YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan başkanlık sistemi açıklaması
Cumhurbaşkanı Erdoğan Atatürk Havalimanı'nda basın toplantısı düzenledi. Erdoğan başkanlık sistemine ilişkin olarak "Uygulamada siz eğer adalet dağıtıyorsanız, halkın aradığı, beklediği nedir, adalettir. Bu olduğu anda zaten sıkıntı olmaz" dedi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan başkanlık sistemi açıklaması
31 Aralık 2015 / 18:16 Güncelleme: 31 Aralık 2015 / 19:36

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamasından önemli başlıklar;

(Suudi Arabistan ziyareti) Bu ziyaret vesilesiyle iki ülke arasında mükemmel ilişkilerin her alanda daha da geliştirilebilmesi için atılacak adımlar nelerdir, bunları ele alma fırsatını bulduk. Suudi Arabistan'la bölgesel konuları da aramızda değerlendirdik. Görüşmelerimizde ikili ilişkilerimizin yanı sıra bölgesel konuları ele alırken tabii ki en önemli adım ikili ilişkilerde Stratejik İşbirliği Konseyi kurulması kararının alınması oldu."

Başkanlık sistemi

Bütün mesele, o başkanlık sisteminin uygulamada halkını rahatsız eden bir yapısı olmasın, karakteri olmasın. Uygulamada siz eğer adalet dağıtıyorsanız, halkın aradığı, beklediği nedir, adalettir. Bu olduğu anda zaten sıkıntı olmaz...

Biz daha iyiye nasıl gideriz bunun arayışı içerisindeyiz ve şu anda da gelişmiş ülkelere baktığımızda, gelişmiş ülkelerin kahir ekseriyetinde bu sistemin (başkanlık sistemi) olduğunu görüyoruz veya yarı başkanlığın olduğunu görüyoruz veya partili başkanlık sistemi olduğunu görüyoruz. Bir nevi şu anda Amerika'daki sistem partili bir başkanlık sistemidir. Başkan partisinden ne yapmıyor, kopmuyor, arkasında yine ne var, partisi var. Bunu görüyorsunuz. Şu anda bizdeki yapı öyle mi, değil.

Yeni anayasa

Arama konferansını halkla yapabiliriz.Bir nevi kamuoyu araştırması diyebiliriz. Arama Konferansı, toplumsal mutabakatın sağlandığı bir Anayasa oluşturulmasına çok yardımcı olacaktır.

Hasan Karakaya'nın vefatı

Değerli kardeşim Hasan Karakaya'yı yitirdik. Güçlü bir kaleme sahipti. Medya dünyasına sabırlar diliyorum.

 

 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler