YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Yine vururuz
Cumhurbaşkanı Erdoğan 15. Muhtarlar buluşmasında konuştu. Erdoğan; Rus savaş uçağının düşürülmesi konusunda; "Aynı ihlal bugün yapılsa Türkiye yine aynı karşılığı vermek durumundadır" dedi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Yine vururuz
26 Kasım 2015 / 13:19 Güncelleme: 26 Kasım 2015 / 14:13

Rus uçağının vurulmasıyla ilgili konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya'ya ve Putin'e adeta hodri meydan dedi. Uçağın neden vurulduğunu açıklayan Erdoğan bundan sonrası için de çok net konuştu: "Rusya uçağına defalarca uyarmamıza rağmen sınırlarımızı ihlal ettiği için müdahale edildi. Yine ihlal olursa aynı karşılığı veririz."

Erdoğan'ın konuşmasından öne çıkanlar şöyle:

Konuyla ilgisi olmayan alanlarda ortaya konan tepkileri üzüntüyle takip ediyoruz. Bizim Rusya ile stratejik ortaklığımız var. Ama bizim bu birlikteliğimiz dayanışmayı gerektirir, bu birlikteliğimiz bizim birbirimizi bu anlamda tehdit etmemizi gerektirmez, bu bizi üzmüştür. Kaldı ki aidiyeti, milliyeti belli olmayan uçakların uyarılmasına rağmen bizim hava sahamızı ihlal etmesi, daha önce bunun 3-4 kez yapılmış olması artık tabi ki güvenlik nedeniyle atılmış bir adımdır. 

Yine yaparız

Ne Rusya'ya ne de başka herhangi bir ülkeye karşı doğrudan askeri müdahalemiz söz konusu değildir. Herkesten egemenlik haklarımızı bir defa gözetmesi ve bu haklarımıza hassasiyet göstermesini bekliyoruz. Tüm dünyanın bizim haklı olduğumuzu kabul ettiği bir hadisenin, siyasi ve ekonomik ilişkilerimizi kapsayacak şekilde genişletilmesini de doğru bulmuyoruz. Aynı ihlal bugün yapılsa Türkiye yine aynı karşılığı vermek durumundadır. Bu konuda ihlale maruz kalan değil ihlali yapan ülkenin kendisini sorgulaması, hadisenin tekerrürünü önlemek için tedbirlerini alması lazımdır.

DAİŞ en çok müslümanlara zarar verdi

Suriyeli kardeşlerimizin yanında olmaya devam edeceğiz. Onlar bizim soydaşlarımız. Daha önce Afganistan'da oynanan senaryonun, şimdi Irak ve Suriye'de olduğunu biliyoruz. DAİŞ'in tüm dünyada Müslümanlara yönelik ırkçı kampanyanın aracı haline getirildiğinin farkındayız.

Soru işaretleri var

DAİŞ denen örgütle, Türkiye'den başka ciddi olarak mücadele eden ülke neredeyse yoktur. Türkiye bu örgütü, 2005 yılında eski isimleriyle 'terör örgütü' olarak tanımıştır. 2013 yılından itibaren de yeni ismiyle aynı şekilde 'terör örgütü' olarak kabul ettiğimiz bu yapıyla mücadelemizi kesintisiz şekilde sürdürdük, sürdürüyoruz. Dolayısıyla ülkemizin DAİŞ'le ilgili tutumu öteden beri nettir. Burada bir soru işareti yoktur. Kimsenin ülkemizin DAİŞ'le mücadelesini tartışma konusu yapma, bu konuda bizi töhmet altında bırakma hakkı yoktur.

DAİŞ'in en büyük destekçisi Esed'dir

DAİŞ'in en büyük destekçisi Esed rejimidir. Türkiye'nin DAİŞ'ten petrol aldığı iftirasını atıyorlar, yazıklar olsun. Türkiye'nin doğalgaz ve petrol aldığı ülkeler bellidir. Bu iftirayı atanlar ispatlamak zorundadır. DAİŞ çıkardığı petrolü Esed'e satıyor. DAİŞ'in finans ve manevi gücünü nereden alındığına bakılacaksa Suriye ve yanlısı devletlere bakılmalıdır. Bizim DAİŞ'le yaptığımız mücadele ortada peki siz ne yaptınız?

DAEŞ'le Esed arasında fark yoktur

DAİŞ'in yaptıkları kesinlikle affedilemez. Bu örgüte asla müsamaha gösterilemez. Sadece bu değil PYD'de de aynı, YPG aynı, ülkemizde PKK aynı, Boko Haram aynı, Şebab aynı. Bunlar şu anda dünyada maalesef yaptıkları eylemlerle hakikaten affedilemez adımlar atıyorlar. DAİŞ'in en büyük zararı İslam'a ve Müslümanlara verdiğini biz çok iyi biliyoruz. Ama Esed rejiminin DAİŞ'ten aşağı kalmadığının, bir örgüt terörü ile devlet terörü arasında hiçbir fark olmadığının da görülmesi gerekiyor.

 

 

 // Cengiz
Büyüksün Başkan. İlk hedefiniz Akdeniz de dalalım :)...
26 Kasım 2015 15:28
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler