YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Cumhurbaşkanı Erdoğan: "Varsa yoksa Kobani: Neden?"
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Paris'te mevkidaşı Hollande ile ortak basın toplantısında konuştu.
Cumhurbaşkanı Erdoğan: "Varsa yoksa Kobani: Neden?"
31 Ekim 2014 / 14:25 Güncelleme: 31 Ekim 2014 / 15:46

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "1295 km sınırımızın olduğu Irak ve Suriye'ye bakışta, Fransa ile düşüncelerimiz adeta örtüşüyor. Uçuşa yasak bölge ilanı, güvenli bölge ilanı, üç eğit-donat eylemine girmemiz gerekmektedir. Varsa yoksa Kobani. Neden? Orada şu anda insan yok. 200 bin insana ülkemizde bakıyoruz" dedi.

İşte Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasından satır başları:

Koalisyon güçleri neden Suriye'nin diğer bölgelerinde tavır almadı?

Esed giderse, halk ne isterse o olur dememiz lazım. Demokrasiyi savunuyorsak bunu dememiz lazım. Koalisyon güçleri, niçin Suriye'nin diğer bölgelerinde tavır almamıştır? Buralarda terör estiren Esed var.  Irak'ta ordu sürekli kaçmakta, yerini IŞİD'e teslim etmektedir. Ordunun yüzde 100'ü Şia mezhebindendir. Sünnilerin evlerine yurtlarına gelmek için eğit-donata ihtiyacı var. Türkiye olarak biz hazırız.

Türkiye'ye ihanettir bu

"Uluslararası medya, Türkiye'yi DEAŞ'a (IŞİD) destek veren bir ülke olarak gösteriyor. Bu bir defa Türkiye'ye karşı çok ciddi bir haksızlıktır. Adeta ihanettir bu. Türkiye hiçbir zaman DEAŞ gibi bir terör örgütüne destek vermemiştir. Asla böyle bir desteğin yanında da olmamıştır."

Hollande'dan müjde bekliyorum

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'nin AB üyeliğine ilişkin Fransa'nın tavrıyla ilgili olarak, "Bugün değerli mevkidaşımdan böyle bir müjdeyi özellikle almanın da beklentisi içerisindeyim. Gerçi kendileri bir ışık yaktılar ama bu ışık diyorum biraz daha net olursa, flu olmasın, net olsun ve Türkiye'ye ben bu müjdeyle döneyim" dedi.

Fransa Cumhurbaşkanı Hollande:

Sadece Kobani yok. Bizim için anahtar şehir Halep. Elimizden gelen desteği veriyoruz. Blokaj AB'de sadece Fransa'dan değil. Önemli olan bazı konularda ilerlemek. 22 ve 23. başlıklarda ilerlenebilir. 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler