YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Cumhurbaşkanı Erdoğan: PKK neyse PYD de odur
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, terör örgütleriyle aynı kararlılıkla mücadele edilmesi gerektiğini belirterek, "PYD, DAEŞ'e karşı savaşıyor, iyi teröristtir' anlayışı yanlıştır" dedi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan: PKK neyse PYD de odur
31 Mart 2016 / 20:45 Güncelleme: 31 Mart 2016 / 23:10

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ABD'de,  Brookings Enstitüsü'nde açıklamalarda bulundu.

İşte Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları:

TÜRKİYE YARDIMDA DÜNYA LİDERİ

2000'li yıllara dış yardım alan bir ülke olarak girmiştik. Bugün Türkiye milli gelirine göre insani yardımda dünya lideridir. Son 13 yılda vatandaşlarımızın hak ve özgürlüklerini genişletmek için kapsamlı reformları hayata geçirdik.

Ülkemize gelen sığınmacılara sırt çevirmedik. Dünyanın çeşitli yerlerinde farklı ülkeler mülteci krizine kapılarını kapatmaktadır. Hatta denizde botları delerek ölüme sürükleyen ülkeler var. Biz ise denizde binlerce sığınmacıyı kurtardık.

Kendi ülkelerine yönelik tehditler karşısında hak ve özgürlükleri askıya alanların Türkiye'ye söyleyecek sözü olamaz.

PKK, DAEŞ ile çatışıyor söylemi doğru değildir. İlişkilerimiz Rus yönetiminin son yıllardaki politikaları yüzünden zaten yıpranmaya başlamıştı.

TÜRKİYE'DEN DAHA İLERİ STANDARTTA BİR ÜLKE YOKTUR

Türkiye şu anda dünyanın en eli kanlı terör  örgütlerinin ortak hedefi durumunda bulunan bir ülkedir. Buna rağmen  demokrasiden, özgürlüklerden, hukuk devletinden taviz vermeden mücadelemizi sürdürüyoruz.

Maruz kaldığı yüksek birçok terör tehdidiyle mukayese edildiğinde  hak ve özgürlükler bakımından Türkiye'den daha ileri standartta bir ülke yoktur.  Bu hakkın, ülkemize ve milletimize teslim edilmesini özellikle bekliyorum.

SURİYE'DEKİ KRİZLERİN SORUMLUSU SURİYE'DEKİ DİKTATÖRDÜR

Ülkelerini terk eden 6 milyon Suriyeli'nin yarısı Türkiye'ye sığındı. Suriyeli mültecilere 10 milyar dolar yardımda bulunduk. Suriye'deki krizlerin sorumlusu Suriye'deki diktatördür.

İSRAİL İŞGALİ SONA ERMELİ

İsrail'in işgali altında Filistinli kardeşlerimizin çektiği acılara sessiz kalmadık, 49 yıldır süren işgalin sonra erdirilmesi şarttır. İsrail'in zulmü altında eziyet çeken Filistinli kardeşlerimiz için hiç kayıtsız kalmadık."

NETANYAHU ÖZÜR DİLEDİ

Netanyahu'nun telefonda özür dilemesinden sonra İsrail'le ilişkiler tekrar başladı...

İsrail'in Gazze'ye ambargosunu kaldırması önemli bir başlık. Su sıkıntısı da var. Tekliflerimizi İsrail'e ilettik.

İsrail ile Nisan ortasında yapılacak görüşmeler sonucunda olumlu bir netice sağlayabilmeyi umuyoruz.

PYD, DAEŞ'E KARŞI SAVAŞIYOR, İYİDİR" ANLAYIŞI YANLIŞ

Terör örgütleriyle aynı kararlılıkla mücadele edilmeli. "PYD, DAEŞ'e karşı savaşıyor, iyi teröristtir" anlayışı yanlıştır. Gaziantep'te yakaladığımız teröristi Belçika'ya bildirdik. Fehriye Erdal hala bize teslim edilmedi. Brüksel'de dolaşıyor. 

BU NASIL ÖZGÜRLÜK?

Güçlü bir iş adamımızı öldüren bir terörist, şu anda Brüksel'de elini kolunu sallaya sallaya dolaşıyor. On yıl oldu, biz kendisini istedik ve bu isim hala bize teslim edilmedi, teslim edilmiyor. 

Bunu, kendileriyle bir araya geldiğimizde söylediğimizde aldığımız cevap şu; 'Biz, özgürlüklerden yanayız'. Bu nasıl özgürlük  Teröriste özgürlük olur mu  O, öldürülen insanın hakkını kim alacak, kim savunacak  Nasıl bir özgürlük bu  Bunu, düşünce özgürlüğü olarak bize tanımlıyorlar.

BİR MÜSLÜMAN OLARAK BÜTÜN İDDİALARI REDDEDİYORUZ

Maalesef İslam dinini terörizmle ilişkilendirmek gibi bir eğilimle karşı karşıyayız. Antisemitizme karşı olduğumu başbakanlığımın ilk yılında açıklamış bir liderim. Aynı şeyi Batı'dan bekliyorum. Onların da İslamofobiayı aynı şekilde insan suçu olarak açıklamaları gerekir. Bu dinin bir mensubu, bir Müslüman olarak bütün bu iddiaları reddediyoruz.

Esasen hiçbir semavi dinin terörle bağdaştırılmasını kabul edemeyiz. Terör gibi dünyanın her yerinde insanları hedef alan bir vahşetin hangi dinde yeri olabilir  Lunapark'ta oyun oynayan, annesinin elinden tutup pazara giden çocukları öldüren bir anlayışın hangi dinde yeri olabilir?

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler