YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Suriye ve Rusya açıklaması
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Suriye ve Rusya açıklaması
29 Haziran 2016 22:01
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ndeki iftar programında konuştu. İsrail ve Rusya ile ilişkilerin iyileştirilmesi konusunda açıklama yapan Erdoğan,"ilişkileri düzeltmek adına önemli bir adım attık" dedi.

Erdoğan'ın konuşmasından önemli satırlar:

PUTİN GÖRÜŞMESİ

Putin ile görüşmemiz önceden kararlaştırılmıştı. Gerçekten her iki ülke içinde çok faydalı bir görüşme yaptık.

Telefon görüşmesinde ilişkileri düzeltmek adına önemli bir adım attık. Sayın Putin'le G20 toplantısında görüşme kararı aldık.

İlk olarak turizim noktasındaki adımları hemen atalım kararını aldık. Kendileri bakanlar kuruluna başkanlık ederek gerekli talimatı verdiler. 

Verdikleri emek sebebiyle Sayın Putin'e ve mesai arkadaşlarına, buradaki mesai arkadaşlarıma teşekkür ediyorum.

İSRAİL İLE İLİŞKİLER

Türkiye olarak biz hangi adımı atıyorsak atalım bu bilinmeliki karşılık milletlerin kazanımı adına bir adımdı. Kazan kazan politikasına göre bu adımları attık. Buralardaki hassasiyetimiz devam edecek. Biz İsrail ile olan ilişkilerimizi niye kesmiştik? Olay malum. Duruşumuzda o günden bugüne değişen olmadı. 3 başlık vardı. Bunun bir tanesi özürdü. Özürü Sayın Obama'nın yanında gerçekleştirdiler.


- "Kanın rakamı olur mu "

İsrail ile ilişkilerde yaşanan son gelişmeleri eleştirenlere seslenen Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: 

Olayı yaşayan benim, olayı yaşayan benim özel temsilcilerim fakat sen neyi duydun, neyi gördün, neyi bildin  Söylemediğim şeyleri söylenmiş gibi gösterenler var. Çünkü bunlar akşam başka, sabah başka konuşurlar, böyle hareket ederler. İkinci başlığımız neydi bizim  Dedik ki tazminat. Görüşmeler yapıldı, 20 milyon dolar 10 şehidimiz için tazminat olarak belirlendi. Şimdi çıkmışlar onlara farklı şeylerle, 'Olur mu 20 milyon, ne demek, siz daha fazlasına layıksınız.' Bu kanın rakamı olur mu  Şu anda yapılan görüşmeler neticesinde böyle bir tazminata karar verilmiş. Alır veya almaz ama biz burada uluslararası bazda bir adım atıyoruz. Siz kalkıp da Türkiye'den böyle bir insani yardımı götürmek için günün Başbakanına mı sordunuz  Biz zaten oraya gerekli yardımı, Gazze'ye bugüne kadar hep yaptık, yapıyoruz. Filistin'e yaptık, yapıyoruz ama bunları da yaparken bizler bir yerlere gövde gösterisi olsun diye değil, her şeyi uluslararası diplomasi neyse bu diplomasi içinde yaptık, yapıyoruz. Bundan sonra da yapacağız. Bunları davul zurna çalarak değil, edebi, adabı içerisinde yaptık, yapıyoruz.

Erdoğan, cuma günü Mersin'den İsrail'e 14 bin ton insani yardım malzemesi yüklü geminin kalkacağına işaret ederek, gemide gıdadan giyeceğe ve çocuklara verilecek hediyelere kadar birçok malzeme bulunduğunu kaydetti.

BEN HALA DİK DURUYORUM
 // ismail emre
Erdoğan dik duramadı ama ben vatandaş olarak dik durmaya devam edeceğim eğilmeden ilişki düzeltilebilirdi Erdoğan bunu yapamadı..!

Tayyip Erdoğan usülü hitap edecek olursak davaa da eğilmek olmaaaaazz...!
...
29 Haziran 2016 Çarşamba 22:54
DİK DURMAK NEDİR ?-2
 // ismail emre
Rusya'dan özür dilendi eğip bükmeye gerek yok kelime oyunu da yapmaya gerek yok toprağımızı işgal eden uçağın pilotu ona emir veren rusya idi pilotu bahane edip özür dilemek aynı manaya gelir Dik duramadık yaklaşık 1-2 hafta önceki yorumumda araf ilişkisi politikamız olması gerekir demiştim şimdi bu politika devreye girdi dış ilişkilerde düzelmeye gidiliyor ama bu eğilmeden yapılabilirdi...!...
29 Haziran 2016 Çarşamba 22:28
DİK DURMAK NEDİR?
 // ismail emre
Demek ki tepkimiz sadece mavi marmara tepkisiydi mavi marmara insani yardım için gitmişti gerisini herkes biliyor..
Filistin konusunda ne kazandık mavi marmara olayı tekrar yaşanmadan lady leyla gemisi ile sadece insani yardıma izinli geçiş sağladık bunu 6 yılda yaptık Dik durduk ve kazandık demek bu ise eğer ben şahsım adına hiçbirşey kazandık saymıyorum...!
Konut yapacağız ama israilin yıkma ruhsatı olacak..!
Elektrik santrali olacak ama israilin kesme ruhsatı olacak..vs vs..!
...
29 Haziran 2016 Çarşamba 22:17
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler