YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan tarihe geçecek kabul
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan tarihe geçecek kabul
14 Kasım 2014 06:44
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, IŞİD'den kaçan Ezidi toplumunun oluşturduğu bir heyeti Cumhurbaşkanılğı Sarayı’nda kabul edecek.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, IŞİD'den kaçan Ezidi toplumunun oluşturduğu bir heyeti Cumhurbaşkanılğı Sarayı’nda kabul edecek olması, bir seneyi aşan bir tarihi perspektif dikkate alındığında  sembolik açıdan önem taşıyor.

Kökleri Mezopotamya dinlerine dayanan inançları nedeniyle bin yılın üzerindeki bir tarih kesitinde marjinal olarak adlandırılan, inançlarını büyük sıkıntılar içinde yaşayan, son dönemde de IŞİD’in zulmüne maruz kalan Ezidi toplumunu temsil eden bir heyet; Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda ağırlanacak.

Bu kabul, kökü Osmanlı hatta Selçuklu dönemine kadar uzanan Türk devlet geleneği çerçevesinde sembolik açıdan önemli.  Cumhurbaşkanlığı’nın kabul programında; Türkçe'de kullanılan Yezidi ifadesi yerine Ezidi ifadesinin kullanılması da dikkat çekici.

Türkiye'den göç etmişlerdi

Erdoğan,  14 Kasım Cuma günü, Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda iki heyeti kabul edecek. Erdoğan, saat 13.30’da, Irak’tan Türkiye’ye Sığınan ve Türkiye’de İkamet Eden Ezidilerden oluşturulan bir heyeti kabul edecek.

Ezidiler, kökleri Mezopotamya yani Hristiyanlık ve İslamiyet öncesine uzanan dinlere dayanan inanç sistemleri nedeniyle bin seneyi aşan bir tarih kesiti içinde büyük sıkıntılara maruz kalmış bir topluluk.

Vikipedi’de yer verilen bilgilere göre;  Yezidiler ya da Ezidiler, çoğunlukla Kürtçe konuşan etnik-dinî bir topluluğa ve bu topluluğun Zerdüştlük ve eski Mezopotamya dinlerinden uzanan dinî inançlarına verilen ad.Ezidiler, temel olarak târihte Asurluların bir parçası olan Irak'ın Ninova bölgesinde yaşamaktadırlar. Ermenistan, Gürcistan, Suriye ve Türkiye gibi ülkelerde yaşayan Ezidi toplulukları gittikçe azalma ve Avrupa'ya, daha çok da Almanya'ya göç etme eğilimine girmişlerdi.

Ermenistan, Gürcistan, İran, Suriye ve Türkiye'de de cemaatleri bulunan Yezidilerin bugünkü toplam sayısının 800 bin civârında olduğu tahmin ediliyor.  Ezidiler, Cumhuriyet döneminde Türkiye’den de göç etmişlerdi.  

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler