YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Papa'ya sitem!
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Vatikan'da Sisi'yi ağırlayan Papa Françesko’ya sitemde bulundu.
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Papa'ya sitem!
29 Kasım 2014 / 08:20 Güncelleme: 29 Kasım 2014 / 08:30

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile yeni Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda ağırladığı ilk konuk olan Papa Françesko’nun ortak basın toplantısına, Erdoğan'ın diplomatik sitemi damga vurdu.

Hürriyet'ten Zeynep Gürcanlı'nın haberine göre, Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Sarayı'ndaki basın toplantısında diplomatik bir üslupla Papa Françesko'ya "Sisi siteminde" bulundu.

"Darbeciler teşvik ediliyor"

Papa, beş gün önce Mısır'ın darbeyle iktidara gelen lideri Abdülfettah Es-Sisi'yi ağırlamıştı. Erdoğan konuşmasında, darbecilere verilen uluslararası desteği eleştirdi ve şöyle dedi:

"Bazı ülkelerdeki askeri darbeler, katliamlar, hak ihlalleri, kıyımlar dünyadan gereken cevabı almayarak adeta teşvik ediliyor. İşte bu çifte standartlı tutum, bu adaletsiz yaklaşım sadece İslam dünyasındaki kitlelerin ruhunda değil, adalete gönül veren tüm insanların ruhunda tamiri zor tahribatlar açıyor."

rs1-174.jpg

Vatikan'da Sisi'yi ağırlamıştı 

Papa, sadece beş gün önce, Vatikan'da Mısır'ın darbeyle iktiadara gelen Cumhurbaşkanı Sisi'yi ağırlamıştı.

Mısır Cumhurbaşkanı Sisi, İtalya ve Fransa’dan oluşan Avrupa turunun ilk durağında Vatikan’daki Papalık Sarayı’nda Papa ile bir araya gelmişti.

22 dakika süren görüşmenin ardından Vatikan'ın yaptığı yazılı açıklamada, Papa'nın Sisi ile görüşmesinde birçok konunun gündeme geldiği, ana temalardan birinin Ortadoğu ve kuzey Afrika'da barış ve istikrarın teşvik edilmesinde Mısır'ın rolü olduğu ifade edilmişti. Açıklamada, Papa'nın, Ortadoğu barış sürecine ilişkin halkların hayatını tehlikeye atan ve çok sayıda kişinin ölmesine yol açan çatışmaların son bulması için tek yolun diyalog ve müzakere olduğunu vurguladığı belirtilmişti.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler