YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Cumhurbaşkanı Erdoğan: İslam'ı terörden kurtarmalıyız
Cumhurbaşkanı Erdoğan 5. Sağlık Bakanları konferansında konuştu. Erdoğan; "İslam'ı teröristlerin aracı olmaktan kurtarmalıyız" dedi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan:  İslam'ı terörden kurtarmalıyız
19 Kasım 2015 / 18:19 Güncelleme: 19 Kasım 2015 / 18:57

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Çırağan Sarayı'nda düzenlele İslam İşbirliği Teşkilatı 5. Sağlık Bakanları Toplantısı kapanış oturumunda konuştu.

Teröre karşı işbirliği çağrısı yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Müslümanlar olarak sorumluluğumuz çok büyük. İslam adını kullanarak İslam'a en büyük zararı veren terör örgütlerine karşı el ele vererek net ve ilkeli bir tutum ortaya koymalıyız. İslam'ı teröristlerin aracı olmaktan kurtarmalıyız" açıklamasını yaptı.

İşte Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasından öne çıkanlar;

İslam İşbirliği Teşkilatı'nın sorumlulukları giderek artıyor. Mülteci sorununun merkezinde İslam ülkeleri yer alıyor. Diğer ülkelerdeki mülteci ve terör krizlerine karşı alınan tepkiler topyekün İslam dünyasına verilmeye başlandı. Şimdi bir de müslümanlara karşı olan nefret tutumunun yükselişiyle karşı karşıyayız.

Müslümanların sorumluluğu çok büyük

Müslümanlar olarak sorumluluğumuz çok büyük. İslam adını kullanarak İslam'a en büyük zararı veren terör örgütlerine karşı el ele vererek net ve ilkeli bir tutum ortaya koymalıyız. İslam'ı teröristlerin aracı olmaktan kurtarmalıyız. Bu oyunu hep birlikte bozmalıyız. Dünyadaki 1,7 milyar müslümanın izzetini bir avuç teröriste terk edemeyiz, terk etmemeliyiz.

Eğer mücadeleye başlamazsak...

Peygamberimiz, merhamet peygamberidir, barışın timsalidir. Merhamet dini olan, sevgi dini olan, vicdan dini, dayanışma dini, ilim dini olan İslam'ın, terörle, zulümle, ölümle, cehaletle birlikte anılmasının önüne geçmek hepimizin boynunun borcudur. Şimdi mücadele zamanıdır. Teröre, zulme, cehalete, adaletsizliğe, kine, öfkeye, israfa, aşırıcılığa, dinimizin yasakladığı her türlü kötülüğe, her türlü yanlışa karşı mücadele zamanıdır. Eğer bu mücadeleyi hemen vermeye başlamazsak yarın hepimiz için daha karanlık olacaktır.

Sefalet bataklığını , terörü besliyor

Terörizmin en önemli gerekçelerinden bir tanesi fakirliktir, bunu böyle biliniz. Ve terörün arkasındaki güçler, dikkat edin, fakiri seçiyor, yoksulu seçiyor. Canlı bombayı onların içinden seçip alıyor. Ve onu, o şekilde araziye gönderiyor. Yoksulu seçiyor, yoksulu araziye gönderiyor. Terörizm ve göç sorunu bataklıkta üreyen sinekler gibidir. Öyleyse bu bataklığın kurutulması lazım. Bu bataklığın adı nedir biliyor musunuz  Sefalet bataklığıdır.

Suriye'den gelenlere kucak açtık

Suriye'de istikrarsızlığın başladığı 2011'den bu yana, yaklaşık 5 milyon insan ülke dışına gitmek zorunda kaldı. Bunların 2 milyon 200 bini Türkiye'de. Suriye içinde yaşanan her çatışma, yeni göç dalgalarını da beraberinde getiriyor. 

Hem sistem hem altyapı hem insan kaynağı hem de hizmet kalitesi bakımından sağlık alanında katettiğimiz mesafe tam bir devrimdir. Öyle ki kendi vatandaşlarımız yanında her yıl yurt dışından gelen 400 bin kişiye de sağlık hizmeti verebilir hale geldik. İlaveten Suriye ve Irak'tan ülkemize gelen 2,5 milyon kardeşimizin sağlık hizmeti ihtiyaçlarını da yine aynı sistem içinde, hiçbir ciddi aksaklığa meydan vermeden karşılamayı başardık.

 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler