YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Cumhurbaşkanı Erdoğan: "Mursi bunları anlatınca o zaman..."
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Mursi'yle ilgili daha önce hiç bahsetmediği bir anısını anlattı.
Cumhurbaşkanı Erdoğan: "Mursi bunları anlatınca o zaman..."
01 Haziran 2015 / 08:26 Güncelleme: 01 Haziran 2015 / 09:20

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TRT Haber kanalında katıldığı canlı yayında çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarında öne çıkan kısımlar şu şekilde;

Sen bu partinin başına bir kasetle geldin

"Bazı televizyon kanalları kıyaslar yayınlar o kıyaslar hakikaten farkı ortaya koyuyor. Ana muhalafet lideri bakıyorsunuz yalanın üstüne yalanlar katıyor. Sen bu partinin başına kendi genel başkanını adeta ipe götürecek bir kasetle geldin. Sayın Baykal da kasetin benim tarafımdan bilindiğini ve açıklama yapmamı istedi. Bu kaydı yayından kaldıran bendim. Hemen talimat verdim kaldırıldı. Kılıçdaroğlu aday olmayacağım demesine rağmen hemen ertesi gün aday oldu. Koltuğa öyle oturdu"

HDP'nin yaptığını CHP'de yapmıştı

"Biz partimizi ilk kurduğumuz zaman örneğin MHP barajı aşamamıştı. MHP, terör örgütünün başvurduğu söylemlere baş vurmadı. Ve bir şekilde parlamentoya girmeyi başardı. Aydınlar ortaya çıktı. Kan akan muslukları görmezseniz size saygı kalmaz.

Milli iradenin 7 Haziran'da bu işi çok iyi değerlendireceğine inanıyorum. Taksim Kabe'dir diye ifade kullanırsanız bu benim Müslüman Türk ve Kürt kardeşlerimi etkiler. Bunu daha önce CHP'de yapmıştı 'Kabe Arap'ın olsun bana Çankaya yeter' diye. Anı şekilde Diyanet İşleri Başkanımızın arabasına taktılar. Sen Kürtlerin temsilcisi bu kafayla olamazsın. Red politikalarını ayaklarımızın altına aldık, asimilasyon politikalarını ayaklarımızın altına aldık. Bunları biz yaptık. Bu mevcut hükümet bu konudaki kararlığından taviz vermeyecektir.

Meşru olmayan yollara tevessül edenler bu işin bedelini çok ağır öderler. Çözüm sürecini biz başlattık. İlk olarak demokratik açılım ikinci olarak milli kardeşlik ve üçüncü adım olarak da çözüm süreci olarak devam ediyoruz. Bunun karşısına yine bir engel çıkarsa biz bunu yine aşacağız. Bunlara istediğiniz gibi at oynatırsınız diyemeyiz yani."

Bunu burada ilk kez söylüyorum

"(Muhalefetin Cumhurbaşkanlığı Sarayı ile ilgili eleştirileri) Eğer ana muhalefetin başındaki zat, dürüstse, namusluysa, bakın ben yarın Iğdır ve Erzurum'da olacağım, hemen bu akşam Genel Sekreterime talimat vereceğim, buyursun gelsin, Cumhurbaşkanı Külliyesi'nde buraları dolaşsın, herhangi bir lavaboda, tuvalette acaba böyle altın kaplama bir klozet bulacak mı? Bakın ben diyorum ki eğer böyle bir şey bulamazsa kendisi bu görevi bırakmaya var mı? Eğer bulursa ben Cumhurbaşkanlığı görevini bırakacağım. Bak bu kadar açık konuşuyorum. Bunu devletin televizyonundan haykırıyorum. Siyaset namusla yapılır, dürüst yapılır, adil yapılır."

"Bardaklar, vesaire... Benim dönemimde bardak, çanak, şu, bu falan filan böyle bir alım olmamıştır. Bunlar hep eski dönemdendir. İfade edilen rakamlarla da alınmış bir bardak yoktur. Onları da arkadaşlarım çıkarttı. Benim dönemimde alınmadı ama geçmiş dönemde alınanlarda da bu fiyatta, bu tür şeyler var mı?  Bununla ilgili de her tür oradaki alımlarla ilgili arkadaşlarım bilgiyi verirler. Dönemimde böyle bir alım asla yapılmamıştır, hepsi geçmiş dönemden kalan malzemelerdir. Bu malzemelerle bizim Beştepe Külliyesi yürümektedir ama bir defa az önce söylediğim ifade çok önemli, çünkü bir iftira, edebe, adaba yakışmaz, onunla da bağdaşmaz. Ben 'hodri meydan' diyorum. Hadi buyurun, çık gel, Beştepe Külliyesi'ni dolaş, gez, bak. Ben bulduğu takdirde Cumhurbaşkanlığını bırakacağım, bu kadar iddialı konuşuyorum. Kendisi bulamadığı takdirde CHP'nin başından ayrılacak mı? Bu kadar açık."

Keçiören'de kirada oturdum

"Ben subay evlerinde Keçiören'de kirada oturdum şimdi resmi konuttayım. Ve bu konuda gurur kibir bunların düşmanı olan kişiyim.  Böyle geldim böyle gidiyorum. Benim taa İETT'den ayrıldıktan sonra bir dönem özel sektörde çalışmışlığım var asskere gittim geldim tekrar bir dönem daha özel sektörde çalıştım ve sonra kendi işimizi kurduk. Bunu hazmedemeyenler var. Bunların hiçbiri umrumuzda değil halkımızında umrunda değil. Bu konular benim asla arzu ettiğim ifadeler değildir. Bizim tek derdimiz var biz eğer Allah'ın rızasını takdir edebiliyorsak ne mutlu bize. Aşırılığa kaçan ifadeleri sizleri tenzih ederek söylüyorum lütfen bu ifadelerden kaçının."

Bu medya hiç bir zaman doğrunun yanında yer almadı

"(Mısır'daki idam kararıyla ilgili bazı medya organlarının tavrı) Şimdi bu medya grubu hiç bir zaman İslam dünyasındaki bu tür gelişmelerde doğrunun yanında yer almadı."

Bunları duyunca şok oldum

"Mursi işbaşındayken bir Mısır seyehatimiz vardı. O Mısır seyehatinde de bizim Yüksek Düzeyli Starteji Konsey toplantısını yapmıştık. Tabi o gün o Sisi denilen zat da oradaydı sordum Mursi'ye nasıl diye. 'İyidir iyidir' dedi. Sonra bana bazı enteresan şeylerini anlattılar."

"Meğerse Pazartesi-Perşembe oruçlarında falan zaman zaman akşam namazlarında Sisi gelirmiş Mursi'nin arkasında beraber namaz kılarlarmış. Mursi bana bunları anlatınca ben o zaman şok oldum. Yani orada şok olmadım o olaylardan sonra şok oldum. Bu iki yüzlülüktür. Hatta zaman zaman şimdi bunu satıyorlar. Yok hafızdır yok bilmem işte ailesi şöyledir böyledir falan gibi bir şeyler. Ve arkadaşları bu idama hükmeden kararlar çıktı. Bütün bu sürece baktığımız zaman en bir Müslüman olarak buna tahammül edemem. Bu benim kanıma dokunuyor. Eğer sen bir Müslümansan bir defa adil davranmak zorundasın 1 yılda ne oldu da sen kalkıp öyle bir darbeyi yapıyorsun."

Kimse Mısır'a Allah'ın kuruşunu vermediği dönem...

"Kimse Mısır'a bir Katar hariç Allah'ın kuruşunu vermediği dönemde biz 2 milyar dolar bir para aktardık. Mursi'nin yönetiminde bir kuruş para vermeyenler Sisi döneminde buraya para aktardılar. Şimdi dünyanın nereye oynadığı ortaya çıkıyor. Mısır gibi bir ülkenin uyanışına dirilişine engel olmak için bu darbeyi yaptılar.

Sisi ile Mısır ayağa kalkmaz

"Sisi ile Mısır'ın ayağa kalkacağına ben inanmıyorum. Batı dünyası tamamı ile burada iflas etmiştir sınıfta kalmıştı. Şimdi idamlar ile ilgili konuşuyorlar 'endişeliyiz' diye. ABD'nin Rusya'nın yaklaşım tarzı."

 

HABER 7

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler