YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan 20 yıl sonra bir ilk
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Güney Amerika ülkelerinden Şili, Peru ve Ekvator'a, 31 Ocak-4 Şubat'ta resmi ziyaretler gerçekleştirecek. Erdoğan, Peru ve Ekvador'u ziyaret eden ilk cumhurbaşkanı olacak.
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan 20 yıl sonra bir ilk
27 Ocak 2016 / 15:50 Güncelleme: 27 Ocak 2016 / 20:06

Latin Amerika programı çerçevesinde Cumhurbaşkanı Erdoğan, 31 Ocak- 2 Şubat'ta Şili'yi, 2-3 Şubat'ta Peru'yu, 3-4 Şubat tarihinde ise Ekvator'u ziyaret edecek.

Peru ve Ekvador'u ziyaret eden ilk cumhurbaşkanı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, diplomatik ilişkilerin tesisinin 90. yıl dönümüne tekabül eden Şili ziyareti, 9. Cumhurbaşkanı merhum Süleyman Demirel'in 1995 yılında gerçekleştirdiği ziyaretin ardından, bu ülkeye Cumhurbaşkanı seviyesinde gerçekleştirilen ikinci ziyaret olacak. Peru ve Ekvator ziyaretleri ise Cumhurbaşkanı düzeyinde Türkiye'den yapılan ilk ziyaretler olacak.

20 yıl aradan sonra Latin Amerika turu

Ziyaretler sırasında gerçekleştirilecek görüşmelerde, ikili siyasi ve ekonomik hususların yanısıra bölgesel ve uluslararası konular da ele alınacak. Programı çerçevesinde Cumhurbaşkanı Erdoğan, iş forumu toplantılarında işadamlarına hitap edecek. Ayrıca çeşitli alanlarda ikili anlaşmaların imzalanması da öngörülüyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 10-13 Şubat 2015 tarihlerinde, 20 yıl aradan sonra gerçekleştireceği Latin Amerika turunun ardından bölgeye ikinci bir ziyarette bulunmaları, Latin Amerika'ya atfedilen önemin ve bu ülkelerle ilişkilerin ulaştığı seviyenin bir göstergesi niteliğinde olduğu belirtildi.

 

DHA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler