YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Siz bizi düşünmeyi bırakın da kendinize bakın!
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cerablus'a düzenlenen Fırat Kalkanı operasyonunun ardından ilk kez açıklama yaptı. Erdoğan, "Türkiye, Suriye'de sahneye konulmaya çalışılan oyuna, oldu bittiye asla rıza göstermeyecektir." dedi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Siz bizi düşünmeyi bırakın da kendinize bakın!
24 Ağustos 2016 / 13:10 Güncelleme: 24 Ağustos 2016 / 13:17

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Birileri 'Türkiye şöyle olacak, böyle olacak' diyor. Türkiye'ye meydan okuyanlar siz ne olacağınızın hesabını yapın. Türkiye'ye tehdit unsuru oluşturacak kim varsa bu millet ordusuyla, polisiyle, korucusuyla, milletiyle vardır, var olacaktır" dedi. Cumhurbaşkanı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, engellilerin kamu kurum ve kuruluşlarına yerleştirilmelerine ilişkin Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi'ndeki atama ve kura törenine katıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasının satırbaşları şöyle:

"15 Temmuz gecesi içinde bulunduğumuz Millet Kongre ve Kültür Merkezi'nin önünde toplanan vatandaşlarımızın üzerine bombalar atıldı, uçaklardan ateş edildi. Tam 38 vatandaşımız yaralandı, 6 kardeşimiz de şehit oldu. Ankara ve İstanbul'daki şehitlerimiz 241 oldu, 2 bin 194 yaralılarımız var. Şehitlerimize Allah'tan rahmet, yaralılarımıza da Rabbim'den acil şifalar diliyorum. Böyle ihanetler, cinayetler yaşatmasın diye Rabbime dualarda bulunuyorum. 

Üsküdar'da tankın üzerine çıkan bir spastik engelli kardeşimiz orada bulunan herkesin hayranlığını kazanmıştır. Koltuk değnekleriyle, tekerlekli sandalyeleriyle, koltuk değnekleriyle gösterdikleri yüreklilik her türlü takdirin üzerindedir. Türkiye her kesmiyle birlikte engelillerinin istiklali ve istikbaline sahip çıkan bir ülke olduğunu ilan etmiştir. Hiçbir terör örgütünün, onları destekleyenlerin  bu birlik ve beraberlik karşısında şansı yoktur. 

Bu iş burada noktalanması lazım dedik

Bu sabah 04.00 itibariyle Suriye'nin kuzeyinde ülkemizi tehdit eden DAİŞ, PYD gibi terör örgütlerine yönelik operasyonu ordumuz, güvenlik güçlerimiz başlatmış durumda. Bir millet şüphesiz ki onuruyla, gururuyla vardır. Bir millet istikbal, istiklal mücadelesiyle iman etmesiyle vardır. Şu anda da ne yazık ki Suriye'den ülkemize Gaziantep'e, Kilis'e yapılan bu saldırılar bir yere kadar. Bu iş burada noktalanması lazım dedik. Bu sabah 04.00'te bu süreç başladı. Bu işi çözmemiz gerekiyor. 

Siz ne olacağınızın hesabını yapın

Birileri 'Türkiye şöyle olacak, böyle olacak' diyor. Türkiye'ye meydan okuyanlar siz ne olacağınızın hesabını yapın. Türkiye'ye tehdit unsuru oluşturacak kim varsa bu millet ordusuyla, polisiyle, korucusuyla, milletiyle vardır, var olacaktır. Bu ülkenin arkasında kendi vatandaşlarımızla birlikte dünyanın her yerinde yüz milyonlarca kardeşimizin duası vardır. Allah'ın izniyle önümüze çıkacak tüm engellerin üstesinden geleceğimize inanıyorum.

Bugün geleceğimize, 15 Temmuz sabahından daha emin, daha güçlü, daha umutlu bakacak bir yerde bulunuyoruz. Bugün engelli kardeşlerimizin atamasını yapıyoruz. Türkiye'de böyle bir anlayış var mıydı? Böyle bir mekanizme adeta 0 noktasındaydı. Biz geldik bunu tırmandırmaya başladık. Özel sektör burada biraz ağır hareket ediyor. Bakanlarımdan rica ediyorum, özel sektörü biraz daha sıkıştıracağız. Devlet yüzde 3'lere varıyorsa, onlar da en az o kadar. Biz sizlerden burada, belli bir iane, sadaka değil, onuruna, şahsiyetine saygı göstermek suretiyle istihdam istiyoruz. 

Ekonomide faizi indirimi başta olmak üzere olumlu haberler geliyor. Bu yetmez, faizin daha da inmesi lazım. Yatırımın daha da artması için, istihdamın artması, üretimin daha da artması için, rekabetin artması için faizin inmesi lazım. Birilerinin parası üzerinden para kazananların işine gelmiyor, onun için indirmiyorlar. Dünya, gelişmiş ülkeler bunun örneği. Şu anda gidiş iyi, daha da iyi olacak.

Arapların bir atasözü var 'Men dakka dukka'

2023 hedeflerimize ulaşma konusundaki kararlılığımız karşılaştığımız her badireden sonra perçinleniyor. Bizim krizlere dayanma katsayımız bir hayli yüksek. Bize bu tezgahları kuranların aynı derecede yüksek mi göreceğiz. Arapların bir atasözü var 'Men dakka dukka'. Biz de ise bunun karşılığı, kapı çalanın kapısını çalarlar.

İşledikleri insanlık suçlarını örtmeye çalışıyorlar

Bizi terör örgütlerine, darbecilere karşı yürüttüğümüz mücadelede yalnız bırakanların yarın kimseden yardım isteme hakları olmayacaktır. Bölgedeki çatışmaları körükleyerek 600 bin insanın hayatını kaybetmesinden sorumlu olanlar bu vebalin altından kalkamayacaklardır. Suriye halkını katletmeyi dünyaya terörle mücadele olarak sunmaya çalışanlar sadece kendilerini kandırıyor. Türkiye'nin terör örgütlerine destek verdiği yalanıyla işledikleri insanlık suçlarını örtmeye çalışıyorlar.

İslam bir barış dinidir, dilidir

Nereden gelirse gelsin, faili kim olursa olsun bunlar lanetlidir. Dikiş tutturamayacaklar. Bedelini ağır ödeyecekler. O canım çocukları canlı bombal olarak yetiştiriyorlar. Rabbim bunların belasını verecektir. Bunların İslam'la alakası yoktur. Bunlar İslam'ın başına bela olmuşlardır. Bunların pisliklerini, bu gölgeyi biz temizlemeye çalışıyoruz. İslam bir barış dinidir, dilidir. Bu ülkede bunu yapmak suretiyle, bir darbe girişiminde 241 kardeşimiz şehit oldu, burada da 53. Devamlı arka arkaya devam ediyor. Dünya ise bunu seyrediyor. Sağolsunlar kınıyorlarmış, lanetliyorlarmız. Tamam da ortak ne yapıyor, beraber ne yapıyoruz ona bakalım. Birlikte bir mücadele şart.

Bizim kötü bir niyetimiz yok

Bizim en başından beri, Suriyeli kardeşlerimize samimi yardım eli uzatmak dışında hiçbir faaliyetimiz olmamıştır. Türkiye ve birkaç mazlum ülke Suriyelilere kucak açmıştır. 3 milyon Suriyeli ve Iraklı misafirimizi topraklarımızda barındırıyoruz, evsahipliği yapıyoruz. Bombalardan kaçan insanlara kapımızı kapayamazdık. Ülkemizle ilgili en haysiyetsiz kampanyaların yürütüldüğü yerlere baktığınızda bunlar bölgenin istikrarsızlığı için çalışan ülkelerdir. Ortaya çıkan yükü paylaşmayıp, Türkiye'yi eleştirenlerin bizim için bir hükmü kalmamıştır. '3 milyar avro destek vereceğiz' dediler, nerede? Yok. Bunlardan sadece nasihat alırsınız. Biz ayaklarımız üzerinde duruyoruz, durmaya devam edeceğiz. Sonra diyorlar ki 'Erdoğan, bizim sözlerimizi dinlemiyor' diyorlar. Bu milletin şanında bu yok. Bu milletten bunu bekleyemezsiniz. Ben milletime ihanet edemem. Yeri gelir kuru ekmek yeriz, haysiyetimizden, onurumuzdan taviz vermeyiz. 

Türkiye asla rıza göstermeyecektir

Türkiye, Suriye'de sahneye konulmaya çalışan oyuna asla rıza göstermeyecektir. Meseleye bilfiil el koymak dahil tüm imkanlarımızı ortaya koyarak, Suriye'nin toprak bütünlüğünü sağlayarak, Suriyelilerin kendilerini yönetilmesine kararlıyız. Suriye halkı kiminle yönetileceğine karar versin. Buna tahammül edemiyorlar.

Tüm terör örgütlerini üzerimize salanlar bu oyunun deşifre olduğunu görmeliler. Son dönemde yoğunlaşan terör olaylarıyla verilmek istenen mesaja cevap veriyoruz, Türkiye'yi bölemeyeceksiniz, devletimizi yıkamayacaksınız, ezanlarımız susturamayacaksınız, bu ülkeye diz çöktüremeyeceksiniz, bu halka boyunduruk vurduramayacaksınız... 1000 yıldır yürüdüğümüz bu yoldan bizi geri döndüremeyeceksiniz, ülkemizi hedeflerinden vazgeçiremeyeceksiniz. 

Zayıflamıyor, güçleniyoruz!

Bunlar sanıyorlar ki her saldırıda zayıflıyoruz, tam tersine güçleniyoruz. Dabba var ya, dericilerin, deriye vurdukça hem güzelleşir, hem güçlenir; işte böyle. 15 Temmuz öncesi FETÖ ile ilgili farklı düşünceler, kafa karışıklıkları vardı. Darbe girişimiyle bu şüpheler ortadan kalktı, hep birlikte özgürlüğümüze, geleceğimize baktık. 

FETÖ elebaşı ülkenizde

ABD Başkan Yardımcısı burada. Söyleyeceğimiz şudur; FETÖ elebaşı ülkenizde. 1999 yılından bu yana ülkenizde. Siz bizden istediğinizde hep gönderdik. 1 değil, 5 değil, 10 değil; hep gönderdik. Artık hiç kimse Suriye meselesini Türkiye'nin içişlerinin bağımsız göremez. En son İran'dan gelen heyetle görüştük. Daha sonra Dışişleri Bakanı ve MİT Müstaşarını gönderdik, orada da süreci başlattık.
Gerek PKK, gerek DAİŞ, gerek FETÖ olsun, terör örgütlerinin saldırılarına maruz kalmamızın nedeni Suriye'dir. Bölgede projelerini hayata geçirmekte zorlananlar bizi terör örgütlerilye hizaya getirmeye çalışıyorlar. Dün akşan Sayın Mesut Barzani buradaydı, kendileriyle çalışmalarımız oldu. Aynı şekilde Irak'ta da müşterek neler yaparız onları görüştük.

Biz 100 yıl öncesini unutmuş olabiliriz ama herkes çok iyi hatırlıyor. Irak, Suriye dediğimiz yerlerin bu ülkenin parçası, orada yaşayanların kardeşimiz olduğu gerçeğine sırtımızı dönemeyiz. Bazılarımız bunu hatırlamasa da karşımızdaki ülkeler bunun farkında. Biz tüm hesapların üzerinde bir hesap, kaderin üzerinde bir kader olduğuna inanıyoruz. Terör örgütleri karşında dimdik duran Türkiye, Suriye kaynaklı tehidtlerin de üzerinden gelecektir.

 // 2
Elhamdülilla....
24 Ağustos 2016 15:24
 // Şırnaklı
Allah (c.c) seni başımızdan eksik etmesin Ey Ummeti Muhammed'in göz bebeği...
24 Ağustos 2016 14:16
 // Bir
Sahlan ey nazli hilal...
24 Ağustos 2016 14:14
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler