YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Cumhurbaşkanı Gül'den flaş açıklama
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'den flaş açıklama...
Cumhurbaşkanı Gül'den flaş açıklama
05 Ağustos 2012 / 13:32 Güncelleme: 05 Ağustos 2012 / 16:19

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, terörle, şiddetle, kan ve gözyaşı dökerek hiçbir yere varılamayacağını, terör saldırılarının devletin otoritesini zaafa uğratamayacağını ve birlikte yaşama iradesine asla zarar veremeyeceğini, terör tehdidinin milletin kararlılığı, devletin gücü ve imkanlarıyla mutlaka ortadan kaldırılacağını herkesin görmesi gerektiğini belirtti.

Cumhurbaşkanlığı'nın internet sitesinde yer alan bilgiye göre, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel ile telefonla görüşerek Hakkari'de yaşanan gelişmelerle ilgili bilgi alan ve Türk Silahlı Kuvvetleri'ne başsağlığı dileyen Gül, Hakkari'de 6 asker ve 2 geçici köy korucusunun şehit olması nedeniyle yazılı bir açıklama yaptı.

Hakkari'nin Geçimli köyündeki karakola teröristlerce düzenlenen saldırının ardından çıkan çatışmada 6 asker ve 2 geçici köy korucusunun şehit olmasından, 15 asker, 1 geçici köy korucusu ve 5 vatandaşın da yaralanmasından duyduğu derin üzüntüyü ifade eden Gül, açıklamasında ''Bu hain saldırıyı nefretle tel'in ediyorum'' ifadesini kullandı.

Terör örgütünün, sevginin, kardeşliğin, barışın ve dayanışmanın hakim olduğu, manevi duyguların yoğun şekilde yaşandığı mübarek Ramazan ayında çok fazla kan dökülmesine yol açacak cüretkar bir plan içinde olduğuna işaret eden Gül, şunları kaydetti:

''Bu planın farkına varan güvenlik güçlerimiz, ön tedbir alıp yoğun bir mücadeleye girerek, bu pervasız saldırıya fırsat vermemiştir.

Milletimizin birliğini, ülkemizin bölünmez bütünlüğünü, vatandaşlarımızın huzur ve güvenliğini hedef alan saldırı ve eylemlerini devam ettiren teröristler, elbette ki en ağır şekilde karşılığını bulacaktır.

Türkiye, toplumsal barışın tesisi yönündeki sağduyulu yaklaşımlarından hiçbir şart altında vazgeçmeyecek, terörle mücadelesini demokrasiden ve hukukun üstünlüğünden taviz vermeden, en güçlü şekilde sürdürecektir. Terörle, şiddetle, kan ve gözyaşı dökerek hiçbir yere varılamayacağını; bu saldırıların devletimizin otoritesini zaafa uğratamayacağını ve birlikte yaşama iradesine asla zarar veremeyeceğini; terör tehdidinin milletimizin kararlılığı, devletimizin gücü ve imkanlarıyla mutlaka ortadan kaldırılacağını herkesin görmesi gerekir.

Şehit yakınları ve gazilerimizin onuruna verdiğim iftar yemeğinde de ifade ettiğim gibi, eli kanda, silahta olanları, şiddete başvuranları girdikleri yanlış yoldan dönmeye çağırıyorum.

Teröre karşı hiçbir fedakarlıktan kaçınmayarak, başarılı, etkili ve kahramanca bir mücadele veren güvenlik güçlerimizin tüm mensuplarına şükranlarımı sunuyorum.

Şehitlerimizin ailelerinin acısını yürekten paylaşıyorum.

Mukaddes vatan görevini yaparken şehit olan güvenlik güçlerimize Allah'tan rahmet, ailelerimize, milletimize ve Türk Silahlı Kuvvetlerimize başsağlığı diliyorum. Yaralılarımıza acil şifa dileklerimi iletiyorum.'' (AA)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler