YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Cumhurbaşkanı Gül'den ABD-İran diyaloğuna destek
Cumhurbaşkanı Gül'den ABD-İran diyaloğuna destek
28 Eylül 2013 08:54
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, başından beri diyalog çağrısında bulunduğu ABD ve İran liderlerinin tarihi telefon görüşmesine İngilizce tweet yazarak destek verdi.

ABD Başkanı Barack Obama ile İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani'nin görüşmesinin ardından İngilizce iki tweet yazan Gül, "Başkan Obama ve Cumhurbaşkanı Ruhani arasındaki telefon görüşmesini öğrenmekten memnuniyet duydum. Ben bu diyaloğun kurulmasını uzun zamandır teşvik ediyordum. Umarım, bu iyi bir başkanlık olur" dedi.

Cumhurbaşkanı Gül, BM Genel Kurulu toplantısı için geldiği New York'ta, iki liderle de ayrı ayrı görüşerek iki ülke arasında başlayan diyaloğun bir fırsat olduğunu ve bunu iyi değerlendirmek gerektiğini söylemişti.

Gül, geçen hafta New York'a gelirken yaptığı açıklamada da şöyle demişti: "İran'da Ruhani'nin seçilmesiyle yeni bir dönemin başladığı kesin. Sadece özgeçmişi ve konuşmaları değil, yaptığı atamalar da bunu gösteriyor. Bunlar arasında en önemli gösterge, atadığı dışişleri bakanı. Cevat Zarif'i yakın tanırım. Diğer atamalarını da takip ediyoruz. İran'da farklı bir dönem ve siyaset başlıyor. Bunu müspet görüyorum. Kabil-i hitap kişiler çıkıyor karşımıza."

Ayrıca Cumhurbaşkanı Gül, Obama'nın başkanlığa seçilmesinin ardından, İranlı muhataplarını bu fırsatı değerlendirmeleri yönünde teşvik ettiğini hatırlatmıştı.

 

CİHAN

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler