YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Doğu Türkistan uyarısı
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Beştepe'de düzenlenen büyükelçiler iftarında açıklamalarda bulundu.
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Doğu Türkistan uyarısı
09 Temmuz 2015 / 23:00 Güncelleme: 10 Temmuz 2015 / 08:13

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda büyükelçilere verilen iftarda konuştu. Çin Halk Cumhuriyeti'nin Sincan Uygur Özerk Bölgesi'nde yaşayan Uygur Türklerinin oruç tutmalarının engellendiği iddialarına ve sonrasında İstanbul'da çıkan protestolar değinen Erdoğan, "Çin Halk Cumhuriyeti'nin Sincan Uygur özerk bölgesinde yaşayan kardeşlerimize baskı yapıldı iddiaları kamuoyumuzda hassasiyetlere yol açtı. Medyada dolaşan, büyük bir kısmı da yalan ya da istismar olan bu haberlerden sonra İstanbul'da asla tasvip etmediğimiz olaylar yaşandı."

"Ülkemize gezmeye, yaşamaya gelen Doğu Asyalı tüm misafirlerimizin can ve mal güvenliği bizim namusumuzdur. İstanbul'da yaşanan provokatif olaylar bize yakışmaz. Provokatörlerin oyununa gelmeyin" dedi.

"İstanbul'da asla tasvip etmediğimiz olaylar yaşandı"

Erdoğan, "Son günlerde bu ay sonu itibariyle Çin'e bir ziyarette bulunacağım. Çin seyahati öncesindeki gelişmeler manidardır. Bu akşam bunu size paylaşmak istiyorum. Dünyanın her yerinde bizim soydaşlarımız var. Yaşanan bütün hadiseler bizi doğrudan ilgilendiriyor. Çin Halk Cumhuriyeti'nin Sincan Uygur özerk bölgesinde yaşayan kardeşlerimize baskı yapıldı iddiaları kamuoyumuzda hassasiyetlere yol açtı. Medyada dolaşan, büyük bir kısmı da yalan ya da istismar olan bu haberlerden sonra İstanbul'da asla tasvip etmediğimiz olaylar yaşandı" dedi.

"Provokatörlerin oyununa gelmeyin"

Erdoğan, "Ülkemize gezmeye, yaşamaya gelen Doğu Asyalı tüm misafirlerimizin can ve mal güvenliği bizim namusumuzdur. İstanbul'da yaşanan provokatif olaylar bize yakışmaz. Provokatörlerin oyununa gelmeyin" dedi.

"Benim Kobani düşüyor ifademle Türkiye düşmanlığı pompalandı"

Erdoğan, "Benim 'Kobani düştü düşüyor.' Bu şekildeki ifademi bambaşka bir noktaya çekilerek adete Türkiye düşmanlığı pompalandı. Ülkemizin barışını ve kardeşliğini gölgelemek isteyen bu tür kampanyalara karşı dikkatli olunmalı" dedi.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler