YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Rusya'yı Ukrayna'ya kim çağırdı?
Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Ukraynalı mevkidaşı Poroşenko Rusya'ya tepki gösterdi. Erdoğan, "Suriye'ye girerken, 'Yönetim bizi çağırdı' diyen Rusya, acaba Ukrayna'ya girerken, kendilerini kimler çağırdı da Ukrayna'ya girdiler?" diye sordu.
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Rusya'yı Ukrayna'ya kim çağırdı?
09 Mart 2016 / 20:58 Güncelleme: 09 Mart 2016 / 21:44

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ukrayna Cumhurbaşkanı Poroşenko ile ortak basın toplantısı düzenledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamaları şöyle:

"İki ülke arasındaki görüşmeler müstesna bir şekilde gerçekleştirilmektedir. Değerli dostumla mutabık kaldık. Türkiye, Kırım'ın gayrimeşru ilhakını tanımamıştır, bundan sonra da tanımayacaktır. Rusya'nın Kırım'da yaptığı uluslararası hukuku ayaklar altına alması hiçe sayılmıştır.

Yabancı askeri unsurlardan arındırılmalı

Desteğimiz sürecek. Diğer ülkeler de destekte bulunmalı. Ukrayna ile aramızdaki ilişkilerin en önemlisi Kırım Tatarlarının durumudur. Görüşmelerimizde Kırımlı kardeşlerimizin sıkıntılarını ele aldık. Kırım'daki yasadışı durumun aşılması için eş güdüm içerisinde hareket edeceğiz. Ukrayna topraklarının yabancı askeri unsurlardan arındırılması için bir kez daha çağrı da bulunuyorum.

Rusya'nın haklılığı yok

Suriye'ye girerken, 'Suriye yönetimi bizi çağırdı onun için Suriye'deyiz' diyen Rusya, acaba Ukrayna'ya girerken, kendilerini kimler çağırdı da Ukrayna'ya girdiler? Bunu uluslararası hukukta acaba nereye yerleştirecekler? 'Güçlüyüm, öyleyse haklıyım' mantığıdır bu. Burada haklılık söz konusu değil."

Rusya'ya baskılarını artırmalarını istiyoruz

Ukrayna Cumhurbaşkanı Poroşenko'nun açıklaması ise şöyle:

"Rusya'nın yaptığı çok yanlış. Biz ortaklarımızdan Rusya'ya baskılarını artırmalarını istiyoruz. Rusya'dan gelen provokatif hareketlere karşı kendimizi koruma hakkımızı görüştük. Türkiye'nin desteklerinden dolayı teşekkürlerimi sunuyorum.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler