YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Halk idam getirilmesini istiyor
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Alman ARD Televizyonu'na verdiği mülakatta idam konusuna değindi. Erdoğan, dünyada bir çok yerde idam olduğunu, demokrasilerde halkın isteğinin en önemlisi olduğuna vurgu yaptı.
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Halk idam getirilmesini istiyor
26 Temmuz 2016 / 01:30 Güncelleme: 26 Temmuz 2016 / 01:32

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip  Erdoğan, Alman ARD Televizyonu'na mülakat verdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Dünyanın birçok yerinde idam cezası var. Demokrasilerde söz halka ait. Halk idam diyor" şeklinde konuştu.

Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları şöyle:

ÇOK CİDDİYE ALINACAK BİR ÖRGÜT YAPISI VAR

Yapılanların hepsi hukuk devleti çerçevesinde yapılan adımlar. Hiçbir şey bunun dışında algılanmamalı. Askeriye içerisine sızmışlar, belli noktalar var. Çok ciddiye alınacak bir örgüt yapıları var. Bunların kimlikleri şu an belli ve belli olduğu için çok hızlı tepki gösterilebildi.

20 bin 30 bin öğretmen, biz çok hızlı bir şekilde M.E.B. üzerinden ve şu anda belli bir takım işe alma sınavları yapılıyor. Çok hızlı bir şekilde telafi etmiş olacağız.

Bu bir terör örgütü ve bu terör örgütüne karşı devlet bir refleks gösterdi. Bu refleksle birlikte bu girişim önlenmiş oldu. Ama daha takip etmemiz gerekiyor ve rehavete kapılmamamız gerekiyor.

Bunları biz çok iyi biliyoruz, bizim istihbari bilgilerimiz var bu konuyla ilgili, itiraflar var elimizde. Askeriyenin içerisinde, bu örgütün ne şekilde yönetildiğini görebiliyoruz.

OHAL SÜRESİNİ UZATMAYA İHTİYAÇ DUYULMAYABİLİR

Gelişen şartları göz önünde bulundurmamız gerekiyor, eğer bir normalleşme olursa OHAL için ikinci bir süreye ihtiyacımız kalmaz. Fransa'da herhangi bir darbe bile olmadı. Türkiye'de olanlarla kıyaslayamazsınız. Burada devlete karşı yapılan girişimle kıyaslayamazsınız. Biz şu anda 3 aylık bir süre verdik, ve 3 ay içinde normalleşme görürsek o zaman bu süreyi uzatmaya ihtiyaç duymayız.

DÜNYANIN BİRÇOK ÜLKESİNDE İDAM CEZASI VAR

Bazı gerçekleri görmek gerekiyor, dünya gerçeklerinden uzaklaşamayız. Dünyanın ne kadar ülkesinde ölüm cezası var, bunu görmemiz gerekiyor. Sadece AB üyesi ülkelerde ölüm cezası yok, yoksa dünyanın birçok ülkesinde var. Bu bir gerçek. Biz 53 senedir AB kapısındayız, ölüm cezasını kaldırdık, ne değişti? Demokratik hukuk devletinde söz halka ait, halk idam cezası istiyor.

Parlamentoda bu talep yapılır, Meclis kararı kendi verir. Bu adım atılmazsa yapılacak bir şey yok. Bu darbe girişimi başarılı olsaydı, ölenlerin sayısı binlerce olurdu. Çok şükür ki başarılı olmadı. Bu olup bitenleri görmezden gelemeyiz. Halk diyor ki "ölüm cezası istiyoruz", siyasetçi olarak "kabul etmiyoruz" diyemezsiniz.

HALKIN TALEPLERİNİ GÖRMEZDEN GELEMEZSİNİZ

Ben kral değilim, ben sadece Cumhurbaşkanıyım. Milletin seçtiği bir cumhurbaşkanıyım. Türkiye'de krallık yok, demokratik hukuk devleti içinde halkın taleplerini görmezden gelemezsiniz.

Güçlü olmak yasalara aykırı davranma hakkını doğurmaz ama halkı da dinlemeniz, onları hissetmeniz gerekiyor. Eğer halkı dinlemeseydim beni yüzde 52 ile cumhurbaşkanı seçmezdi.

Siyasetçi sürekli halkla birlikte hareket etmeli, bu da parlamenter meclisin bir özelliği.

BATI BİZE DÜRÜST DAVRANMADI

Avrupa'daki hükümetler bize samimi davranmıyor. Avrupa Birliği mülteci bağlamında sözünü tutmadı. Bugüne kadar yaptığımız harcamalar 12 milyardolar. STK'ları da hesaplarsak, bir o kadar daha tutar. Bu paralar devletin bütçesine girmeyecek, Suriyeli mülteciler için kullanılacak. Komşu ülke vatandaşlarına kullanılacak. Tabii ki Suriyeli kardeşlerimiz bizim komşularımız, Batılı ülkeler neden sorumluluk almıyor, neden sorumluluğu bizle paylaşmıyor? Batı bize dürüst davranmadı.

şukür bu günleri gösteren rabbime...
 // atiker
reis allah sana hayırlı uzun ömür versin bu zalim paralel yapıyla 17-25 aralık sürecinden beri gerek medya gerek toplum içerisinde gücümüz yettiğince mücadele verdim rabbim beni yanıltmadı bu zalimlerin ne mal olduklarını bu sutundan ve başka sitelerde yazdım uyardım bunlar katil nekonizimin siyonizmin paralı satılmış askerleri bunların en az bin kişisinin boynuna yağlı urgan geçmeli bu örnek olmalı caydırıcı olmalı bu zalimler eğer darbeyi gerçekleştirseydi binlerce insanı katledeceklerdi....
26 Temmuz 2016 Salı 12:04
 // Kaan
BATI zaten tarih boyunca hep öyle yaptiki ReiS hiçbir zaman bize karsi dürüst olmadı dahada olmayacak...
26 Temmuz 2016 07:34
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler