YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Kadın demek insanlığın yarısı demektir
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Kadın demek, insanlığın yarısı demektir. Biz KADEM'i tüm insanlığın haklarını savunan bir kuruluş olarak kabul ediyoruz" ifadelerini kullandı.
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Kadın demek insanlığın yarısı demektir
05 Haziran 2016 / 16:09 Güncelleme: 05 Haziran 2016 / 16:38

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, KADEM'in yeni genel merkezinin açılışında konuştu.

İşte Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları:

BİZİM İÇİN RAMAZAN ASLA BİR AY DEĞİLDİR

Bizim için ramazan, asla aylardan bir ay değildir. Ramazan manevi değeri yanında bizlerle sorumluluklarımızı hatırlatma yönüyle de ayrıca önemlidir.

Bu mübarek ayda şayet soframızı öncelikle mağdurlarla, mazlumlarla garip gureba ile ailemizle paylaşmıyorsak, ramazanın idrakine varamamışız demektir. Böyle beş yıldızlı otellerde lüks iftarlar vesaire filan... Onlar ramazan ayının idrakine varamamak demektir.

KADIN DEMEK İNSANLIĞIN YARISI DEMEKTİR

Kadın ve Demokrasi Derneği, kadınların haklarıyla ilgili çalışmayı kendine öncelik olarak belirlemiş bir STK'mızdır.

Kadın demek, insanlığın yarısı demektir. Biz KADEM'i tüm insanlığın haklarını savunan bir kuruluş olarak kabul ediyoruz. KADEM'i kadın konusu yanında Türkiye'nin her meselesiyle ilgilenen bir dernek olduğunu biliyoruz.

KADIN, ÖZGÜRLÜĞÜNDEN TECRİT EDİLİYOR

Kadın haklarını savunmak adına adeta insana dair gerçekleri inkar eden ve kesinlikle bu topraklara, bu medeniyete, bizim insanımıza ait olmayan bir bakış açısı yıllarca bu konuyu tekeline almıştır.

Kadını yaradılış fıtratından, toplumsal ve biyolojik gerçekliğinden tecrit eden görüşler aslında onun hakkını savunmuyor, tam tersine kadını özgürlüğünden uzaklaştırıyor, tecrit ediyor.

Altını onu değerli kılan özellikleri bir kenara bırakıp herhangi bir maden haline getirdiğinizde, daha açık bir ifadeyle altınla demiri eşitlediğinizde adaleti sağlamış olamazsınız. Kadın tartışmalarını da ben bu çerçevede değerlendiriyorum.

KADINLARIMIZ ÜRETİMİN GİZLİ KAHRAMANI

Türkiye büyük hedefleri olan bir ülkedir. Bu hedeflere ulaşabilmek için her ferdi harekete geçirmemiz, potansiyelimizi yüzde 100 değerlendirmemiz gerekiyor.

Kadınlarımızın üretimin gizli kahramanı olduğunu biliyoruz. Tarlada, bostanda çalışan, evinde pek çok üretimi gerçekleştiren kadınların konumları daha görünür hale gelmiştir.

Kamuda, özel sektörde, siyasette de kadınlarımız çok önemli görevler üstleniyor. İstihdama katılan kadınların oranı her geçen gün artıyor.

İŞ HAYATINDAKİ KADIN ANNELİĞİ GERİYE ATMAMALIDIR

Kadının iş hayatındaki konumu, onun anneliğini asla geriye atmamalıdır. Çalışıyorum diye annelikten imtina eden bir kadın, aslında kadınlığını inkar ediyor demektir.

Bu benim samimi düşüncemdir. Anneliği reddeden, evini çekip çevirmekten vazgeçen bir kadın, iş dünyasında istediği kadar başarılı olsun, özgünlüğünü kaybetme tehlikesiyle karşı karşıyadır, eksiktir, yarımdır.

ERKEKLE KADINI RAKİP GÖREN ANLAYIŞI REDDEDİYORUZ

İnsanlığın yarısını oluşturan kadın, anneliğiyle, evinin ve çocuklarının üzerindeki etkinliğiyle, zerafetiyle, estetiğiyle, iç güdüleriyle, sahip olduğu farklılıklarla kadındır. Bu gerçeği bir kenara bırakıp erkekle kadını birbirlerine hasım olarak rakip olarak gören anlayışı kesinlikle reddediyoruz.

ÜRETMEK ANNELİĞE ENGEL DEĞİLDİR

Üretmek, hayatın her alanında var olmak kesinlikle anneliğe engel değildir. Özellikle çalışan kadınların anneliğini teşvik için çok önemli düzenlemeler yaptık.

Bunu iktidarımız döneminde gerçekleştirdik. Hamilelik, doğum ve süt izinlerinden, esnek çalışmaya, iş yerlerinde kreş zorunluluğuna kadar kadınlarımızın anneliğini kolaylaştıracak pek çok imkanı devreye soktuk.

Başbakanlığımdan, Cumhurbaşkanlığım dönemine kadar hiçbir dönemde olmadığı kadar, kadına ve aileye desteği biz verdik.

KADINLARI DESTEKLEYEN YASAL DÜZENLEMELER GERÇEKLEŞTİRDİK

Her alanda kadınları, çocuklarıyla birlikte kollayan, destekleyen yasal düzenlemeler gerçekleştirdik. Teknolojik imkanlar, kadınlarımızın pek çok işi evinden, çocuklarının yanından yürütebilmesine fırsat veriyor. Velhasıl, iş hayatının anneliğin alternatifi haline getirilmesini kesinlikle kabul etmiyorum.

Ayrıntılar geliyor...

Erkeğe karşı hakkaniyetsiz yasalar sadece Türkiye'de
 // DUA
Kadın hakları diye diye hiç suçu olmayan erkekleri mahvettiniz.Ben boşanmış mağdur bir babayım neler çektiğimi boşanmış erkekler çok iyi anlar,ben hakkımı helal etmiyorum ve benim gibi yüzbinlercesi olduğunu biliyorum,sayenizde erkekler bu ülkede ikinci sınıf vatandaş oldu,sizi Allah'a havale ediyorum....
05 Haziran 2016 Pazar 22:03
1
 // 1
annenin babanın çocuklarına yeterince vakit ayırmaması annenin ve babanın birlikte yeterince zaman geçirememesi toplumun ahlaki ve aile yapısını bozmaktadır ve bu gelecek neşe misliyle aktarılmaktadır bunu önlemini sizin almanız gerekmektedir...toplum hayatını idame etmekle ihtiyaçlarını gidermekle ugrasacaktir. ..Bu ortamı bu eğitimi sağlamak sizin işiniz dir. .....
05 Haziran 2016 16:27
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler