YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Cumhurbaşkanı Gül'den darbe açıklaması
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Mısır'da ordunun yönetime el koymasına ilişkin yaptığı açıklamada, "Yönetimin halka, sivillere devredilmesi ve seçilmiş yöneticilerin tekrar Mısır'ı yönetmeye başlaması, en büyük arzumuzdur" dedi.
Cumhurbaşkanı Gül'den darbe açıklaması
05 Temmuz 2013 / 14:29 Güncelleme: 05 Temmuz 2013 / 15:27

Gül, Adalet Bakanı Sadullah Ergin ile görüşmesinden sonra Cuma namazını Yeniköy Çarşı Merkez Camii'nde kıldı. Cami çıkışında soruları cevaplayan Gül, Mısır'da yeni gelişen demokrasinin kesintiye uğramasının üzüntü ve kaygı verici olduğunu ifade etti.

Mısır'ın Türkiye'nin dostu ve kardeşi olan bir ülke olduğunu söyleyen Gül, Mısır halkının da Türkiye'nin kardeşi olduğunu kaydetti.

Mısır'ın Arap dünyasının da kalbi olan çok önemli bir ülke olduğuna işaret eden Gül, "Mısır'da olup bitenleri çok yakından takip ediyoruz. Uzun bir otoriter yönetimden sonra Mısır'ın demokrasiye kavuşmasını nasıl büyük bir mutlulukla karşıladıysa Türk halkı maalesef aynı şekilde demokrasinin kesintiye uğramasında da çok büyük bir üzüntü ve tabiki kaygı duyuyoruz. Arzumuz en kısa süre içerisinde tekrar demokrasinin kesildiği yerden başlaması ve tekrar Mısır halkının demokrasiyle kucaklaşmasıdır." dedi.

Uzun süren otoriter bir yönetimden sonra sağlıklı bir demokrasiyi bir sene içerisinde gerçekleştirmenin mümkün olamayacağını vurgulayan Gül, "Demokrasinin noksanlıklarının kendi içerisinde düzelmesini beklemek gerekir. Demokrasinin en temel kurallarından biri olan ülkeyi yöneteceklerin milli iradeyle sandıkta belirlenmesi ve seçimle gelenlerin seçimle günü geldiğinde ayrılmasıdır. O bakımdan bu kesinti çok büyük kaygı vericidir. Bütün arzumuz en kısa süre içerisinde tekrar Mısır'da seçimlerin gerçekleşmesi." diye konuştu.

Mısır'ın seçilmiş ilk meşru cumhurbaşkanı olan Mursi'nin ve arkadaşlarının rencide edilmemesinin en önem verdikleri konulardan biri olduğuna işaret eden Gül, "Mısır'ın kısa süre içerisinde istikrara kavuşmasının da yolu burdan geçmektedir. Ayrıca Mısır'da en kısa süre içerisinde bütün siyasi akımların kuruluşların katılabileceği açık, şeffaf ve düzgün seçimlerin bir an önce yapılıp tekrar yönetimin halka, sivillere devredilmesi ve seçilmiş yöneticilerin tekrar Mısır'ı yönetmeye başlaması en büyük arzumuzdur." ifadelerini kullandı.

Mısır gibi büyük bir ülkenin çok büyük ekonomik sorunları bulunduğunu kaydeden Gül, Mısır'ın enerjisini istikrarsızlıkla kaybetmesi durumunda karşı karşıya kaldığı ekonomik sorunların çok daha büyük bir şekilde üstüne geleceğini söyledi. Gül, bu nedenle herhangi bir şekilde bölünmeden, hiçkimse rencide edilmeden, en süratli bir şekilde demokrasinin kaldığı yerden devamına fırsat verici adımların atılmasını beklediklerini ifade etti.

Türkiye ve Mısır halkının dostluğunu vurgulayan Gül, "Mısır devletinin güçlü olmasını, sorunlarının üstünden gelmesini en çok biz arzu ederiz. Nasıl daha önce Mısır halkıyla dayanışma içerisinde olduysak bundan sonra da şüphesizki Mısır halkıyla dayanışma içerisinde olacağız. Mısır halkının kendi iradesini gösteren yönetimlerin Mısır'da işbaşına gelmesini şüphesizki sonuna kadar destekleyeceğiz. Olup bitenleri büyük bir dikkatle takip ediyoruz. Ümit ederiz ki Mısır'a çok büyük hasar vermeden bu süreç kısa süre içerisinde biter ve tekrar demokrasi hakim olur." dedi.

Anayasa Mahkemesi'nin uzun tutuklulukla ilgili iptal kararı hatırlatılan Gül, "Gerekçeleri açıklasınlar bakalım. Anayasa Mahkemesi'nin kararları herkesi bağlayıcı kararlardır." cevabını verdi.

 

CİHAN

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler