YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Cumhurbaşkanı Erdoğan Yenikapı'da bu mesajı verecek
Cumhurbaşkanı Erdoğan Yenikapı'da bu mesajı verecek
07 Ağustos 2016 07:21
Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul Yenikapı’daki Demokrasi ve Şehitler Mitingi'nde “Miting birliğimizi, beraberliğimizi çok daha pekiştirecek, orada tek yürek olacağız” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul Tarabya’daki Huber Köşkü’nde medya yöneticileri ve gazetecilerle bir araya geldi. Yaklaşık 3.5 saat süren toplantıda, Cumhurbaşkanı Erdoğan hem o gece yaşananları anlattı hem de sonrasındaki gelişmeleri değerlendirdi:

4 NOKTADA UÇAK BEKLİYORDU:

15 Temmuz gecesi bu ülkeye ve bu millete diz çöktürmek üzere harekete geçenler, 16 Temmuz sabahı hedeflerine ulaşma konusundaki kararlılığı katbekat artmış, güçlü bir Türkiye ile karşılaşmıştır. Bu sözüm sadece Fethullahçı Terör Örgütü mensuplarına değil aynı zamanda onların arkasındaki güçlere, her zaman söylediğim gibi üst akladır. 15 Temmuz gecesi medyayla ilk teması 00.25 civarında CNN Türk Televizyonu ile kurduk.

Bulunduğum yerde önce bir basın açıklaması yapayım istedim, fakat basın açıklamasını yaptığımda anında televizyonlara giremeyince dedik ki cep telefonlarımızla girelim. Mesajlarımızı verdik. Darbe girişimi karşısındaki duruşumuzu ve millete çağrımızı tekrarladık. Fazla vaktimiz olmadığı için çocuklar bir taraftan hazırlıkları yapıyorlardı.

Bir an önce oradan ayrılarak hemen nereye gideceksek hareket edelim istedik. Televizyon bağlantılarını kurduktan sonra helikoptere hareket ettik, çocuklarımızla, yakınlarımızla birlikte yola çıktık. 4 ayrı noktada uçaklar bizi bekliyordu. Helikopterimizle Dalaman’ı tercih ettik, 15 dakika mesafedeydi. Dalaman’a ulaştıktan sonra uçağımızla ilk etapta nereye gideceğimizi pilotumuz bilmiyordu.

“Ya İstanbul ya Ankara. Ama sen iki vilayetimizi ortalama al, ona göre yola çık” dedik. Biga üzerlerine geldiğimizde kendisine İstanbul’a geçeceğimizi söyledik. Kurduğu irtibatlar sonunda pilot, “Pist karanlık” dedi. “Karanlık piste inemez misin?” dedim. Bana “İnerim ama riske etmek istemiyorum” dedi. “Sen ne kadar havada kalabilirsin?” diye sorunca “3-4 saatlik yakıtım var” dedi. Pistin üzerinde birkaç tur attık. Bunun gerekçesi de oraya bir araç, tank çekmiş olabilirler. Fakat bizim uçağımız kısa mesafede durabilen, havalanabilen kabiliyetlere sahip. 

BOMBA BIRAKIRLARDI

Bu arada hemen İstanbul Emniyet Müdürü’müzle irtibat kurduk. “Yapacağımız operasyonla 10-15 dakika içerisinde burayı temizleyeceğiz” dedi. Sağ olsun, hakikaten yaptıkları operasyon neticesinde 10-15 dakikada kuleyi temizleyip tekrar ele geçirdiler. Ardından pist aydınlatıldı. Biz de bu vesileyle İstanbul’a inme imkânı bulduk. İstanbul’a indiğimizde gerek apron gerek terminal on binlerce İstanbullu ile dolmuştu. Konukevine geçtik. Üzerimizde bu arada F-16’lar uçuyordu.

Öyle zannediyorum ki onlar da bomba yüklü olsaydı oraya bomba bırakırlardı. Herhalde onlar bomba yüklü değildi. Onların henüz neticesini almadım. Ses hızının üzerine çıktığı anda patlama sesi yapıp o sesle halkı ürkütmeye çalıştılar. Üzerimizden 2 kez bu şekilde uçtular. Bizler bu sırada konukevine girdik ama o patlama camları falan patlatıyordu. Ürkütücü... Orada kriz masasını oluşturduk ama bu arada Genelkurmay Başkanı rehin olduğu için tabii vekâleten de olsa birini atamamız gerekiyordu.

“En ideali, kriz masasında olması hasebiyle 1. Ordu Komutanı Ümit Dündar Paşa ile bu işi sürdürelim” dedim. Bu arada Binali Yıldırım Bey ile irtibatımızı kurduk. Oradan Eskişehir’i yönetmeye başladık. Çünkü Eskişehir Sayın Başbakan’dan aldığı talimatlara bir süre uymadı. İsmini vermeyeceğim ikinci bir isim orada talimatı vermek suretiyle Akıncılar Üssü’ne yöneldi, oradan uçuşları bir defa önlemeliydik. Oraya 12 bomba atıldı. O bombalarla Akıncılar Üssü tamamen atıl hale gelmiş oldu. Helikopterler de kalkamaz hale geldi. “Bir bomba da ben yerim” endişesine kapıldılar ve uçuşlar oradan yapılamadı. Bu ciddi bir rahatlama getirdi. Çünkü ağırlık Eskişehir ve Akıncılar üzerindeydi.

DARBECİLER O NOKTADA ÇÖKTÜ

Artık darbeciler bu noktada çökmüştü zaten. Bir taraftan Genelkurmay Baş- kanı’nın bırakılması, diğer taraftan diğer komutanların bırakılma süreci... Komutanların bir kısmıyla bırakılınca görüşmelerimiz oldu. Tüm bunlarla birlikte 12 saat içerisinde hamdolsun bu darbe saf dışı edildi, püskürtüldü ve süreç kontrolümüz altında gelişmeye başlamış oldu. Bu işin bittiğine şu anda tabii inanmı- yorum. Atacağımız daha adımlar var, rehavete kapılmayacağız.

Şehitlerimize özellikle Allah’tan rahmet diliyorum. Yaralılarımıza, gazilerimize şifalar diliyorum. Milletimizin bu darbeye karşı ortaya koyduğu tavır, inanıyorum ki darbeler tarihinde farklı bir yere oturacaktır. Bu millet ecdadından almış olduğu mirası aynen yeni nesille, genciyle, yaşlısıyla, kadınıyla, erkeğiyle ortaya koymuştur. Burada özellikle kadınlarımızı anmadan edemeyeceğim. Onların şahadete koşması çok çok farklıydı. Bütün bu olaylar bizim geleceğe yönelik umudumuzu artırırken, inşallah darbeler tarihini altüst edecek, sadece bu milletin değil dünyadaki halkların örnek alacağı bir tavır ortaya konulmuştur.

ÇANAKKALE RUHU AYAKLANDI

Uçaklarla, tanklarla, toplarla, helikopter lerle; bu işe inanmış, demokrasiye inanmış, ülkesinin istiklaline inanmış olanları sindiremezsiniz. Çanakkale’deki ruh neyse hamdolsun buradaki ruh da yeniden ayaklanmış, kendini ortaya koymuştur. Bundan dolayı bizim birliğimizi, beraberliğimizi güçlendirmemiz lazım ve Cumhurbaşkanlığı olarak bir açık davet sergiledik. Aslında herhangi bir protokol davetiyesi kimseye göndermiş değiliz.

Sadece devletin bütün kademelerini, en üstten en alta kadar burada halkıyla bütünleşmeye, halkıyla beraber olmaya davet ettik. Onun için başta TBMM Başkanı’mız olmak üzere, Başbakan’ımız Sayın Yıldırım’a, Anamuhalefet Partisi Genel Başkanı Sayın Kılıç- daroğlu’na, MHP Genel Başkanı Sayın Bahçeli’ye, Cumhurbaşkanlığı olarak yazılı daveti yaptık. İnşallah yarın 17.00 itibarıyla Yenikapı’da bir araya geleceğiz. Ama bu buluşmanın bir özelliği de şu olacak: Aynı anda İstanbul dışında 80 vilayette en büyük meydanlarda, halk toplanmak suretiyle dev ekranlarda bu miting izletilecek.

Bu mitingimizin birliğimizi, beraberliğimizi çok daha pekiştireceğine inanıyorum. Bir çağrımız da şu istikamette oldu: “Kimse bayrağımızın dışında bir bayrakla alana gelmesin.” Sadece Türk bayrağı burada olacak. Orada inşallah tek millet olarak, tek bayrak olarak, tek vatan olarak, tek devlet olarak, tek yürek olarak, bir arada olacağız. Herhangi bir spekülasyona, herhangi bir olumsuzluğa inşallah fırsat vermeden bu buluşmamızı noktalayacağımıza inanıyorum.

‘MEDYA DEMOKRATİK RÜŞTÜNÜ İSPAT ETTİ’

Cumhurbaşkanı Erdoğan, medyaya, darbe giri- şimi sırasında ve sonrasında ortaya koyduğu tavır için teşekkür etti: “Sizlerle dar kapsamlı, geniş kapsamlı toplantılarımız oldu. Bu defa tarihimizin en kritik olaylarından birini yaşadık: 15 Temmuz darbe girişimi. Onun ardından ilk fırsatta sizlerle bir araya gelmeyi düşünmüştüm. Öncelikle, bu darbe girişimi sırasında ve sonrasında medyamızın demokrasiden, özgürlüklerden, milli iradeden, milletten yana ortaya koyduğu tavır sebebiyle sizlere şahsım ve milletim adına çok teşekkür ediyorum. Benim medya konusundaki düşüncelerim, özellikle de eleştirel yaklaşımım hepinizin malumudur.

Fakat bu defa medyamız gazeteleriyle, televizyonlarıyla, internet haber siteleriyle gerçekten sağlam ve kararlı bir duruş sergiledi. Dolayısıyla bu olumlu tavrı takdir etmek, bunu hem bizzat sizlere hem de kamuoyuna ifade etmek boynumun borcudur diye düşünüyorum. Her ne kadar yaşanan acı ve açık olaylara rağmen ‘Ama’lı ‘Fakat’lı konuşan, yazan birtakım medya mensupları var idiyse de bunlar bu dönemde azınlıkta kalmıştır. Medya mensuplarımızın kahir ekseriyeti, demokratik rüştlerini bu dönemde ispat etmişlerdir. Siyasette gözlediğimiz milli ve demokratik ortak zeminle bir araya gelebilme başarısını medyamız da tekrarlamıştır.”

 

HABERTÜRK

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler