YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Cumhurbaşkanı Erdoğan o ifadelere itiraz etti!
Erdoğan, Avrupa'nın IŞİD terörüne odaklanarak PKK'yı gözardı ettiğini söyledi. Avrupa'da IŞİD militanları için "mücahit, cihatçı" gibi ifadelerin kullanıldığını belirten Erdoğan, teröristin sadece terörist olarak tanımlanması gerektiğini ifade etti.
Cumhurbaşkanı Erdoğan o ifadelere itiraz etti!
06 Ekim 2015 / 02:11 Güncelleme: 06 Ekim 2015 / 02:25

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Brüksel'de Egmont Enstitüsü'nde yaptığı konuşmada IŞİD'li militanlar için kullanılan "mücahit, cihatçı" gibi ifadelere itiraz etti.

Erdoğan Brüksel ziyaretleri kapsamında Egmont Enstitüsü'nde konuştu. Avrupa ülkelerinin IŞİD terörüne odaklanarak PKK'yı gözardı ettiğini savunan Erdoğan, IŞİD'li militanlar için kullanılan "mücahit, cihatçı" gibi ifadelere itiraz etti. Bu kavramların müslümanlar için hassasiyet içerdiğini kaydeden Erdoğan "Bu kavramların, İslam dininin mensupları için taşıdığı anlama herkes saygı göstermelidir. Teröristi sadece terörist olarak tanımlamak yeter. İlla başına sonuna takılar getirmek gerekmiyor" dedi. İşte Erdoğan'ın konuşmasından satır başları:

"Türkiye, çaresizlik içindeki 2.2 milyon Suriyeliye ev sahipliği yaptı. Bunun yanında 300 bin kişi de Irak'tan kabul etmiş durumdayız, toplamda 2.5 milyon. Hiçbir dini ve etnik köken ayrımı gözetmeksizin kapılarımızı açtığımız bu insanların tüm ihtiyaçlarını kendi imkanlarımızla gidermeye çalışıyoruz. Suriye'den gelenler için yaptığımız harcamalar şu anda 7.5 milyar doları aştı. Dışarıdan gelen yardımların toplam tutarı ise 417 milyon doları ancak buldu. Bu tablo sürdürülebilir değildir.

İSTİKRAR İÇİN KONTROLLÜ BİR GEÇİŞ İSTEDİ

Suriyeli göçmen krizinin baş gösterdiği dönem içerisinde, Türkiye'de doğan Suriyeli bebek sayısı 60 bini buldu. Kamplarda her gün 100 civarında bebek dünyaya geliyor. Geçtiğimiz hafta Türkiye'de okullar açıldı. Ülkemizde 600 bin civarında okul çağında Suriyeli çocuk bulunuyor. Bunların ancak 3'te 1'i eğitim hizmeti alabiliyor. İlave okul, derslik ve öğretmen ihtiyacı her geçen gün büyüyor. Üstelik bu çocukların arasında anne babalarını Suriye'deki çatışmalarda kaybeden yetimler ve öksüzlerde bulunuyor.

Karşı karşıya olduğumuz bu insani dramın bertaraf edilmesi, ancak sorunun kökenine inmekle mümkün olacaktır. Ülkeye barışın gelmesi veya istikrarın yeniden tesisi, rejimin değişmesini sağlayacak kontrollü bir geçiş süreciyle mümkün olabilir.

MÜCAHİT CİHATÇI İSLAMCI DEMEYİN

Türkiye terörün her türlüsüne, gerekçesi ve amacı ne olursa olsun şiddetle karşıdır. Terörizmi herhangi bir din veya etnik grupla ilişkilendirmek, kabul edilemez bir anlayıştır. Böyle bir ilişkilendirme, sadece teröristlerin işine yarayacaktır. Bu bakımdan 'mücahit, İslamcı, cihatçı' bu tür kavramların dini istismar eden terörist gruplar için kullanılmasına kesinlikle karşıyız. Bu kavramların, İslam dininin mensupları için taşıdığı anlama herkes saygı göstermelidir. Teröristi sadece terörist olarak tanımlamak yeter. İlla başına sonuna takılar getirmek gerekmiyor. Nasıl 'Hristiyan terörü, Musevi terörü, Budist terörü' gibi ifadeler kullanılamıyorsa 'İslami terör' ifadesinden de kaçınılmalıdır.

IŞİD'LE MÜCADELE

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'ne göre Irak ve Suriye'de 100'ü aşkın ülkeden toplam 25 bin civarında yabacı terörist savaşçı DAİŞ'e katılmış durumda. Türkiye, yabancı terörist savaşçılarla mücadele kapsamında, çeşitli devletlerden 20 bine yakın kişiye, ülkeye giriş yasağı koymuştur. Terör örgütleriyle ilişkisi olduğundan şüphelenilen ve yasa dışı yollarla ülkemize giriş yapan yabancılar, ilgili kurumlarımızca tespit edilerek tutuklanıyor ve sınır dışı ediliyor."

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler