YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Güney isterse su veriririz
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Girne'de KKTC Su Temin Projesi Geçitköy Barajı'nın açılış töreninde konuştu.Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 'asrın projesi' ile ilgili olarak isterlerse Güney Kesimi'ne de su verebileceklerini söyledi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Güney isterse su veriririz
17 Ekim 2015 / 15:21 Güncelleme: 17 Ekim 2015 / 16:57

Kıbrıs'a su götürmenin birçok Türk siyasetçinin hayalinde olduğunu söyleyen Erdoğan, rüyası görülen projeyi gerçekleştirdiklerini söyledi.

Erdoğan, "Gerek Başbakanlığım döneminde gerekse Cumhurbaşkanlığı dönemimde bu projenin her detayınla ilgilendim. Büyük sevinç yaşıyorum. 1 Milyar 600 milyon TL'ye gerçekleştirilen bu projenini hayırlı olmasını diliyorum. Türkiye'den Kıbrıs'a su götürmek birçok siyasetçinin hayaliydi. Bugün onlarca yıldır rüyası görülen projeyi gerçekleştiriyoruz. Türkiye bir dönem kendi sorunlarıyla uğraşırken kardeşleriyle ilgilenemedi. Şimdi bu günlere geldik. Kardeşlerim bu eser gurur verici örnek bir yatırımdır" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasından satırbaşları;

"Kıbrıslı kardeşlerimizin maruz kaldıkları mağduriyetlerin giderilerek, dünyada hak ettikleri yeri almaları yönündeki çabalarımız yoğun bir şekilde devam ediyor. Bunu, hafta içinde Sayın Obama ile de görüşmemiz oldu, Kıbrıs'ı konuştuk, geçen hafta Brüksel'deki liderlerle Kıbrıs'ı konuştuk, derdimiz Kıbrıs"

Asıl olan insandır

"İnşallah bu projeyle Kıbrıslı kardeşlerimize içme ve kullanma suyu temin edilerek 50 yıllık su ihtiyacı karşılanmış olacak. Güneydekiler eğer 'Biz de bu sudan istifade etmek istiyoruz' derlerse, Güney'e de biz bunun adını 'Barış suyu' koyar onlara buradan su veririz. Çünkü bizim için asıl olan insandır, insan."

Su sorununu çözeceğiz

"Bilhassa son günlerde ivme kazanan bu müzakere döneminde garantör ülke ana vatan olarak süreci an be an takip ediyoruz. Biz Türk tarafı olarak yarım asrı aşkın bir süredir uluslararası toplumun ve BM'nin gündemini işgal eden bu sorunun çözümü konusunda samimiyiz. Şimdiye kadar ki çabalarda 'her zaman bir adım önde olacağız' dedik, önde olduk. İyi niyet ve samimiyetle hareket ettik. Şu gerçeği hiç kimse görmezden gelemez; adada adil, kalıcı, sürdürülebilir barışı isteyen taraf, her zaman Kıbrıslı Türkler olmuştur"

 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler