YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan önemli açıklamalar
Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul Dostluk Derneği'nin iftar programında selefi Abdullah Gül ile bir araya geldi. Kader arkadaşları, iftarda halkın sevgi gösterisiyle karşılandı
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan önemli açıklamalar
12 Temmuz 2015 / 02:50 Güncelleme: 12 Temmuz 2015 / 07:29

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Dostluk Derneği'nin Yenikapı Şehir Parkı'nda düzenlediği iftar programına eşi Emine Erdoğan ve 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile birlikte katıldı. Erdoğan, Gül'e "Saygıdeğer Cumhurbaşkanımız" diye hitap ederek başladığı konuşmasında özetle şöyle dedi:

İKBAL KAVGASININ DEĞİL:

40 yıllık siyaset hayatımda birlikte yürüdüğüm yol arkadaşlarıma teşekür edilorum. Bizim için her türlü görev, her türlü makam, ikbal kavgasının değil; millete hizmet etmenin, onun gönlünü fethetmenin aracıdır. Bu mücadelede üstlenilen görevler, garibin elinden tutmak, yoksulu kollamak, yetime sahip çıkmak, hak ve adaletin tesisini sağlamak bakımından anlamlıdır. Aynı zamanda bu, bir gönül işidir. İstikbali, sadece geleceğe dair bir tasavvuru, teklifi olanlar inşa edebilir.

YAPRAĞIN ÜZERİNDE Kİ TOZ GİBİDİRLER:

Ancak bu niyetle yapıldığı zaman, harcanan emeğin, verilen mücadelenin, çekilen zahmetin bir karşılığı olur. Bu işi yalnızca bir kazanç kapısı, ikbal vasıtası, makam, mansıp aracı olarak görenler, açık söylüyorum, yaprağın üzerindeki toz gibidirler. Onların varlıkları hiç kimsenin dikkatini çekmez, yokluklarında da hiç kimse onları hatırlamaz. Siyasi hayatımıza şöyle bir bakınız; onbinlerce siyasetçinin, yöneticinin gelip geçtiğini görürsünüz. Bugün bunların sadece bir kısmı hatırlanıyor, hayırla yâd ediliyor. Bir kısmı da yine hatırlanıyor; ama onların pek hayırla, özlemle yâd edildiklerini söyleyemeyiz.

YOLDA BULDUKLARIMIZA DEĞİŞMEDEN:

Siyasi hayatımız boyunca inancımızla, köklerimizle, ilkelerimizle, dostlarımızla bağımızı daima güçlü tuttuk. Yola çıktıklarımızı yolda bulduklarımıza değişmeden, ancak sürekli kendimizi, kadromuzu, hedeflerimizi yenileyerek, millete hizmet etmenin gayreti içerisinde olduk. Burada şu hususun altını özellikle çizmek isterim: Bizler menfaatlerin bir araya getirdiği, tesadüflerin beraber kıldığı kimseler değiliz; hiçbir zaman da olmadık, olamayız, olmamalıyız.

HIRSINA YENİK DÜŞENLER:

Milletimize mahcup olacak, onun güvenini sarsacak, gönül bağımızı tahrip edecek bir yola asla tevessül etmedik. İhanet edenler, hırsına yenik düşenler, korkanlar, egolarının kurbanı olanlar, nefesleri kesilenler elbette çıktı. Onları oldukları yerde bıraktık ve biz yolumuza devam ettik.

HER TÜRLÜ OYUNU OYNADILAR:

Bu süreçte darbe teşebbüslerine, provokasyonlara, sabotaj girişimlerine maruz kaldık. Ama asla mücadeleden vazgeçmedik. İstikametimizi değiştirmedik.

GÜL: ÇOK BÜYÜK İŞLER YAPILDI

Konuşmasına, "Değerli Cumhurbaşkanı, kıymetli kardeşim Tayyip Bey" diyerek başlayan Gül, "Türkiye'de büyük değişiklikler oldu. Büyük tabular yok oldu. Büyük ekonomik başarılar elde edildi. Gerek maddi gerek manevi çok büyük işler yapıldı. Şüphesiz ki yapılacak daha çok şey var. Önemli olan bu başarının sürdürülmesi ve bu başarının geleceklere taşınması. İnanıyorum ki bu sorumlulukları üstlenen arkadaşlarım da bunu en iyi şekilde yapacaktır" dedi. Türkiye'nin etrafında olan bitenlerin Türkiye'yi yakından ilgilendirdiğini belirten Gül, komşu ülkelerin, Ortadoğu, İslam ülkelerin acısının herkesin acısı olduğunu söyledi.

'HEPİMİZİ BU MASANIN ETRAFINDA TOPLAMIŞ OLDUNUZ'

İstanbul Dostluk Derneği Genel Başkanı Ahmet Aluç, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a "Elif" harfinin yer aldığı hat yazılı bir tablo, Kur'anı Kerim ve Kabe örtüsü hediye ederken Abdullah Gül, "Tayyip Bey ile biz halef, selefiz. Hepimizi bu masanın etrafında toparlamış oldunuz. Uzun yıllardır görmediğim arkadaşları gördüğümden de memnun oldum" dedi.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler