YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Cumhurbaşkanı Gül'den bayram mesajı
Cumhurbaşkanı Gül'den bayram mesajı
07 Ağustos 2013 12:43
Ramazan Bayramı dolayısıyla yayımladığı mesajında tüm vatandaşların bayramını kutlayan Gül, bayramın Türkiye, Türk ve İslam dünyası ile tüm insanlık için hayırlara vesile olmasını diledi.

Cumhurbaşkanı Gül, milletçe huzur ve güven içinde geçirilen mübarek ramazan ayının ardından, bayramı karşılamanın mutluluğunu yaşadıklarını belirterek, Ramazan Bayramı'nın Türk milletini hayırda, iyilikte ve güzellikte buluşturmasını temenni etti.

Ramazan Bayramı'nın insanların birbirini anlamayı, saymayı, dayanışmayı, ihtiyacı olanlara yardım eli uzatmayı, küçükleri sevmeyi, büyüklere saygı göstermeyi anlatan yönünü hiçbir zaman hatırdan çıkarılmaması gerektiğini vurgulayan Gül, aziz Türk milletinin, bayram günlerini maneviyatına uygun şekilde değerlendireceğine inancının tam olduğunu ifade etti.

Cumhurbaşkanı Gül, içinde bulunulan mübarek günlerde, başta Suriye ve Mısır olmak üzere İslam dünyasında yaşanan olaylar ve başgösteren sıkıntıların, derin bir üzüntü ve endişe yarattığına işaret etti.

"Türkiye, bölgenin önemli ve etkin bir ülkesi"

Türkiye'nin; Suriye'de akan kanın durması, barışın ve huzurun tesis edilmesini amaçladığına dikkati çeken Gül, Suriye'nin geleceğinin yanı sıra Türkiye'nin sınır güvenliğini doğrudan ilgilendiren yeni gelişmeler karşısında gereken adımları hassasiyetle ve dikkatle attığına değindi.

Gül, diğer taraftan, Arap dünyasının kalbi gibi olan Mısır'ın kendi içindeki bölünmüşlük tablosu, kutuplaşma ve devam eden olağanüstü durumunun, bu ülkenin istikrarı ve geleceği açısından şüphesiz en büyük tehdit olduğuna dikkati çekerek, "Bu durum zaten hassas dengeler üzerine kurulu bölgede sorunların büyümesine yol açabilecek bir mahiyet taşımaktadır. Kardeş Mısır'da kargaşanın sona ermesini, normalleşme ve demokrasiye doğru siyasi geçiş sürecinin hiçbir kesimi dışlamadan, hızlı bir şekilde başlatılmasını temenni ediyoruz. Türkiye, bölgenin önemli ve etkin bir ülkesi olarak, gelişmeler karşısında soğukkanlılığını koruyarak, aklı selimle hareket etmeyi sürdürecektir" ifadesini kullandı.

"Türkiye, güven veren bir ülke konumundadır"

"Çevremizdeki olumsuzluklara ve dünyadaki dalgalanmalara rağmen Türkiye, hakikaten ekonomisiyle, demokrasisiyle, yükselen standartlarıyla güven veren bir ülke konumundadır" değerlendirmesinde bulunan Gül, mesajında şu görüşlere yer verdi:

"Tüm dünya tarafından yatırım yapılabilen bir ülke statüsüne yükselen ülkemizde çok önemli projeler hayata geçirilmektedir. Türkiye'nin sahip olduğu kazanımlar ve benimsediği değerler, ülkemizin farkını, yükselen gücünü de göstermektedir. Bu nedenle memleketimizin kıymetini bilmemiz gerekir. Gerginliklerin, kutuplaşmaların, eski yanlışların tekrar edilmesinin, geçmişte sadece ve sadece acı getirdiğini, ülkemizin imajına zarar verdiğini, enerjimizi nasıl heba ettiğini hepimiz yakından biliyoruz. Kanunsuz ve şiddet içeren olayların tüm ülkenin huzurunu nasıl kaçırdığını hep beraber gördük. Şüphesiz ki demokratik tepkilerin,toplumsal taleplerin ve itirazların, meşru zeminlerde, huzuru bozmadan ve şiddete başvurmadan barışçıl bir şekilde dile getirilmesinin demokrasimizin vazgeçilmez unsurları olduğu da unutulmamalıdır.

Artık herkesin bunları görerek, umut dolu yarınlarımıza odaklanması elzemdir. Avrupa Birliği üyeliği, yeni anayasa gibi, Türkiye'yi muassır medeniyet seviyesinin üstüne taşıyacak büyük hedeflere kilitlenmemiz, daha çok dayanışma içinde olmamız gerekir. Sorunlarımızın bulunduğunu, demokrasimizi mükemmelleştirmek için atılması gereken adımlar olduğunu hep söylüyoruz. Sorunlarımızı, sıkıntılarımızı demokratik olgunlukla, toplumun tüm kesimlerini kucaklayan bir anlayışla aşacağımızdan emin olunmalıdır."

"Türkiye'nin geleceğinden asla endişe edilmemelidir"

Türkiye'nin geleceğinden asla endişe edilmemesi gerektiğini bildiren Cumhurbaşkanı Gül, mesajında şunları kaydetti:

"Türkiye'yi, ekonomik olarak kalkınmış ülkeler seviyesine getirmek, demokrasimizi ve hukuk sistemimizi daha da derinleştirmek, insan hak ve özgürlüklerini daha da genişletmek amacıyla, reform çalışmalarını kararlılıkla devam ettireceğiz. Bunun ülkemizde barış ortamını, birarada yaşama iradesini pekiştireceğinin bilincindeyiz. Güçlü, mutlu, huzurlu, müreffeh bir Türkiye'ye ulaşmak için birlik ve beraberliğimizin korunmasının, hoşgörü, diyalog ve uzlaşma kültürünün hakim kılınmasının elzem olduğunu bir kez daha vurgulamak istiyorum.

Bu düşüncelerle, yurt içindeki ve yurt dışındaki bütün vatandaşlarımın, Türk ve İslam dünyasının Ramazan Bayramı'nı tekrar tebrik ediyor, çocukların gözlerinden öpüyorum. Bayramın ülkemize, milletimize ve tüm insanlığa barış, huzur ve refah getirmesini Allah'tan temenni ediyorum."

 

AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler