YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Cumhurbaşkanı Erdoğan için Ebola alarmı
Afrika turu kapsamında Ekvator Ginesi’ne giden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan için özel önlemler alındı.
Cumhurbaşkanı Erdoğan için Ebola alarmı
21 Kasım 2014 / 07:51 Güncelleme: 21 Kasım 2014 / 07:58

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Afrika turunun ilk durağı Cezayir’deki temaslarının ardından eşi Emine Erdoğan ile birlikte 2. Türkiye-Afrika Ortaklık Zirvesi’ne katılmak üzere Ekvator Ginesi’ne geçti.

Özel ekip gitti

Zirveden aylar önce Afrika’da hızla yayılan Ebola konusunda uyarılmasına karşın Cumhurbaşkanı Erdoğan zirvenin ertelenmesini istemedi. Cumhurbaşkanlığı kaynakları, bunun Erdoğan’ın Afrika’ya verdiği önem ve işbirliğinin bir göstergesi olduğunu belirtti.

Zirveden 1 hafta önce özel bir ekip önlem almak için Ekvator Ginesi’ne gitti. Habertürk'ün haberine göre; Erdoğan’ın kalacağı oda dezenfekte edildi. Erdoğan’ın bölgedeki salgın hastalıklara karşı daha önce aşı yaptırdığı öğrenildi.

Heyette İş dünyasından yaklaşık 200 kişi yer aldı. Bu ayrıca Türkiye’nin Ekvator Ginesi’ne Cumhurbaşkanı düzeyindeki ilk ziyareti oldu. Zirveye katılacakların Dünya Sağlık Örgütü’nün uyarıları doğrultusunda ebola virüsüne karşı önlem almaları istendi.

Yemekler Türkiye'den

Bu gece İstanbul’a dönmesi beklenen Cumhurbaşkanı Erdoğan için Türkiye’de hazırlanan yiyecekler ve içecekler Ekvator Ginesi’ne götürüldü. Erdoğan’ın zirve süresince yiyecek ve içecekleri tek tek kontrol ediliyor.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler