YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Cumhurbaşkanı Erdoğan: İlişkilerimiz ciddi manada etkilenecek
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Alman Meclisi tarafından kabul edilen 'soykırım' tasarısı hakkında değerlendirmede bulunarak, "Bu karar aslında Almanya-Türkiye ilişkilerini ciddi manada etkileyecek olan bir karardır" dedi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan: İlişkilerimiz ciddi manada etkilenecek
02 Haziran 2016 / 15:25 Güncelleme: 02 Haziran 2016 / 15:57

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kenya'da, Cumhurbaşkanı Kenyatta ile ortak açıklama yaptı.

İşte Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları:

ALMANYA'NIN SKANDAL KARARINA İLK TEPKİ

Alman Parlamentosu'nun almış olduğu bu karar aslında Almanya-Türkiye ilişkilerini ciddi manada etkileyecek olan bir karardır. Döndükten sonrabunların değerlendirmesini yapacağız ve nasıl bir adım atarız bunları konuşacağız ve ondan sonra da bizim asıl atmamız gereken adımları atacağız.

MÜNBİÇ'E YÖNELİK OPERASYON

Suriye Demokratik Güçleri olarak ifade edilen bu güçlerin içerisinde yaklaşık 450 kadar YPG var, bunun dışında 2 bin 500 civarında Araplardan var. Toplamda yaklaşık 3 bin kişi bu operasyonun içinde yer alıyor.

Söylenen de şudur: 'YPG, Münbiç'te daha çok lojistik bir güç teşkil edecek, asıl gücü Araplar oluşturacak.' Söylenen bize bu olmuştur. Biz bu süreç içerisinde de ne yapıldığını, ne edildiğini zaten kendi istihbarat ağımızla ve komuta kademeleriyle takip ediyoruz, göreceğiz.

ADALET 5-10 ÜLKEYE DEĞİL, TÜM DÜNYAYA LAZIM

Zengin ülkeler sessiz kalıyor. Buna rıza gösteremeyiz. Mülteci ve göç krizi hepimizi etkiliyor. İnsanları yok etmeye zorlayan sebepleri yok etmeden kalıcı bir çözüm bulamayız. 

Suriye ile alakalı olarak dünyanın gelişmiş ülkelerininn liderleri ile konuştuk. Gelin Suriye'nin kuzeyinde güvenli bölge oluşturalım. Bu bölgeyi uçuşa yasak bölge ilan edelim. 

Bu insanları çadırlardan kurtaralım. Ege Denizi'nde boğulmaktan kurtaralım. Hepsi şunu söyledi. Güzel... Ama bunu nasıl koruyacağız. Kıbrıs'ı ikiye bölüp yeşil hat ilan ettiniz. Orada nasıl yapıyorsak burada da yaparız. Dert başka. Onun için özellikle adalet 5-10 ülkeye değil tüm dünyaya lazım.

TİCARET HACMİMİZİ YÜKSELTELİM

Bugün sayın başkana bir teklifte bulundum. En kısa zamanda ticaret hacmimizi yükseltelim. Bunu yapabilecek potansiyele sahibiz. 

135 iş adamı ile geldik. Bugün sektörel bazda görüşmelerini yapıyorlar.. Kendilerine değerli dostumla hitap edeceğiz. Onlara bekledikleri heyecanı verebileceğimize inanıyorum. 

Sayın başkanın ifade ettiği gibi çifte vergilendirme anlaşması önemli. Sayın başkan talimatı bugünden tezi yok başlatalım dedi.

HAYIRLI İŞLERDE ACELE EDİNİZ

Bizde güzel bir söz var. Hayırlı işlerde acele ediniz. Ziyaretimde iş adamlarımızın atacağı adımları bende bekliyorum. Yakında ilgili bakan arkadaşlarım dahil takip edeceğiz. 

Kenya'nın alt ve üst yapısı ile ilgili çok ciddi yatırımlara girilebilir. 3 tane önemli anlaşma imzalandı. Turizm ilişkilerimizi geliştirebiliriz. THY dünyanın en çok destinasyonuna ulaşan bir firmadır.

 Kenya için de aynı adımları atabilir. Hedefimiz kazan kazan esasına dayalı olarak karşılıklı saygıya dayalı olarak yürümelidir. Ayrıca TİKA'nın Nairobi'deki ofisi çok önemli projelere imza atıyor. Bu çabalarımızın son örneği sel felaketinden etkilenen bölgenize yaptığımız yardımdır. 

Sizler bağımsızlığınızdan bu y ana hem toplumsal barış hem kalkınma noktasında gerçek bir başarı hikayesi yazdınız. Kenya'nın kurucusunun ifade ettiği gibi hesaplaşma peşinde olmadan geleceğe odaklandınız. Bu vizyoner tavır bugün Kenya'yı bölgenin istikrar abidesi yaptı

 

 // Ismail Kalender
Bundan sonra şöyle yaparız böyle yaparız yok . Gereken neyse yapılmalı. Almanya başka ülkeler için örnek olsun . Ama Almanya,ya yapılması gereken yapılmalıdır. Başka ülkelerde Ders olmalıdır...
02 Haziran 2016 17:56
 // Fatih Eşki
Almanyada yaşayan bir Türk olarak vede Almanyada yaşamakta olan 4,000 000 Türk için utanç verici bir durum.Bi düşünmek lazım Türkiye gibi koskoca ülkeyi karşısına almak vede ülkesinde yaşayan 4,000 000 karşısına almak için ya çok büyük bir menfaati var yada Ülkemizi yönetenler beceriksiz buna millet karar verecektir.Sadece şunu diyorum ne zaman göğsümü gere gere Türküm diyeceğim .......
02 Haziran 2016 17:12
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler