YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan kan bağışı çadırına ziyaret
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan kan bağışı çadırına ziyaret
06 Mayıs 2015 16:13
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kan Bağışı Haftası dolayısıyla Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda kurulan kan bağışı çadırı ile kan bağışı otobüsünü ziyaret etti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kan Bağışı Haftası dolayısıyla Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda kurulan kan bağışı çadırı ile kan bağışı otobüsünü ziyaret etti. Türk Kızılayı Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Lütfi Akar ve yönetim kurulu üyelerinden kan bağışı hakkında brifing alan Erdoğan, kan bağışı otobüsünde kan veren gönüllülerle sohbet etti. 

Akar, kan hizmetlerine verdiği destekten dolayı Erdoğan'a "Şükran Beratı" takdim etti. Kan bağışında bulunmak isteyen Cumhurbaşkanlığı Sarayı görevlileri ile Muhafız Alayı askerleriyle tokalaşan Erdoğan, Türk Kızılayı heyeti ile hatıra fotoğrafı çektirdi. 

Erdoğan, daha sonra gazetecilerin kan bağışı ile ilgili sorularını cevapladı. 2005 yılında verdiği talimatla "Güvenli Kan Temini" projesinin bugün geldiği noktayı nasıl değerlendirdiğine ilişkin soruya Erdoğan, Türk Kızılayının birçok fonksiyonunun yanında kan temininde de önemli projelere imza attığını söyledi.

Türk Kızılayının talep gelmesi durumunda kan ihtiyacını rahatlıkla karşılayabilecek bir seviyeye geldiğini vurgulayan Erdoğan, "Fakat bu tabi bizi rehavete sürüklememeli. Her an bu imkanı elimizde bulundurmak için de bizim kan vermeyi kendimiz için gerçekten bir ibadet terakki etmemiz, vazife terakki etmemiz bu noktada çok çok önemli. Hem bunu verirken böyle bir ibadet aşkı ile vermek hem de vücudumuzdaki kanı temizleme noktasında da bunun bir faydasının olduğunu bilmemiz gerekir" dedi. 

 Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türk Kızılayı'nın halihazırda Türkiye genelinde birçok yerde kan verme merkezlerinin, 50 aracıyla kan bağışı topladığını belirterek, "Buralara vatandaşımızı koşmayı ben davet ediyorum. Şimdiden peşinen de kendilerine teşekkür ediyorum" şeklinde konuştu.

Türk Kızılayının bağışçılardan kan almak için belirlediği 6 aylık yurt dışı süresi kapsamında Erdoğan kan bağışında bulunmadı.

 

AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler