YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Kıbrıs'ı unutmamız mümkün değil
Cumhurbaşkanı Erdoğan, ilk resmi ziyaretini gerçekleştirdiği KKTC'de Cumhurbaşkanı sıfatıyla ilk kez halka seslendi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan:  Kıbrıs'ı unutmamız mümkün değil
01 Eylül 2014 / 13:36 Güncelleme: 01 Eylül 2014 / 16:32

Göreve başlamasının ardından ilk yurt dışı ziyaretini KKTC'ye yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, başkent Lefkoşa'ya geldi.

Erdoğan ve beraberindeki heyeti taşıyan uçak TSİ 13.15 sıralarında Lefkoşa yakınlarındaki Ercan havalimanına iniş yaptı. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı havalimanında KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu karşıladı.

Erdoğan, ilk resmi ziyaretini gerçekleştirdiği KKTC'de Ercan Havalimanı'nda kendisini bekleyen vatandaşlara seslendi. Erdoğan, konuşması öncesinde KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ve eşi Emine Erdoğan ile platforma çıkarak vatandaşları selamladı.

Erdoğan'ın konuşmasından satır başları:

Ana ile yavrunun buluşması ne kadar anlamlıysa buradaki buluşmamız da o kadar anlamlıdır" diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, çarşamba günü de Azerbaycan'a bir ziyaret gerçekleştireceğini hatırlatarak, "Orası da yine bizim yıllar yılı hep bu şekilde gerek cumhurbaşkanlarımızın seçiminde gerek başbakanlarımızın seçiminde bir teamül olarak yerine getirdiğimiz görevimizdir.

Kıbrıs bugüne kadar dik durdu

KKTC'deki temasları hakkında da bilgi veren Erdoğan, yapacağı görüşmelerde Kuzey Kıbrıs'ın bugüne kadarki samimi, dik duruşunun uluslararası camiadaki yerini ele alacaklarını söyledi.

Kıbrıs'ı unutmamız mümkün değil

Erdoğan, önümüzdeki hafta içinde NATO zirvesi ve ay sonunda da BM Genel Kurulu olduğunu hatırlatarak, "Kıbrıs yine bizim bu toplantılarda önemli bir gündem maddemiz" ifadesini kullandı.

Vatandaşlara gösterdikleri ilgiden dolayı teşekkürlerini ileten Erdoğan, "Şunu bilmenizi istiyorum, hiçbir zaman Kuzey Kıbrıs'ı unutmamız söz konusu olamaz" dedi.

Çok yakında denizin altından su ve elektrik ulaştırılacak. Güney Kıbrıs'ın da ihtiyacı olduğu zaman onlar barış mesajı alacaklardır.

Yunanistan da üzerine düşeni yapmalı

Arzumuz şudur; Özellikle garantör ülkeler olarak Türkiye nasıl görevini yapıyorsa aynı şekilde Yunanıstan'ın da bu görevini yapmasıdır. Eğer bu görevler yerine getirilirse inanıyorum ki çok kısa bir zamanda Kıbrıs sorunu hal yoluna girmiş olur."

Erdoğan, Denktaş'ın mezarını ziyaret etti

Cumhurbaşkanı sıfatıyla ilk resmi ziyaretini KKTC'ye gerçekleştiren Recep Tayyip Erdoğan, başkent Lefkoşa'da KKTC kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'ın mezarını ziyaret etti. 

KKTC'de bulunan Ercan Havaalanı'na gelen ve burada halka hitap eden Erdoğan, ardından Denktaş'ın mezarını ziyaret etti. Erdoğan beraberindeki heyetle birlikte KKTC'nin kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'ın mezarına çelenk bıraktı. Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından Erdoğan anıt defterini imzaladı.

Bugün öğlen saatlerinde KKTC'ye gelen Cumhurbaşkanı Erdoğan'a KKTC ziyaretinde eşi Emine Erdoğan, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı'nın ve Dışişleri Bakanlığı'nın üst düzey yetkilileri eşlik ediyor. Erdoğan, KKTC ziyareti kapsamında bugün Eroğlu ile baş başa bir görüşme yapacak ve öğle yemeği yiyecek. KKTC Cumhurbaşkanı Eroğlu daha sonra KKTC Başbakanı Özkan Yorgancıoğlu ile Kıbrıslı bakanları Erdoğan'a takdim edecek. Erdoğan ve Eroğlu daha sonra ortak basın toplantısı düzenleyecek.

Daha sonra Türkiye'nin Lefkoşa Büyükelçiliğine geçecek olan Cumhurbaşkanı Erdoğan'a burada KKTC Meclis Başkanı Sibel Siber tarafından KKTC Cumhuriyet Meclisi'nde temsil edilen siyasi parti başkanları takdim edilecek. Erdoğan daha sonra, sırasıyla Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanlığı ile Boğaz Şehitliği'ni ziyaret edecek.

Akşam saatlerinde ise Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ile eşi Meral Eroğlu tarafından Cumhurbaşkanlığı'nda Erdoğan ile eşi Emine Erdoğan onuruna yemek verecek. Yemeğin ardından Erdoğan adadan ayrılacak.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler