YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Cumhurbaşkanı Erdoğan:Bizzat gördüm ahır olarak kullandılar!
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Topkapı Sarayı'nın açılış konuşmasında önemli açıklamalarda bulundu. Erdoğan, 'Burada öyle yerler var ki ahır olarak kullanıldı. Bizzat gördüm' dedi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan:Bizzat gördüm ahır olarak kullandılar!
12 Ocak 2015 / 13:10 Güncelleme: 12 Ocak 2015 / 13:37

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Topkapı Sarayı Müzesi'ndeki açılış töreninde hizmete açılan yeni bölümleri tanıttı. Erdoğan açıklamasında havuz, oda, şadırvan gibi daha önce kapalı olan bazı bölümlerin açıldığını söyledi. Gelecek kuşaklara da çağrıda bulunan Erdoğan, tarihi yalan yanlış TV sinema filmlerinden öğrenilemeyeceğini belirtti. Erdoğan ayrıca Vahdettin Köşkü'nü eleştirenlere yanıt verdi. 'Tarihi eserlerin yenilenmesinden rahatsız oluyorlar' dedi. Erdoğan konuşmasında, Topkapı Müzesi'nde bazı bölümlerin ahır olarak kullanıldığını ve bunu bizzat gördüğünü söyledi.

''Ahır olarak kullanıldı, bizzat gördüm''

Topkapı Sarayı’nda bir çok bölümün ihmal edildiğini anlatan Erdoğan, “Burada öyle yerler var ki buraları hep ahır olarak kullandılar. Oraları bizzat geldim gördüm. Ancak yeni yeni buraları kazanıyoruz.'' açıklamasını yaptı.

''Bu eserleri yenilememizden rahatsız olanlar var''

Erdoğan, Vahdettin Köşkü ile ilgili bazı kesimlerin hakarete vatan ağır eleştirilerine de yanıt verdi. Erdoğan, bu kişilerin tarihi eserlerin yenilenmesinden rahatsız olduklarını belirtti.

Erdoğan: ''Geçenlerde birileri Vahdettin Köşkü'nün niçin yaptınız diyor? Bunu Başbakan kendisi için kullanacak bunu ne yapacaksın diyor?'' Bu tür şeyleri, bu eserleri ayağa kaldırmaktan, yeniden kazandırmaktan rahatsız olan güya düşünce adamları yazıyor çiziyor ve eleştiriye hakareti sığdırmaya çalışıyor.Nerde hangi eser varsa kazandıracağız. Buradan ama Cumhurbaşkanı, ama Başbakan ama başka kurumlarımız istifade eder.'' dedi.

Tarihi yalan yanlış sinema filmlerinden öğrenmek...

''Tarihi yalan yanlış TV sinema filmlerinden öğrenmek başkadır, burada o havayı teneffüs ederek yaşamak başkadır. Bu tür restorasyon faaliyetleri çok hayırlıdır. Burada öyle yerler var ki maalesef üzülerek söylemek zorundayım, buraları ahır olarak kullandılar. Oraları bizzat geldim gördüm. Ancak yeni yeni buralarıkazanıyoruz.'' diyen Erdoğan, ecdada ait eserlerin sahiplenilmesi gerektiğini ve onları yaşatma konusunda yeterli hassasiyetin gösterilmediğini belirtti. Batı'daki birçok müzede Osmanlı coğrafyasından eserler bulunduğunu belirten Cumhurbaşkanı, bu tür eserlerin yenilenmesine devam edileceğini ifade etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklamasını şu sözlerle bitirdi. ''Topkapı Sarayı'nın müze haline getirilmesi de Osmanlı döneminde olmuştur. Cumhuriyet döneminde Osmanlı'dan alınan bu emanet hala müze olarak kullanılmaktadır. İnşallah yeni açılan bölümlerle de daha güzel bir hal alacak. Hepimize hayırlı olsun'' dedi.

aah aah
 // yılmaz türk
ne istedinizde vermedik diyordunuz pensilvanya ekibine. 12 yıldır adam yetiştirmek ,tarihimizi öğretmek adına ne yapıldı sayın Başkanım ? TRT denen devletimizin kurumu 7 kanalıyla ne yapar ne eder ? gezicilere,yorumculara .........................
12 Ocak 2015 Pazartesi 15:03
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler