YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan çarpıcı öneri
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan çarpıcı öneri
27 Kasım 2014 12:00
Cumhurbaşkanı Erdoğan İSEDAK toplantısında gayrimenkul kıymetler ve altın borsası kurulmasını önerdi

Cumhurbaşkanı Erdoğan İslam Konferansı Örgütü Ekonomik ve Ticari İşbirliği Daimi Komitesi (İSEDAK) bakanlar toplantısında bir konuşma yaptı. İşte o konuşmadan satır başları...

İslam ülkeleri gerek ticaret gerek kalkınma göstergeleri açısından son yıllardan önemli ilelemeler kaydetti. Son 10 yılda dünya ticareti içerisinde islam ülkellerinin payı yüzde 50 arttı. İslam işbirliği üyesi ülkeler arasında ticaret yüzde 50 arttı.

2002 - 2012 arası küresel reel büyüme ortalama yüzde 2.7 büyümüşten islam ülkeleri yüzde 5.4 büyüdü. Bu rakamlar islam ülkelerini başarılı bir performans sergiliyor. Ekonomide başarılı olan islam ülkeleri insani açıdan başarılı değil. 

* Bence İSEDAK menkul kıymetler borsasının yanında bir de gayrimenkul kıymetler borsası kurması gerek. Gayrimenkul kıymetler çok önemli. İSEDAK'ın altın borsası konusunda da adım atması gerekiyor. Çünkü altın, kağıt karşısında üste derece belirleyici bir etmen. 

* Bu endeksin aktif yatırımcı unsurlar haline gelmesinde fayda olduğunu görüyorum. Burada yapılacak çalışmanın maliyetini tarafımdan önemsendiğini belirtiyorum. 

Etiketler: ,
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler