YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Putin'e kırıldığımı söyledim
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Putin ile telefonda konuştum. Kırıldığımı söyledim. İlişkilerimize zarar verdiğini ve yeninden gözden geçirebileceğimizi söyledim" dedi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Putin'e kırıldığımı söyledim
08 Mayıs 2015 / 06:57 Güncelleme: 08 Mayıs 2015 / 07:03

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 1. Dünya Savaşı'nın 100. yıldönümü ve 1915 olaylarının ele alındığı Cumhurbaşkanlığı Sofrası'nda 19 tarihçi ve akademisyeni ağırladı.

Putin'e kırıldığımı söyledim

Rusya Devlet Başkanı Vladmir Putin'e, sözde Ermeni soykırımı ile ilgili aldıkları karar ve sergiledikleri tutum nedeniyle tepkisini ilettiğini belirten Erdoğan, "Putin ile telefonda konuştum. Kırıldığımı söyledim. İlişkilerimize zarar verdiğini ve yeninden gözden geçirebileceğimizi söyledim" dedi.

Büyükelçi ya da maslahatgüzar düzeyinde katılacağız

Rusya'nın bu tutumu ve Putin'in 24 Nisan'da Erivan'daki anma törenine katılması nedeniyle, kendisinin davet edilmesine rağmen 9 Mayıs'ta Rusya'da yapılacak törenlere katılmayacağını ifade eden Erdoğan misafirlerine, "Moskova'daki törenlere biz büyükelçi ya da maslahatgüzar düzeyinde katılacağız" dedi.

Erivan'ın elini güçlendirdi

Ağırlıklı olarak Ermeni meselesinin görüşüldüğü toplantıda selefine de üstü kapalı eleştiride bulunan Erdoğan, "Daha önce farklı adımlar atıldı. Erivan'a gidildi, maç izlendi. Bunlar sıcak, ilişkilerin yumuşadığı mesajları veriyor gibi görüldü ama bu Erivan'ın elini güçlendirdi. Daha sonra üzerimize daha sert gelindi" ifadelerini kulladı.

Yaklaşık 3,5 saat süren toplantıda tarihçilere çağrıda bulunan Erdoğan, "100. yıllar peş peşe geliyor. Önümüze Kut'ül Amare zaferinin 100. yıldönümü var. Medine Müdafaasına, barış anlaşmalarına kadar birçok yıldönümü geliyor. Bu 100. yılları atlama tahtası olarak kullanalım, topluma tarih bilinci kazandıralım" diye konuştu.

Ermeni iddialarına karşı Türkiye'nin tavrını netleştirmesi gerektiğini de vurgulayan Erdoğan şöyle konuştu: "Ben tavrımı net ortaya koydum. Putin'e de diğer liderlere de 'Burada kompleksimiz yok. Bu noktada askeri arşivi de açmaya hazırız. Sakınacak bir şeyimiz yok' dedik"

 // yusuf islam zengin
chpde arsivlerini acmaya korkar olmus durust adam belli arsivler acilmaya hazir ancak chp korkuyorcunku zamaninda camileri satip meyhaneye cevirdiler...
08 Mayıs 2015 07:50
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler