YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan dünyaya Suriye mesajı
İstanbul'da düzenlenen 23. Dünya Enerji Zirvesinde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Suriye konusunda da önemli mesajlar verdi. Erdoğan, "Suriye'ye, Irak'a, Ortadoğu'ya huzur ve barış getirmek için gelin el ele verelim" dedi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan dünyaya Suriye mesajı
10 Ekim 2016 / 15:35 Güncelleme: 10 Ekim 2016 / 16:22

Erdoğan'ın konuşmasından satır başları:

Kıtaları ve medeniyetleri birleştiren bu güzel şehre hoşgeldiniz. Sizleri Türkiye'de misafir etmekten duyduğum mutluluğu ifade etmek istiyorum. Kongrenin ülkelerimiz ve tüm insanlık için hayırlara vesile olmasını diliyorum. Dünyanın enerji olimpiyatları olarak nitelendirilen bu kongrenin ülkemizdeki toplantısında 'barış için paylaşalım' mesajını tüm insanlığa ulaşmasını hedefliyoruz.

Amacımız vizyon ve senaryolar hakkında görüş alışverişinde bulunmak hem de enerjiyi barış ve adaletin temeli haline getirmektir. Her fırsatta dile getirdiğimiz Afrika'da enerjiye ulaşım konusu bu kongrenin de önemli noktalarından biri olacaktır. Dünya İnsani Zirvesi'nde de ele almıştır.

"AFRİKALILARLA DEĞERLENDİRME İLKESİYLE İLERLİYORUZ"

Her şeyden önce milletimizin ve ülkemizin tarihinde sömürgeciliğin olmadığını altını çizerek ifade etmek istiyorum. Bugün ülkemizin Afrika'ya yaklaşımı hiçbir çıkara dayanmıyor. Tarihten gelen güçlü ve insani değerler üzerine kurulu bağlarımızı yeniden canlandırmak istiyoruz. Mağdur ve mazlum bırakmamak için kucaklama çabasındayız. Afrikalılarla değerlendirme ilkesiyle ilerliyoruz.

"TÜRKİYE'YE GÜVENEN PİŞMAN OLMAZ"

Türkiye'de enerjinin her alanında ciddi bir yatırım potansiyeli mevcuttur. Bunun için tüm enerji şirketlerini ülkemizde yatırım yapmaya davet ediyoruz. Türkiye'ye güvenen, ülkemize yatırım yapan asla pişman olmamıştır, bundan sonra da pişman olmayacaktır.

"ENERJİ SORUNUNU ÇÖZMEDEN DİĞER KONULARDAN BAHSEDEMEYİZ"

Farklı ülkelerle dayatmalar değil, Afrika sorunlarına Afrika çözümleridir. 2015'teki dönem başkanlığında sağlam sürdürülebilir kapsayıcı büyümeyi G20'nin temel hedefleri haline getirdik. Enerji sorunu çözülmeden kalkınmadan, beslenmeden, sağlıktan, ısınmadan bahsetmemiz mümkün değil.

Elektrikten mağdur 1,1 milyar insanın 650 milyonu Sahra Altı Afrika'da yaşıyor. Kuzey zenginlikteyken, güneyi temel ihtiyaçlarını karşılayamıyor.

"SON 14 YILDIR BÜYÜME PERFORMANSINA SAHİBİZ"

Türkiye enerjide büyük ölçüde dışa bağımlı bir ülke. Türkiye son 14 yıldır dünya ortalamasının üzerinde bir büyüme performansına sahiptir. Enerji talebimizi yüzde 6 ile 8 arasında artış göstermesine sebep olmuştur. Enerji arz güvenliğimizi sağlamak ve enerjimizi çeşitlendirmek için çalışıyoruz.

Doğalgaz rezervlerinin 3'te 2'sinin bulunduğu bir alanda. Çok önemli projelere öncülük ettik. Mavi Akım, Bakü Tiflis ve Türkiye Yunanistan projeleri Türkiye'yi küresel ölçekte ispatlamıştır. Bakü Ceyhan hattını da hayata geçirdik.

"ÖNEM VERDİĞİMİZ DİĞER ALAN DA NÜKLEER ENERJİ"

Önem verdiğimiz bir diğer alan da nükleer enerjidir. 2010 yılında Rusya Federasyonu ile Akkuyu Nükleer Güç Santrali Projesi'nin gerçekleştirilmesine yönelik bir hükümetlerarası anlaşmayı imzaladık. Japonya'yla da Karadeniz kıyısında tesisine karar verilen Sinop Nükleer Güç Santrali Projesi için bir anlaşma yaptık.

Şimdi de üçüncü nükleer santral projesini hayata geçirmenin arayışı içindeyiz. Zira ileri teknoloji noktasında, bizim ciddi noktada bir enerji potansiyeline ihtiyacımız var. Hedefimiz, önümüzdeki yıllarda elektrik üretiminin yaklaşık yüzde 10'unun nükleer enerjiden karşılanmasıdır.

"DOĞU AKDENİZ GAZI İÇİN EN KARLI YOL TÜRKİYE'DİR"

Rusya'nın hali hazırda Balkanlar üzerinden aldığımız gazı doğrudan Karadeniz üzerinden ülkemize sevk etmeyi öngören Türk Akımı Projesi'ne de -şu anda çalışmalarımız devam ediyor- buna olumlu bakıyoruz. Bu projenin ikinci aşaması, Avrupa doğalgaz piyasalarındaki gelişmelere bağlı olarak geliştirilecektir.

Diğer taraftan Doğu Akdeniz gazı da kaynak çeşitlendirme çalışmalarımızda yeni bir alternatif durumuna geliyor. Yapılan araştırmalar, bu gaz için en karlı ve ekonomik güzergahın Türkiye olduğunu gösteriyor. Ülkemizin doğalgaz ve enerji ticaret merkezi haline gelebilmesi adına yeni ve önemli yatırımların arifesindeyiz.

Bu senenin sonunda ve 2017 yılında çok kritik adımlar atacak, bu alanda büyük yatırımlar gerçekleştireceğiz. Böylece doğalgaz ticaretinde bölgemizdeki tüm ülkeler için güvenilir bir ortak haline gelme hedefimize bir adım daha yaklaşacağız.

DÜNYAYA SURİYE ÇAĞRISI

Dünyanın dört bir yanından gelen siz değerli devlet başkanlarına, siz kıymetli katılımcılara sesleniyorum: Suriye'ye, Irak'a, Ortadoğu'ya huzur ve barış getirmek için gelin el ele verelim. Halep'teki küçük bir çocuk şöyle ufka baktığında içi umutla dolmalı ancak bugün Halep'te ufka bakan çocuklar sadece helikopterlerin ve uçakların kendilerini hedef alan bombalarını görüyor.

Musul'da ufka bakan bir çocuk, özgürce gelecek hayalleri kurabilmeli ancak bugün Musul'daki çocuklar ufka baktıklarında sadece DAEŞ zulmüyle, DAEŞ sonrası maruz kalma korkusu yaşadıkları mezhepçilik tehdidinin mukayesesini yapabiliyor. Bunun için biz diyoruz ki; Suriye'de çatışmaların durması ve insani yardımların hiçbir kısıtlama olmadan ihtiyaç sahiplerine ulaştırılması için gelin hep birlikte gayret sarf edelim.

Musul'un, hem DAEŞ tehdidinden hem mezhepçilik baskısından kurtarılabilmesi için gelin birlikte mücadele edelim. Kongremizin temasında ifade edildiği gibi gelin barış için elimizdeki imkanları en iyi şekilde kullanalım, gelin yeni ufukları hep birlikte kucaklayalım.

 

 // Fatıma
Helâl olsun sana KASTAMONULU bende aylardır bunları yazıyorum fakat KANAL A HABER yorumlarımı yayımlamıyor suriyeliler önce vatanlarını kurtarsın çanakkale ve 15 TEMMUZ dan ders alsınlar öyle ekmek elden su gölden olmaz elin verdigiyle karın doymaz kul hakkı yiyorlar senin benim hakkımı ben hakkımı helâl etmiyorum....
10 Ekim 2016 17:37
AYNI ÜLKEMDEKİ GİBİ
 // KASTAMONULU
SURİYEDEN SAVAŞTAN KAÇAN GENÇLER!! ÜLKEMİN GENÇLERİNDEN DAHA ÖZGÜR YAŞIYORLARKEN BİZİM GENÇLERİMİZ SURİYEYE GÖNÜLLÜ ÖZGÜR SURİYE ORDUSUNDA KAATILMAYA KOŞUYOR,ÜLKEMİZDEKİ SİYASİ İŞÇİ KADROLARI ÇALIŞMADAN BANKAMATİK İŞÇİLİKLE 2500-7500 TL ARASINDA ÇALIŞMADAN MAAŞ ALIRKEN ÇALIŞIP VERGİ ÖDEYEN ESNAF O KADAR PPARA KAZANAMADIGI GİBİ EMEKLİ OLDUGUNDA DA SİYASET TAYFASININ KADROSUNDAN EMEKLİ OLAN O ÇALIŞMADAN MAAŞ ALAN KİŞİ 2000-3500 TL MAAŞ ALIYOR!!! EYYY SEVGİLİ RTE DÜNYAYI BIRAKMA AMA TC YE DE BAK....
10 Ekim 2016 Pazartesi 16:14
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler