu köprülerle barışa ve kardeşliğe hizmet ettiğine dikkati çekerek tiyatroya emeği geçen herkesin Dünya Tiyatro Günü'nü kutladı.

Vefat eden sanatçıları da rahmetle andığını bildiren Gül şunları ifade etti:

''Eğitici, öğretici ve eğlendirici özellikleriyle tiyatronun, bireylerin ve toplumların gelişmesi açısından vazgeçilmez bir yeri bulunmaktadır. Bu nedenle yeni nesilleri erken yaşlarda tiyatroyla tanıştırıp, onlara tiyatro sevgisini aşılayabilirsek onların duyarlı, hoşgörülü, demokratik değerleri özümsemiş bilinçli bireyler olarak daha güzel bir dünyanın inşası için çalışmalarını sanatla da desteklemiş ve güçlendirmiş oluruz.

Geçmişten bugüne, tiyatronun gelişmesi ve toplumun sanat kültürünün ve estetik duyarlılığının gelişmesi için çaba gösteren tüm sanatçılarımızı kutluyorum. Bu vesileyle bir kez daha, sanatın ve sanatçının her zaman yanında olduğumu, kültür ve sanat faaliyetlerini desteklemeye devam edeceğimi vurgulamak istiyorum.''

 

AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler