YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Cumhurbaşkanı Erdoğan: "Komünistler anladı bizimkiler anlamadı"
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Türk Telekom'un 175.yılı münasebeti ile düzenlenen törende çarpıcı açıklamalarda bulundu.
Cumhurbaşkanı Erdoğan: "Komünistler anladı bizimkiler anlamadı"
22 Nisan 2015 / 01:10 Güncelleme: 22 Nisan 2015 / 09:03

Cumhurbaşkanı Erdoğan, küresel düzeyde her alanda etki ve iddia sahibi haline gelen Türkiye'nin bu konumunun en iyi ve en önemli örneklerinden birinin Türk Telekom olduğunu söyledi. "Bugün ülkemizde, kendi imkanlarımızla oluşmuş ve içinden küresel markalar çıkarmış bir telekomünikasyon sektöründen bahsedebiliyorsak bunda en önemli pay şüphesiz ki Türk Telekom'undur" diyen Erdoğan, Türkiye'nin en köklü kurumlarından Türk Telekom'un faaliyetlerini, 2005'ten bu yana özel sektör çatışı altında sürdürdüğünü hatırlattı. 

Türk Telekom'un özelleşme sürecinin, uzun ve oldukça sancılı geçtiğini söyleyen Erdoğan, şöyle devam etti: 

"2005 yılında tamamlanan bu sürecin ardından kurumda yaşanan gelişmeler verdiğimiz kararın ne denli doğru olduğunu da ortaya koydu. Özelleştikten sonra 17 milyar liralık yatırım yapılan kurum, faaliyet alanını genişletti ve alt yapısını güçlendirdi. Biz, hep ifade ettiğim gibi, bu ülkenin ve milletin geleceği için katkı sağlayan, üretim ve istihdam gerçekleştiren herkesin sonuna kadar yanındayız, destekçisiyiz. Bugün gelinen yere, yapılan yatırımlara baktığımızda, Türk Telekom'un özelleştirilmesi aşamasında ifade edilen eleştirilerin ne kadar yanlış, ne kadar haksız olduğunu bir kez daha görüyoruz. Açık söylüyorum, Türk Telekom eskisi gibi verimsiz bir kamu kuruluşu olarak devam ediyor olsaydı, 10 yılda böyle bir yatırıma imkan olur muydu, doğrusu çok şüpheliyim."

"Dünyanın ileri gelen komünistleri bile anladı"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, devletin yatırım öncelikleriyle bir kurumun yatırım önceliklerinin çok farklı olacağını vurgulayarak, şunları kaydetti: 

"Özelleşen Türk Telekom, tamamen kendi önceliklerine odaklandığı için 10 yılda böylesine bir başarı ortaya koyabildi. Biz her alanda aynı performansı yakalamanın çabası içerisindeyiz. Fakat şunu çok açık net söylemeliyim, bugün siyasetin diliyle, siyasi hedefler gütmek suretiyle özelleştirme mantığına karşı olan siyasi mantıklar var ve bu siyasi mantıkların elinde ülkemiz hiçbir zaman büyüyemez. Tam aksine küçülmeye devam eder. Bunu dünyanın ileri gelen komünistleri bile anladı ama bizimkiler hala anlayamadı. Burada ciddi bir sıkıntı var."

"Özal'ın bu alana verdiği özel önemi ifade etmek gerekiyor"

Erdoğan, devletin stratejik alanlar dışında üretim ve hizmet sektörlerinden çekilerek, temel alt yapı yatırımlarına ve sosyal içerikli konulara yönelmesi gerektiğini savunduklarını anlattı. 

Türk Telekom'un, bunun en önemli ve en başarılı örneklerinden olduğuna işaret eden Erdoğan, bu başarının diğer kurumlara da örnek olmasını diledi. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle konuştu:

"Ülkemizin bugün telekomünikasyon alanında bulunduğu yer bilhassa genç kuşaklar için son derece tabii olması gereken bir düzey gibi algılanıyor olabilir. Ama orta ve üstü kuşaklar Türkiye'nin bu alanda neler yaşadığını, nerelerden gelerek buraya geldiğini gayet iyi biliyor. 1960'lı, 1970'li yılları bir kenara bırakıyorum, 1980'li yıllarda dahi ülkemizde evinde telefon sahibi olmak çok büyük bir imtiyazdı, ayrılacaktı. Santraller aracılığıyla yapılan telefon görüşmeleri için talebinizi yazdırıp saatlerce beklemeniz gerekiyordu. Eski Türkiye'ydi bu. Doğrudan aramalara geçildiğindeyse hat bulmak, karşınızdaki kişiyle sağlıklı bir görüşme yapabilmek gerçekten oldukça zordu."

Sekizinci Cumhurbaşkanı merhum Turgut Özal'ın bu alana verdiği özel öneminin altını çizen Erdoğan, "Telefonla iletişimin bir imtiyaz, istisna olmaktan çıkıp köylere uzanan yaygın bir alışkanlık haline dönüşmesi Özal dönemiyle birlikte oldu. Onun açtığı yolda devam edilerek bugünlere gelindiğini hepimiz çok iyi biliyoruz, bunu çok iyi bilmemiz gerekir. Hakkı teslim etmemiz gerekir. Daha önce telefon sırasına yazılıp 10, 20 yıl bekleyenler vardı. Özal'ın bu konuyu ülkenin öncelikli meselelerinden biri olarak görüp ciddi bir yatırım süreci başlatmasıyla bu sancılı dönemi geride bıraktık" diye konuştu.

"Rekabeti artırın, rekabette fayda vardır"

 

Türk Telekom'un iletişim alanındaki farklı hizmetleri bünyesinde toplayan yapısıyla, bunları birbirlerini destekleyecek şekilde halkın hizmetine sunarak alanda önemli bir konuma sahip olduğuna vurgu yapan Erdoğan, Türk Telekom'un kendi alanında yapacağı yatırımlar ve sunacağı hizmetlerle Türkiye'nin 2023 hedeflerine destek sağlayacağını söyledi. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Çünkü biz artık teknoloji ithal eden veya sadece kullanan değil aynı zamanda tasarlayan, geliştiren ve ihraç eden bir ülke olmak istiyoruz. Grup şirketleri aracılığıyla bu kapsamda önemli başarılar ortaya konduğunu biliyorum. Son 10 yılda internet bağlantı hızını 16, internet kullanımını 30 kat artıran Türk Telekom'un atılımlarını takdirle takip ediyorum. Bununla birlikte önümüzdeki dönemde Türk Telekom'un teknoloji geliştirme konusunda çok daha atak, çok daha kararlı bir yaklaşım benimseyeceğine inanıyorum.

2023 yılında 160 milyar dolara ulaşacağı öngörülen bilişim sektörü içinde Türk Telekom'un öncü ve farklı yerini koruyacağını düşünüyorum. Uzun süredir 'Türkiye'nin en değerli şirketi' unvanını elinde bulunduran Türk Telekom'dan bu uygun şekilde performansını katlayarak artırmasını bekliyorum ama biraz bu ara rekabet halinde olduğu şirketten geri düşme gibi bir durumu var. Rekabeti artırın. Rekabette fayda vardır. Bugün artık iletişim sektöründe Avrupa'nın önde gelen ülkeleri arasında yerini almış Türkiye'nin 2023 yılında her konuda olduğu gibi bu alanda da liderliği zorlayacağına inanıyorum."

AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler