YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Cumhurbaşkanı Erdoğan: "Made in Turkey" diyelim yahu
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Faruk Saraç Tasarım Meslek Yüksekokulu Açılış Töreni'nde konuştu. Erdoğan, açılışa katılan oyuncu Kenan İmirzalıoğlu ile bir süre sohbet etti.
Cumhurbaşkanı Erdoğan: "Made in Turkey" diyelim yahu
09 Mayıs 2015 / 17:34 Güncelleme: 09 Mayıs 2015 / 17:43

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Faruk Saraç Tasarım Meslek Yüksekokulu’nun açılışını yaptı. Fatih Cankurtaran’da eski zührevi hastalıklar hastanesinin yerine restore edilerek yapılan okulun açılışında konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Üretimle birlikte asıl katma değeri oluşturan tasarımı da gerçekleştirmek istiyoruz. Fakat montaja alışmış olanlar, maalesef bu işe yanaşmıyorlar. Çünkü o kolay. Zora girmek istemiyorlar. Ya gel işte. Bunu kendin üret. Üretebilirsin. Bunun altına da ’made in Turkey’ diyelim yahu" dedi.

Buranın mazisi karanlık

Böyle bir okul açılışının kendisini duygulandırdığını söyleyen Erdoğan, "Buranın mazisi çok karanlıktı. Ama tarihine baktığımız zaman çok çok farklı bir yerdi" dedi.

Türk malı damgası makbu

Erdoğan, Faruk Saraç’ın birikimini gençlere aktarmak için bu okulları kurmuş olmasının örnek teşkil ettiğini söyledi. Türkiye’nin üretimde rüştünü ziyadesiyle ispat ettiğini belirten Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Eskiden bir ürün alınırken onun yabancı menşeili olması, kalitesinin garantisi gibi algılanırdı. Ama bunlar geride kaldı. Şimdi iş tam tersine döndü. Alınan ürünlerin Türk malı damgası taşıması, her bakımdan daha makbul kabul edilmesine yol açtı" diye konuştu.

"Başaracağız"

Türkiye’nin yeni bir hedefi olduğunu söyleyen Erdoğan, "Üretimle beraber. Tasarımda da bölgemizde söz sahibi olmak durumundayız. Çünkü asıl değerli olan tasarımdır. Biz bunun için yerli araba diyoruz. Yerli savunma sanayi diyoruz. Üretimle birlikte asıl katma değeri oluşturan tasarımı da gerçekleştirmek istiyoruz. Fakat montaja alışmış olanlar, maalesef bu işe yanaşmıyorlar. Çünkü o kolay. Zora girmek istemiyorlar. Ya gel işte. Bunu kendin üret. Üretebilirsin. Bunun altına da made in Turkey diyelim yahu. Bunu yaşayalım. Bakıyorsun ki, ’bildiğiniz gibi değil sayın Cumhurbaşkanım’. ’Öyle kolay değil’. Yahu kolay değil diye bir şey yok. Kolay. Artık bu ülke birçok zoru başardı. Bunun da başaracak. Ama size nasip olmayacak. Bunu başaracaklar çıkacak. Bunu göreceksiniz" dedi.

"Pazarlığını yapacağız" 

Son katıldığı Savunma sanayi fuarından örnek veren Cumhurbaşkanı Erdoğan , "Hamdolsun yüzde yüz yerli olan ürünlerimiz ortaya çıkmaya başladı. Bakın şimdi biz insansız hava aracını, şu anda ürettik. Yüzde yüz yerli. Ve bunu yapan gençler, bizim gençlerimiz. Ve bunu almamak için direnen bazı mahfiller var. Ama o da hallolacak. Biz şu anda yurtdışında pazarlığını yapmaya da başladık. Ben zaten söylüyorum. Ben diyorum bu konuda, pazarlamacılık yapacağım, her yerde. Çünkü pazarı oluşturacağız ki, onlara teşvik olsun, yoksa onlara teşvik olmaz" ifadesini kullandı.

İmirzalıoğlu ile tokalaştı

Okulun açılış kurdelesini kesmek için sahneye Faruk Saraç, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan’ın yanı sıra, Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, ünlü oyuncular Kenan İmirzalıoğlu ve Hülya Koçyiğit de çıktı. Açılış töreni sırasında Emine Erdoğan Hülya Koçyiğit’le sohbet ederken Cumhurbaşkanı Erdoğan da İmirzalıoğlu ile tokalaştı. Okulda incelemelerde bulunan Erdoğan İzmir’e hareket etmek için Atatürk Havalimanı’na geçti.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler