YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan saldırıya ilk yorum
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Somali'deki bombalı saldırıyla ilgili "İslam'da böyle bir şey yoktur" dedi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan saldırıya ilk yorum
22 Ocak 2015 / 17:06 Güncelleme: 22 Ocak 2015 / 18:41

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Somali'deki terör saldırısıyla ilgili ilk yorumunu yaptı. Erdoğan 'Bu saldırıyı yapan Müslümansa ben de Müslümanım. İslam'da böyle bir şey yok.'' dedi.

''Eğer İslam için yaptığını söylüyorsa..."

Afrika ziyareti çerçevesinde Etiyopya'da bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, başken Addis Abiba'daki üniversitede konuştu. Ziyaret gerçekleştirmeden önce Türk heyetinin kalacağı otele gerçekleştirilen bombalı araç saldırısının İslam'la alakası olmadığını söyleyen Erdoğan, ''Ne adına yapıyorlar. Eğer İslam adına yapıyorlarsa Müslümansa ben de bir Müslümanım.Ben İslam'da böyle birşey yok diyorum. Bir Müslüman intihar edemez'' ifadelerini kullandı. 'Hangi maskenin ardına saklanırsa saklansın Türkiye olarak terörün karşısındayız' diyen Cumhurbaşkanı, 'Barış çağrılarını bıkmadan usanmadan yapacağını' ifade etti.

Erdoğan'ın konuşmasından önemli başlıklar:

''Dünya Etiyopya'yı örnek alsaydı bunlar yaşanmazdı"

- Dünya Etiyopya'yı kendisine örnek almış olsaydı inanın Almanya'da holokost denen bir şey yaşanmazdı. Etiyopya örnek alınmış olsaydı Suriye'de Irak'ta insanlar katledilmezdi.

"İnsanlık ileri mi gidiyor, geri mi?"

- O İlkel dedikleri asırlarda savaşın bile bir ahlakı vardı. Kadınlara çocuklara dokunulmazdı. Bugün atom bombalarının, kimyasal silahların toplu hale insanları katlettiği bir vahşet o dönemlerde asla yaşanmıyordu. İnsanlık daha mı ileriye gidiyor, yoksa daha mı geriye gidiyor?

"Terörün dini olmaz"

- Terörün dini olmaz, mezhebi olmaz. Müslüman da yapıyorsa teröristtir, Hristiyan da yapıyorsa teröristtir, Mecusi de yapıyorsa teröristtir.İslami terör gibi yanlış bir isimlendirmeye tamamen karşıyız.
- Ebola salgını için ayırdığımız 5 milyon euroyu söz konusu ülkelere ulaştırıyoruz. Çeşitli Afrika ülkeleri ve Etiyopya'da çok sayıda projeyi destekliyoruz.

''Elmas için değil kardeşimiz için..."

Başkaları gibi, elmas için, petrol için, kömür için değil, kardeşimiz olarak gördüğümüz Afrikalıların her durumda yanında olacağız.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler