YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Cumhurbaşkanı Erdoğan: "Tıpkı Osmanlı'da olduğu gibi..."
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Türkiye Afrika Ortaklık Zirvesi'nde konuştu. Afrikalılara Paralel Yapı uyarısında bulundu.
Cumhurbaşkanı Erdoğan: "Tıpkı Osmanlı'da olduğu gibi..."
21 Kasım 2014 / 12:52 Güncelleme: 21 Kasım 2014 / 13:25

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasından satır başları;

Tıpkı Osmanlı'da olduğu gibi...

Afrika Kıtasının yaşadığı dönüşümden çok büyük mutluluk duyuyoruz. Biz kendimizi Afrika ile aynı geminin yolcuları hissettik. Afrika'nın yaşadığı acılara insani olarak yaklaştık. Başarılarıyla da onur duyduk. Tıpkı Osmanlı da olduğu gibi Afrika halklarını kader ortağımız olarak gördük.

Başbakanlık görevimde Afrika ile ilişkilere önem verdik. Kıta ile ilişkileri yoğunlaştırma gayreti içinde olduk. 2009 yılında Türkiye'nin kıtada 12, Afrika'nın ise Ankara'da 10 Konsolosluğu bulunuyor. 

Ortaklığımızın sağlam temeller içinde ilerlemesi zamanı. Afrika ülkeleriyle birçok alanda gelişmeler sağlayarak açılım sürecini tamamladık. Her yıl Türkiye ile Afrika arasında kültür turizm açısından 200 bini aşan rakamlara ulaştı. Bu sayı her yıl artıyor ve artmaya da devam edecek. Afrika'da yatırımlarımızın toplamı 6 milyar dolara ulaştı.

Afrika'ya Ebola yardımı

Son dönemdeki EBOLA salgını ile zor dönemler yaşandı. Türkiye salgın ile Afrikalı kardeşlerimize 5 Milyon dolar kaynak ayırdı. Sağlık alanı Afrika ile ilişkilerimiz açısından son derece önemli. 

Afrika artık küresel alanda ağırlığı giderek artan siyasi ve ekonomik olarak gelişen bir kıta. Gelişmelere ağırlığını koymaya devam edecek. Giderek daha etkin rol oynayacağı açıktır. İnsan hakları ile sorunların aşılması için önemli gelişmeler kaydetti.
Afrika birliği ile yeni projelerde işbirliğine hazırız.

Bu zirve yeni bir dönüm noktası olacak

Eğitim ve insani yardım adı altında tehdit oluşturan örgütlere karşı mücadeleye hazır olduğumuzu belirtmek isterim. Bu zirve yeni bir dönüm noktası olacak. Üçüncü zirve için hazırız ve sabırsızlanıyoruz. Zirve'nin başarılı geçeceğini temenni ediyorum Şahsım Ülkem ve Milletim adına sizleri selamlıyorum.

Afrikalılara 'paralel' uyarısı

Bazı Afrika ülkeleri ile Türkiye arasına sivil toplum örgütü ya da eğitim gönüllüsü maskesiyle çeşitli tehlikeli yapılanmaların nüfuz etmeye çalıştıklarını görüyoruz, bunu da dikkatle izliyoruz. Faaliyet gösterdikleri hemen her ülkede gizli yapılanma içine giren ve ajanlık faaliyetleri artık daha da somutlaşan bu örgütlere karşı devlet ve hükümet başkanı dostlarımızın daha hassas olacaklarını umuyoruz.

Eğitim ve insani yardım görüntüsü altında Türkiye dahil olmak üzere faaliyet gösterdikleri her ülkede ciddi tehdit teşkil eden bu örgüt veya örgütlere karşı her türlü bilgi paylaşımına ve ortak mücadeleye hazır olduğumuzu vurgulamak isterim.

her yerde anlatılmalı
 // ali
paralel yapı çok iyi takiyye yaptığından bazıları onların böyle şeyler yaptığına inanamıyorlar. bunların oyunu her yerde anlatılmalı, sınav sorusuda çaldıklarından, sahte delilde ürettiklerinden bahsedilmeli....
21 Kasım 2014 Cuma 14:34
13:16
 // v.s.
Osmanli torunlarinada bu yakisir garibanin yaninda olalim osmanli gibi hayir dua alalim...
21 Kasım 2014 13:16
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler